Z wizytą na krańcu świata 73

Z wizytą na krańcu świata Republika Południowej Afryki

Pomysł na wyprawę marzeń

Marzy Ci się roadtrip po najpiękniejszych miejscach Republiki Południowej Afryki? Spełnimy to marzenie! Już niedługo ruszymy w najbardziej wysunięte na południe zakątki Czarnego Lądu! RPA odkryje przed nami swoje największe tajemnice… Przejedziemy niezwykle malowniczą trasą z Johanbergu do Cape Town, po drodze ciesząc oczy wspaniałymi widokami na skaliste wybrzeże i odwiedzając wiele zachwycających miejsc. Czeka nas między innymi przejazd przez region winnic, eksplorowanie Parku Krugera czy krótkie trekkingi w najzieleńszych zakamarkach kraju. Dzikie zwierzęta, pyszne jedzenie, morze, góry i las – to wszystko na jednej wyprawie!

#solisciteam 

 

Średni

Poziom
Średni

Wyprawy dla wszystkich podróżników – lekkie trekkingi – idealne dla osób, które nie mają
fantastycznej kondycji, ale lubią wędrówki i mają duże chęci :); dużo pieszego zwiedzania.
Transport wynajętymi, jak i lokalnymi, środkami transportu.

Podróżnik

Komfort
Podróżnik

Nocować będziemy w lokalnych hotelikach lub w lokalnych guesthousach, zazwyczaj w pokojach 2-5 osobowych. Łazienka w pokoju lub wspólna na piętrze.

Roadtrip

Rodzaj
Roadtrip
Mało chodzimy, dużo jeździmy

Wyprawy które skupiają się na przejechaniu jakiejś trasy. (wokół Islandii, zachodnie
wybrzeże USA, Afryka wzdłuż/wszerz itd) – długie godziny spędzone w samochodzie, spora
dawka przygód i local experience.

Plan wyprawy

 • Johanesburg
 • Panorama Route
 • Blyde Canyon
 • Park Narodowy Krugera
 • Porth Elizabeth
 • Garden Route
 • Park Narodowy Tsitsikamma
 • Knysna
 • Hermanus
 • Stellenbosch
 • Table Mountain
 • Cape Town
 • Cape Point

Na krańcu świata....

Nasza wyprawa do RPA to roadtrip po najwspanialszych zakątkach kraju. W pierwszej części wyprawy wybierzemy się na Panorama Route, gdzie serce zabije mocniej na widok tamtejszych panoram oraz  do Parku Narodowego Krugera, w którym mieszka słynna afrykańska Wielka Piątka. W drugiej części wyjazdu przejedziemy Garden Route, gdzie odwiedzimy Cape Town i jego okoliczne atrakcje: między innymi Cape Point, Table Mountain czy St James. Czeka nas intensywna, pełna wrażeń wyprawa, która z pewnością na długo pozostanie w naszych sercach i głowach.

Z wizytą na krańcu świata 66

Park Narodowy Krugera - w poszukiwaniu Wielkiej Piątki

Park Narodowy Krugera to niezwykły, naturalny skarb RPA. Zajmuje aż 2 miliony hektarów powierzchni i jest domem  dla tysięcy różnych gatunków zwierząt i roślin. Na jego terenie spędzimy aż trzy dni, ponieważ czeka nas tam pełne przeżyć safari.  Podczas przeprawy przez park będziemy poszukiwać „Wielkiej Piątki Afryki”, czyli pięciu dużych ssaków uważanych za najgroźniejsze zwierzęta na całym kontynencie. Należą do nich: lew afrykański, lampart plamisty, bawół afrykański, nosorożec czarny i słoń afrykański. Poza słynną piątką w parku spotkać można także między innymi strusie, gepardy, zebry i impale.

 

Lew Afrykański - król zwierząt

W Parku Krugera spotkać można Króla Wszystkich Zwierząt – Lwa Afrykańskiego. Po tygrysie jest om drugim największym kotem świata. W Parku Krugera nierzadko zobaczyć można pokaźne lwie rodziny, które wylegują się wśród wysokich traw. Natomiast oglądanie ich na żywo (a nie w programie telewizyjnym) robi ogromne wrażenie!

 

 

 

lampart plamisty - kot w cętki

Innym należącym do “Wielkiej Piątki” kotem jest lampart plamisty – wielki kocur z charakterystycznymi cętkami. Niestety nie jest łatwo go spotkać. Poluje w nocy, a w dzień wyleguje się wśród wysokich koron drzew. Niemniej jednak zabawimy się w łowców przygód i spróbujemy go wytropić!

bawół afrykański - groźny roślinożerca

Kolejnym znanym mieszkańcem Parku Krugera jest bawół afrykański – ogromnych rozmiarów ssak roślinożerny. Bardzo często spotkać je można w dużych stadach podchodzących do wodopojów. Ciekawostką jest, że ludzie przez wieki próbowali udomowić bawoły, ale nigdy im się to nie udało, a zwierzę pozostało dzikim lokatorem rezerwatów.

nosorożec czarny - niezwykły ssak

Nosorożec czarny, znany także jako nosorożec spiczastonosy, to zwierzę niesamowite! Mimo swoich dużych rozmiarów i sporej wagi ssak potrafi bardzo szybko biegać. Zadziwiająca jest również ich średnia długość życia. Najwyższy odnotowany wiek nosorożca to aż 49 lat!

słoń afrykański - potężny mieszkaniec parku

Tego pana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Każda osoba jadąca do Afryki marzy o spotkaniu z rodziną słoni. W Parku Krugera z pewnością spełnimy to marzenie! Wielkie “trąbacze” żyją w stadach, które przechadzają się przez teren rezerwatu i … co tu dużo mówić… nie trudno ich nie zauważyć.

Z wizytą na krańcu świata 74

Panorama Route – niezapomniane widoki

W Republice Południowej Afryki jest wiele miejsc, w których człowiek z zachwytu aż wstrzymuje oddech. Panorama Route jest niewątpliwie jednym z nich. Niezwykle malownicza droga  biegnąca przez region Mpumalanga w północno-wschodniej części Gór Smoczych zachwyca widokami nie z tej ziemi! Tworzą je zielone wzgórza, piękne przełęcze, strome przepaście, liczne wodospady i wspaniałe formy skalne. Niezwykły krajobraz Panaroma Route przecinają gdzieniegdzie małe klimatyczne miasteczka i „rozsypane” w wielu miejscach punkty widokowe. 

Johanesburg - złote miasto Afryki

Johanesburg, nazywane Złotym Miastem, to największa miejscowość i  najważniejsze centrum ekonomiczne kraju oraz jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc turystycznych w całym RPA. Zachwyca i zaskakuje ogromną różnorodnością atrakcji. Chcąc poznać historię Republiki warto wybrać się do Muzeum Apartheidu, pragnąc odetchnąć wśród natury do  Ogrodu Botanicznego im. Waltera Sisulu, a by zaszaleć na karuzelach do Gold Reef City Theme Park. Ciekawostką jest także, że to właśnie w Johanesburgu urodził się Nelson Mandela, a w mieście znajduje się poświęcone jego życiu muzeum. 

Bourkes Luck Potholes - finezyjne formy skalne

Panorama Route słynie ze wspaniałych form skalnych, które układają się w zaskakujące, czasem niemal nierealne kształty. Jedną z takich formacji są Bourkes Luck Potholes. Znajdują się u styku dwóch rzek: Blyde (“rzeka Szczęścia”) oraz Teur (“rzeka Smutku”), których wiry wodne wyrzeźbiły w skałach bardzo charakterystyczne otwory. Swoją nazwę zawdzięczają one Tomowi Bourke – irlandzkiemu poszukiwaczowi złota, który przez lata nieskutecznie przeszukiwał skalne cylindry w poszukiwaniu cennego kruszcu.

Z wizytą na krańcu świata 1

Kanion Blyde - Malowniczy zakątek Gór Smoczych

Jedną z najpiękniejszych części Panorama Route jest kanion rzeki Blyde, który jest trzecim co do wielkości kanionem na świecie. Mierzy on aż 26 kilometrów długości i 800 metrów wysokości. Kanion zachwyca niezwykle majestatycznym widokiem  oraz wyjątkowo bogatą florą i fauną. Jego zbocza stały się domem dla ponad  1000 gatunków roślin, w tym często endemicznych, rzadkich lub zagrożonych. Wody Blyde stanowią zaś wodopój dla wielu dzikich zwierząt.

Park Narodowy Tsitsikamma - pośród zielonych zbocz

Kolejnym obszarem chronionym, który odwiedzimy, jest Tsitsikamma – przybrzeżny rezerwat, obejmujący 80-kilometrowy odcinek linii brzegowej. Stanowi on część jednego z największych parków narodowych RPA – Parku Narodowego Garden Route. Nazwa Tsitsikamma pochodzi od dwóch słów z języka  khoekhoe: “ tse-tsesa” oznaczającego “czysty” i gami, czyli „woda”. W wolnym tłumaczeniu rezerwat nazywany jest więc Parkiem Czystych Wód. Ciekawostką jest, że na terenie parku znajduje się  Bloukrans Bridge, czyli najwyższy na świecie most przeznaczony do skoków na bungee.

Storms River Suspension Bridge – bajkowy most

Jedną z atrakcji Parku Narodowego Tsitsikamma jest Storms River Suspension Bridge. 77-metrowy most wiszący rozciąga się między skałami niewielkiej zatoki, tuż nad ujściem do morza rzeki Storms. Prowadzi do niego mierząca 900 metrów podwieszane kładka, przylegająca do sąsiadujących z mostem skał. Sam most stanowi zaś doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na linię brzegową parku Tsitsikamma.

Z wizytą na krańcu świata 76

Hermanus - dom wielorybów

Hermanus to położone nad brzegiem morza, przy zatoce Walker Bay, niewielkie miasto turystyczne. W jego okolicach znaleźć można liczne piaszczyste i skjlaiste plaże oraz poprowadzone nią brzegową ścieżki przyrodnicze.  Sławę wśród podróżnych przyniosło jej nie tylko malownicze położenie, ale i niezwykli… morscy lokatorzy. Zimą i wiosną w Hermanus stacjonują bowiem stada wielorybów.

Plettenberg Bay - odpoczynek na piaszczystej plaży

Nasza wyprawa do RPA będzie dosyć intensywna, z dużą ilością wrażeń i doświadczeń. Znajdziemy jednak też czas na odpoczynek i błogi relaks w pięknych okolicznościach przyrody. Idealna do tego będzie zatoka Plettenberg w prowincji Western Cape! Jej piaszczyste plaże to doskonałe miejsce do słodkiego leniuchowania, a przybrzeżne wody do uprawiania różnego rodzaju sportów.

Robberg Trail – na zielony cypel

Szlak Robberg Trail to prawdopodobnie jedna z najsłynniejszych i najbardziej malowniczych tras trekkingowych w całym RPA. Prowadzi wzdłuż półwyspu Robberg i jest niekończącą się platformą widokową. Jej główna ścieżka to 11-kilometrowy odcinek, którego pokonanie zajmuje około 4-5 godzin drogi. W okolicy dostępne są jednak inne, krótsze i mniej wymagające trasy, z których rozpościera się równie zapierający dech w piersi widok.

Knysna - klimatyczne miasteczko portowe

Knysna to pełne uroku nadmorskie  miasteczko stanowiące ważny punkt  Garden Route. Położone jest w niebieskiej lagunie będącej ujściem do morza rzeki Knysna. W miasteczku znajduje się klimatyczny port jachtowy oraz liczne restauracje, bary i sklepy z pamiątkami. Warto spróbować tu lokalnych specjałów lub dań ze świeżo złowionymi  owocami morza.

Z wizytą na krańcu świata 79

Cape Town - Miasto Matka

Cape Town (pol. Kapsztad) to największe miasto Republiki Południowej Afryki oraz jej stolica  legislacyjna. Niewątpliwie można stwierdzić, że jest to ejdna z najpiękniej położonych stolic na świecie. Granice 4-milionowego miasta rozpościerają się nad Zatoką Stołową, na północ od Przylądka Dobrej Nadziei i False Bay u podnóża Góry Stołowej (Tafelberg, 1087 m n.p.m.).  Cape Town określany jest często mianem “Miasto Matka”. To tutaj zaopatrywały się płynące do Europy i Indii statki, co przyczyniło się do dużej imigracji Europejczyków.

Table Mountain - Góra Stołowa

Widok na górującą nad Cape Town Table Mountain (pol. Stołowa Góra, 1089 m n.p.m) to prawdopodobnie jeden z najbardziej kojarzących się z RPA krajobrazów.  Swoją nazwę zawdzięcza ona bardzo charakterystycznemu kształtowi, z daleka przypominającemu duży stół. Na zboczach góry poprowadzonych zostało wiele ścieżek pieszych i rowerowych, ale na jej szczyt dostać się można również kolejką górską. Ze szczytu zaś podziwiać można piękną panoramę rozpościerającego się u podnóża góry Cape Town. 

Boulders Beach - dom pingwinów

Zobaczyć ogromne stado pingiwnów w ich naturalnym środowisku? To dopiero przeżycie! Na plaży Boulders jest to możliwe! Stała się ona bowiem domem dla licznych rodzin pingwinów afrykańskich. Są one gatunkiem zagrożonym, a przez to rząd RPA objął je szczególną opieką. Boulders Beach, będące częścią Parku Narodowego Table Mountain, choć dostępna dla turystów, jest  więc pod stałym nadzorem. Mimo to stanowi ona jedno z nielicznych miejsc na świecie, w którym można podziwiać pingwiny w ich naturalnym środowisku z tak bliskiej odległości.

Stellenbosch - winny raj

W polskich sklepach często znaleźć można wina eksportowane z RPA. Jest duże prawdopodobieństwo, że wyprodukowane one zostały w Cape Winelands – jednym z najpopularniejszych regionów winiarskich w kraju. Uprawia się tam takie odmiany jak: z czerwonych -cabernet sauvignon, syrah i pinotage oraz z białych – chenin blanc i chardonnay. Sercem regionu jest zaś malowniczo położone Stellenbosch, obfitujące w zachwycającą kolonialną architekturę w holenderskim stylu. Wybierzemy się tam na degustację lokalnych win.

Z wizytą na krańcu świata 69

Cape of good hope - przylądek burzowy

Cape of good hope, czyli słynny Przylądek Dobrej Nadziei, to “must be” Republiki Południowej Afryki. Stanowi on zakończenie Półwyspu Przylądkowego, u którego nasady leży Cape Town. Jego najbardziej wysuniętym na południe punktem jest zaś Cape Point, na którym wznosi się stara latarnia morska. Całość tworzy wspaniały krajobraz. Ciekawostką jest fakt, że na Przylądku Dobrej Nadziei odnotowuje się największą ilość wyładowań atmosferycznych na świecie. Potocznie nazywany jest on więc „Przylądkiem Burzowym”.

Chapmans Peak Drive - najpiękniejsza trasa widokowa świata

Chapman’s Peak to znajdująca się po zachodniej stronie Półwyspu Przylądkowego góra, której szczyt jest jednym z najwyższych punktów w okolicy.  Podziwiać z niej więc można wspaniałe widoki na pobliskie zatoki i wzgórza. Wzdłuż zboczy góry poprowadzona zaś została Chapman’s Peak Drive – mierząca 9 kilometrów trasa widokowa dostępna dla samochodów. Uznawana jest ona za jedną z najbardziej malowniczych dróg świata. Z samej trasy oraz ze specjalnie utworzonych przy niej punktów widokowych rozpościera się panorama skalistego wybrzeża okolic Hout Bay. 

St James - kolorowe domki

Podczas wyprawy zawitamy również do ST James – niewielkiej nadmorskiej miejscowości leżącej na Półwyspie Przylądkowym. Małe klimatyczne miasteczko przyciąga przede wszystkim miłośników plażowania i pasjonatów sportów wodnych. W miejscowości można też zjeść pyszny obiad w jednej z wielu restauracji lub wypić drinka w beach barze. Największą atrakcją St James  są jednak kolorowe drewniane domki ustawione wzdłuż plaży. Idealne miejsce do radosnej sesji zdjęciowej!

NOCLEGI

Na wyprawie spać będziemy głównie w hotelach i w guesthousach (w pokojach 2-4 osobowych). W Parku Narodowym Krugera spędzimy kilka nocy w specjalnie wynajętym dla naszej grupy klimatycznie położonym domku.

TRANSPORT

Po RPA przemieszczać się będziemy  wynajętymi na miejscu wygodnymi, dużymi samochodami osobowymi. Cała wyprawa ma charakter self drive. Kierowcami będziecie więc Wy – uczestnicy! Zapewniamy jednak, że prowadzenie auta po malowniczych drogach Republiki to czysta przyjemność!

LOKALNA KUCHNIA

Na naszym wyjeździe stołować się będziemy przede wszystkim lokalnych restauracjach. RPA to zaś raj dla mięsożerców oraz miłośników ryb i owoców morza. Ale spokojnie! Coś dla siebie znajdą również wegetarianie. Kuchnia Południowej Afryki jest bowiem bardzo zróżnicowana i bogata w składniki. Ulubionymi potrawami mieszkańców RPA są zaś chociażby Venison (grillowane mięso antylopy), Potjiekos (potrawka z mięsa i warzyw) czy Umngqusho (wegetariański gulasz z faosli i kukurydzy).

Atrakcje dodatkowe

Gansbai - pływanie z rekinami

Chętni (bądź inaczej: najodważniejsi z grupy) będą mieli okazję skorzystać z mrożącej krew w żyłach atrakcji: nurkowania z rekinami! Nurkowanie odbywa się w specjalnej klatce i pod opieką doświadczonych instruktorów. Niemniej jednak gwarantuje ono porządny skok adrenaliny.

 

W tym celu korzystamy z usług sprawdzonej lokalnej firmy, posiadającej odpowiednie certyfikaty i działającej na rzecz  ochrony dzikich zwierząt morskich.

.

Cena: 700 PLN

Lot widokowy helikopterem

Cape Town i jego okolice najlepiej prezentują się z …lotu ptaka. Chętni będą mogli wybrać się więc na kilkunastominutowy lot ponad miastem i okolicznymi zatokami. Widok z góry jest naprawdę nieziemski, a sam przelot to niezwykłe przeżycie.

 

Cena: 600 PLN

DOŚWIADCZ:

Tropienia afrykańskiej piątki w parku Krugera

 

Park Narodowy Krugera słynie z tego, że zamieszkuje go afrykańska Wielka Piątka, w skład której wchodzą: lew afrykański, lampart plamisty, bawół afrykański, nosorożec czarny i słoń afrykański. Podczas wyprawy zabawimy się w tropicieli, próbując zobaczyć każde z tych zwierząt!

SPRÓBUJ:

Wina z regionu Stellenbosh

 

Stellenbosh to jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich w RPA. Do najpopularniejszych uprawianych tam odmian winogron należą: z czerwonych -cabernet sauvignon, syrah i pinotage oraz z białych – chenin blanc i chardonnay. Spróbowanie lokalnych win to zaś ważny element poznawania lokalnej kultury. 

 

ODETCHNIJ:

Na plażach Plettenberg Bay

 

Podczas wyprawy zatrzymamy się na trochę przy zatoce Plettenberg. Słynie ona z pięknych piaszczystych plaż, na których można złapać chwilę relaksu. Odpoczniemy na plaży, popływamy w morzu i zajrzymy do lokalnych barów.

SPRAWDŹ SIĘ:

Podczas trekkingów przy Panorama Route oraz Garden Route

 

W trakcie wyprawy czeka nas kilka krótkich trekkingów do punktów widokowych przy Panorama Route i Garden Route. Same w sobie nie są wymagające, ale w prażącym słońcu Afryki, mogą “dać w kość”. Sprawdź swoich sił!

xx
xx
xx
xx

Zobacz co przed Tobą!

Dlaczego warto z nami jechać?

 • Zobaczysz najpiękniejsze miejsca w RPA!
 • Odwiedzisz wspaniały Park Krugera
 • Poczujesz się niczym w filmie National Geographic
 • Zobaczysz dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku
 • Zrobisz zdjęcia przy słynnym Cape Point
 • Zachwycisz się kanionem Blyde
 • Przejedziesz najpiękniejszą trasą widokową świata
 • Spróbujesz lokalnego wina
 • Przespacerujesz się...wśród pingiwnów
 • Poznasz innych podróżników
 • Spędzisz czas w solistowym gronie

Transport

WAW/BER

Warszawa/Berlin

plane icon

JNB

Johannesburg

CPT

Cape Town

plane icon

WAW/BER

Warszawa

Cena biletu

2900 pln - 3100 pln

Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł, w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

 

Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub.

Cena

Nasza cena dla Klubowiczów

8061 pln

Koszt wyprawy

lot

Koszt biletu

Koszt wyprawy:

I transza - 2100 PLN

Płatna miesiąc od momentu zapisania się na wyprawę

II transza - 2100 PLN

Płatna do miesiąca przed wyprawą

990 USD

Gotówka, którą należy przekazać liderowi na lotnisku.
Podana kwota jest kwotą orientcyjną.
Ostateczny koszt zależy od cen bieltów lotniczych
i kursów walut.

Cena zawiera

 • 14 noclegów w hotelach i guesthousach, w pokojach 2-4 osobowych
 • wynajem auta w Johannesburgu na 5 dni
 • wynajem auta w Port Elizabeth na 8 dni w opcji “one way” z oddaniem go w Cape Town
 • paliwo na całej trasie
 • lot wewnętrzny na trasie Johannesburg - Port Elizabeth
 • wstęp do Parku Narodowego Krugera
 • wstęp na punkt widokowy Pinnacle Rock
 • wstęp na punkt widokowy Bourke's Luck Potholes
 • wstęp na punkt widokowy Three Rondawels
 • wstęp do Tsitsikamma National Park
 • wstęp na szlak trekingowy w Robberg Nature Reserve
 • degustację wina w rejonie winnic Stellenbosch
 • przejazd przez Chapmans Peak Drive
 • wstęp na plaże Boulders
 • bilet na kolejkę w jedną stronę na Table Mountain
 • niezbędnik Solisty
 • opiekę doświadczonego lidera
 • wysokiej klasy ubezpieczenie: KL (800 000 zł), OC (500 000 zł), NNW (50 000 zł), Bagaż (5 000 zł)
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)
 • wyżywienia
 • dodatkowych atrakcji

Wybierz termin i leć z nami!

Ładowanie dostępnych terminów

Preloader