Nepal

Everest Base Camp oraz Lobuche Peak
Wybierz termin

Everest Base Camp oraz Lobuche Peak

Lider: Olga Potempa

Everest Base Camp oraz Lobuche Peak

Trekking do bazy Everestu to jedno z najbardziej kultowych i ekscytujących przeżyć dla miłośników gór i turystyki. Motorem napędowym tej wyprawy jest to, co od lat leży u podstaw naszego solistowego DNA: zew przygody i wyzwania, a także pociąg do niesamowitych widoków i chęć poznania kultury Nepalu. Czujesz podobnie?

Informujemy: ten wyjazd, z wyprawą na szczyt Lobuche 6119 metrów nad poziomem morza na czele, choć jest widokowy i malowniczy – to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających górskich wędrówek na świecie. Jest więc dla osób w dobrej formie które chcą stawiać dalsze kroki w górskiej przygodzie i marzą o Himalajach - EBC a dla bardziej doświadczonych górsko i gotowych na swój pierwszy 6 tysięcznik - Lobuche. To będzie również świetna okazja do oczyszczenia umysłu z nadmiaru bodźców i myśli, a także odkrycia mistycznych tajemnic Nepalu z jego najpiękniejszej perspektywy: gór i chmur.

Dołącz do nas!

#soliściteam

Poziom trudnościq
i Ekstremalny arrow

Wyprawy dla osób o dobrej kondycji fizycznej – wymagające dobrego przygotowania
fizycznego, kilkudniowe trekkingi (często na duże wysokości) i przeprawy.

Komfortq
i Podróżnik arrow

Nocować będziemy w lokalnych hotelikach lub w lokalnych guesthousach, zazwyczaj w pokojach 2-5 osobowych. Łazienka w pokoju lub wspólna na piętrze.

Rodzajq
i Mountain Adventure arrow

Wszystko co niestandardowe wymagające wyjścia poza strefę komfortu.
Wyjazdy tematyczne, dla każdego kto chce zmierzyć się z własnymi słabościami – długie
trekkingi oraz zdobywanie szczytów górskich. Wymagana bardzo dobra kondycja fizyczna i mocny charakter.

Dlaczego warto z nami jechać?

icon Zobaczysz Mount Everest, Lhotse, Ama Dablam – szczyty świata w krajobrazie najwyżej położonego (i naszym zdaniem – najpiękniejszego!) parku narodowego na świecie
icon Zwiedzisz Kathmandu - miasto pełne historii, kultury i duchowej atmosfery, które zachwyca swoimi świątyniami, targami, kolorowymi uliczkami i zapierającymi dech w piersiach widokami na Himalaje.
icon Odpoczniesz w Namche Bazar uważane za mekke himalaistów skad rusza wiele wypraw na pobliskie szczyty
icon Czeka cie najlepsza panorama himalajskich szczytów z Kala Patthar na wysokości 5545 metrów n.p.m.
icon Dotrzesz do Everest Base Camp, skąd rozpoczyna się zdobywanie najwyższej góry na świecie.
icon Zmierzysz się z samym soba zdobywając Lobuche 6119 metrów n.p.m - górę, którą zdobywają himalaiści aklimatyzując się przed Mount Everest
icon Poczujesz wspólnotę wspinaczy wysokogórskich – dzięki spotkaniom i integracjom z lokalnymi mieszkańcami i innymi podróżnikami zrozumiesz, jak wiele was łączy – a może i zainspirujesz do kolejnej wyprawy?
icon Zanurzysz się w wielokulturowym tyglu – poznasz tradycje i codzienne życie Nepalu, fascynującego połączenia wpływów hinduizmu, buddyzmu i lokalnych wierzeń
icon Doświadczysz niepowtarzalnego lotu do wciśniętej pomiędzy strome skały Lukli na wysokość 2846 m n.p.m.
icon Zrobisz najlepsze zdjęcia górskie w Twoim życiu – a kto wie, może uda Ci się uchwycić nawet śnieżną panterę – słynnego i ulotnego ducha gór?
icon Poznasz najtwardszych ludzi świata – Szerpów, których ciała są wytrzymałe i silne ponad normę,
icon Po zdobyciu szczytu Lobuche otrzymasz certyfikat od rządu Nepalskiego
icon Będziesz się świetnie bawić w solistowym towarzystwie!
arrow

Przyjmij wyzwanie

DOŚWIADCZ:

widoków na trasie trekkingu do Basecampu Mount Everest Nie ma bardziej ikonicznego szlaku na świecie. Podczas tego wyzwania będzie...

widoków na trasie trekkingu do Basecampu Mount Everest

Nie ma bardziej ikonicznego szlaku na świecie. Podczas tego wyzwania będziemy przekraczać nie tylko surowe doliny, skaliste przepaście i wysokie przełęcze, ale przede wszystkim – granice naszych dotychczasowych osiągnięć. Himalajskie szlaki to doświadczenie stworzone dla tych, którzy we krwi mają adrenalinę, a w mięśniach stal!

arrow
SPRÓBUJ:

nepalskiego jedzenia. Choć nepalska kuchnia czerpie z Indii, Chin oraz Tybetu garściami – tworzy unikalne kompozycje, które ...

nepalskiego jedzenia.

Choć nepalska kuchnia czerpie z Indii, Chin oraz Tybetu garściami – tworzy unikalne kompozycje, które nie smakują tak dobrze w żadnym innym zakątku ziemi. Nasze zmysły oszaleją od potraw pełnych charakternych i aromatycznych przypraw – kurkumy, kolendry, kardamonu czy imbiru – które znajdziemy nie tylko na talerzu, ale i w porannej masala chai – rozgrzewającej, czarnej herbaty z dodatkami.

arrow
SPRAWDŹ SIĘ:

w drodze na szczyt Lobuche: 6 119 m n.p.m. Zmierz się ze stromymi ścianami skalnymi, lodowcami i odcinkami wspinaczkowymi na trasi...

w drodze na szczyt Lobuche: 6 119 m n.p.m.

Zmierz się ze stromymi ścianami skalnymi, lodowcami i odcinkami wspinaczkowymi na trasie, która wymagają i siły mięśni, i wytrzymałości psychicznej, i umiejętności technicznych. Jednak nagroda za pokonanie tych trudów będzie niezwykła – zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Himalajów z wysokości i poczucie osiągnięcia, które tylko nielicznym jest dane doświadczyć.

Wejście na szczyt Lobuche dodatkowo płatne.

arrow
ODETCHNIJ:

przy gorącej herbacie w teahousach na szlaku. Himalajskie teahousy – herbaciarnie, pełniące funkcje schronisk górskich, to o...

przy gorącej herbacie w teahousach na szlaku.

Himalajskie teahousy – herbaciarnie, pełniące funkcje schronisk górskich, to okazja tak do wytchnienia na trasie i posilenia się pożywnym obiadem, jak do poznania lokalnych mieszkańców i podzielenia doświadczeniami z innymi podróżnikami. Wypicie parującej masala chai lub orzeźwiającej ziołowej mieszanki to hodł tradycjom i gościnności tego regionu.

arrow
NEPAL
bottom bottom

Plan wyprawy

Katmandu
arrow
Lukla
arrow
Namche Bazaar
arrow
Lobuche
arrow
Everest Base Camp
arrow
Kala Patthar
arrow

Everest Base Camp

Nie będziemy skromni – ta wyprawa nie ma sobie równych. Od pierwszych kroków w świętym, buddyjskim Katmandu, przez lot do wciśniętej pomiędzy strome skały Lukli i najważniejsze punkty na trasie – Namche Bazaar, Tengboche i Kalapatthar – złączone wąskimi, górskimi ścieżkami, zmierzać będziemy do celu: do Mount Everest Basecamp. Te 18 dni upłyną nam na odkrywaniu oszałamiającej przyrody i bogatej kultury Nepalu, długich rozmowach i odpoczynku w teahousach oraz wspólnym stawianiu kolejnych kroków w stronę spełnienia marzeń – ujrzenia dachu świata. Zainspirujemy się też najlepszymi i najbardziej wytrwałymi – ludem Szerpów, których legendarną siłę i wytrzymałość ukształtowały surowe, otaczające ich góry.

A sam Nepal i Himalaje? Choć spodziewamy się najlepszego, jesteśmy przekonani, że i tak nas zaskoczą – bo na przeżycie doświadczenia ich majestatycznej obecności na wyciągnięcie ręki, nie da się przygotować!

arrow

Dzienny plan trekkingu

Pierwszy dzień to przelot do Lukla, położonego na wysokości 2800 metrów. Z Lukla rozpoczynasz trekking i udasz się do Phakdingu, położonego na wysokości 2652 metrów. Ta część podróży zazwyczaj zajmuje jeden dzień.

Drugi dzień poświęcony jest trekkingowi z Phakdingu do Namche Bazaar, żywego miasteczka Sherpów, usytuowanego na wysokości 3440 metrów. Czas trekkingu dla tego odcinka wynosi około 5-6 godzin.

Trzeci Dzień to przerwa w Namche Bazaar na wysokości 3440m, aby umożliwić aklimatyzację. Ważne jest dostosowanie się do wzrastającej wysokości, aby przyzwyczaić nasz organizm do działania przy mniejszej ilości tlenu.

Czwarty Dzień prowadzi Cię z Namche Bazaar do Tengboche, położonego na wysokości 3870 metrów. Ten odcinek podróży oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Mount Everest, Ama Dablam i inne majestatyczne szczyty. Czas trekkingu dla tej sekcji może się różnić, ale zazwyczaj zajmuje cały dzień, aby dotrzeć do Tengboche.

arrow

Kolejne dni

Piątego dnia wyruszysz z Tengboche  w kierunku Pheriche, położonego na wysokości 4200 metrów. Ten fragment trekkingu prezentuje piękną Dolinę Imja Khola i wymaga całodniowego trekkingu.

Szósty dzień szlak prowadzi Cię z Pheriche do Lobuche, położonego na wysokości 4930 metrów. Czas trekkingu dla tego odcinka może się różnić, ale zazwyczaj zajmuje cały dzień, aby dotrzeć do Lobuche.

Siódmego dnia przejdziesz z Lobuche do Gorak Shep, położonego na wysokości 5170 metrów. Z Gorak Shep udasz się kultowego miejsca, gdzie rozkładany jest Everest Base Camp znajdujacy się na wysokości 5364 metrów. Po zwiedzeniu bazy wracasz do Gorak Shep. Ten odcinek podróży jest fizycznie wymagający, ale niezwykle satysfakcjonujący. Zobaczysz jęzor lodowcowy Khumbu Icefall.

Ósmego dnia rozpoczyna się trekkingiem z Gorak Shep do Kala Patthar, punktu widokowego oferującego zapierające dech w piersiach widoki na Everest i okoliczne szczyty. Kala Patthar znajduje się na wysokości 5545 metrów. Po trekkingu pełnym panoramicznych widoków schodzisz z powrotem do Lobuche, położonego na wysokości 4930 metrów.

arrow

Atak szczytowy dla osób zdobywających szczyt Lobuche

Dziewiątego dnia udasz się do Lobuche Peak Base Camp, co zazwyczaj zajmuje około 2-4 godzin trekkingu. Ten obóz służy jako punkt przygotowań do próby zdobycia szczytu.

Dziesiąty dzień obejmuje trekking z Lobuche Peak Base Camp do Lobuche High Camp, położonego na wysokości 5350 metrów. Ten odcinek jest kluczowy, ponieważ przygotowujesz się do ataku szczytowego. Odbędzie się powtórka z obsługi sprzętu alpinistycznego oraz dobór ekwipunku na atak szczytowy.

Jedenastego dnia następuje atak szczytowy na Lobuche Peak. Wzniesiesz się na szczyt imponującej wysokości 6119 metrów, a następnie wrócisz do obozu bazowego. To wymagające przedsięwzięcie wymaga odpowiednich umiejętności wspinaczkowych i zazwyczaj jest celebrowane po zakończeniu

arrow

Plan dla osób wykonujących trekking bez ataku szczytowego.

Dziewiąty dzień dla osób wykonujące trekking bez ataku szczytowego schodzą do wioski Dingboche na wysokości 4410 metrów.

Dziesiątego dnia Ama Dablam Base Camp w zależności od pogody oraz stanu psychofizycznego uczestników lub odpoczynek po trekkingu i regeneracja

Jedenastego dnia chętni mogą ruszyć w stronę Nangkartshang Gompa, świątyni położonej na wysokości 4800 metrów.

 

arrow

Ostatni etap wyprawy górskiej

Dwunastego dnia przejdziesz z Lobuche Base Camp, położonego na wysokości 4930 metrów, kontynuujesz swoją podróż w dół doliny Khumbu dotrzesz do Dingboche, położonego na wysokości 4410 metrów. To urokliwe miejsce, otoczone pięknymi górami i polami uprawnymi. W Dingboche spotykają się wszystkie osoby z wyjazdu, zdobywcy szczytu Lobuche oraz osoby trekkingowe do Everest Base Camp.

Dzień trzynasty to zejście do Namche Bazar położonego na wysokości 3440 metrów.

Czternastego dnia ostatni odcinek wyjazdu to trek z Namche Bazar do Lukli na wysokosci 2800 metrów. Wylot z lotniska w Lukli

arrow

Informacja dodatkowa

Jest to program ramowy, ustalony z agencją lokalną oraz naszymi doświadczeniami w zdobywaniu szczytu, jednakże z racji na charakter wyprawy wysokogórskiej, plan może ulec zmianie. Decyzje podejmowane są na miejscu z racji na wiele czynników w osobie lidera wyprawy oraz lokalnego przewodnika wysokogórskiego.

arrow

Kathmandu – stolica Nepalu

Nazwa miasta, pochodząca od słów „kath” oraz „mandir”, oznacza dosłownie drewnianą świątynię – faktyczną budowlę stojącą do dziś na centralnym placu miasta, siedzibę zakwaterowania sadhu (świętych mężczyzn). Mówi się, że powstała z drewna jednego drzewa w XVI w. Dzięki wysiłkom rodzin kupieckich, Katmandu stało się najważniejszym ośrodkiem biznesowym i handlowym w kraju – a także centrum krajowego systemu transportowego. Idealne miejsce na początek przygody!

Patan Durbar Square – dziedzictwo artystyczne kraju

Patan to najstarsze ze wszystkich trzech miast doliny Katmandu, a prawdopodobnie i jedno z najstarszych miast buddyjskich na świecie. Ta ikona dziedzictwa artystycznego kraju określana jest przez artystów jako „wieczność sama w sobie”. Kwitnące w sercu miasta arcydzieła sztuki i architektury – były królewski kompleks pałacowy, złota świątynia Buddy oraz Świątynia Mahabouddha – do dziś są centrum życia religijnego i społecznego Patanu.

arrow

Stupa Boudhanath – symboliczna droga do oświecenia

Stupy, pierwotnie budowane były w celu przechowywania świętych relikwii. Dlatego podejrzewa się, że w stupie Boudhanath spoczywają szczątki samych Buddów! I choć zbudowana setki lat temu, wciąż hipnotyzuje odwiedzających – a pod względem wdzięku i gracji nie dorównuje jej żadna inna w Nepalu. Jej wysoce symboliczna konstrukcja ma przypominać o ścieżce do oświecenia i reprezentuje etapy, przez które należy przejść, by osiągnąć nirwanę.

arrow

Baza Everestu - ku dachowi świata

Wystarczy jedno spojrzenie, by poczuć adrenalinę i ducha wyprawy na dach świata na własnej skórze. Położona u stóp lodowca Khumbu baza Everestu jest odwiedzana przez rzesze międzynarodowych alpinistów i podróżników z całego świata. I choć wydaje się niedostępna – od kiedy otwarto Himalaje dla komercyjnych wypraw, stała się tętniącym centrum z lotniskiem dla helikopterów, Internetem, bazą medyczną i naukową, organizacją sprzątającą czy usługami porterów. Jedni aklimatyzują się tu i przygotowują w nadziei na udane wejście na szczyt. Inni – przybywają, by chłonąć atmosferę, podziwiać widoki na jedne z najbardziej ikonicznych szczytów ziemi i… marzyć o nich.

Lukla – najbardziej niebezpieczne lotnisko świata

Himalaje serwują wysokie skoki adrenaliny jeszcze na długo przed atakiem na szczyt. Na dzień dobry wszystkim wspinaczom skracającym sobie drogę na oficjalny początek szlaku zapewnia je bowiem Lukla – maleńkie miasteczko na 2 860 m n.p.m., które słynie z… najtrudniejszych warunków lotniskowych na świecie. Krótki pas startowy (czy raczej: skalna półka), strome skały wokoło i niskie ciśnienie powietrza sprawiają, że samoloty – choć kursujące z Katmandu każdego dnia – prowadzą jedynie najbardziej doświadczeni i certyfikowani piloci.

arrow

Namche Bazaar – główna brama do Everestu

Ta malownicza, targowa miejscowość, leżąca na styku okolicznych szlaków, stała się punktem centralnym życia turystycznego regionu. I choć dziś można tam kupić wszystko, czego może zabraknąć wspinaczom na ostatnią chwilę – od tybetańskich artefaktów po sprzęt wspinaczkowy, kremy z filtrem oraz pamiątki – mimo rozwoju nie straciła swojego ducha, tradycji ani serdecznej gościnności. Mimo, że to dopiero początek, już sama panorama rozpościerająca się wokół jej doliny, przyprawia o dreszcze.

arrow

Kala Patthar – najlepszy widok na Mount Everest w Himalajach

Choć to o bazie pod Everest mówi się w branży podróżników i alpinistów najwięcej – to nie z niej, a z Kalapatthar rozciąga się najlepszy i najbardziej odsłonięty widok na szczyt dachu świata i okolicznych gór. Mimo etykietki „punktu widokowego”, wspinaczka na jego wysokość 5 545 m n.m.p. jest już wyzwaniem i podróżą sama w sobie. Wszystko, co jej dotyczy, jest tego warte – i zostaje w pamięci do końca życia.

Tengboche – religia gór

Słynny klasztor Tengboche to nie tylko jedno z najważniejszych miejsc kultury buddyjskiej w Nepalu, ale i najwyższy klasztor na świecie. Warto odwiedzić go zarówno przez wzgląd na religię, jak na nieziemskie widoki wokół (z Ama Dablam w tle) – a także wyjątkowe doświadczenia. Co roku na przełomie października i listopada gości bowiem uroczystości Mani Rimdu, barwnego, rozśpiewanego i roztańczonego festiwalu Szerpów.

arrow

Memoriał Polskich Himalaistów – ku pamięci najodważniejszym

Zaledwie kilka lat temu przy szlaku prowadzącym do bazy pod Mount Everest stanął Memoriał Polskich Himalaistów: czorten upamiętniający wszystkich 33 Polaków, którzy pozostali na 14 ośmiotysięcznikach na zawsze. Miniemy go na wysokości ok. 3500 m n.p.m., na trasie z Lukli do Namche Bazaar i symbolicznie uczcimy pamięć naszych odważnych i oddanych górom rodaków.

arrow

Lobuche - zdobądź himalajski 6 tysięcznik *

Jeden z najpopularniejszych celów wspinaczkowych w regionie Khumbu w Himalajach, w Nepalu. Leży na wysokości 6 119 metrów i jest często wybierane przez doświadczonych wspinaczy jako przygotowanie do zdobycia Mount Everestu. Lobuche Peak oferuje widowiskowe widoki na otaczające go szczyty, w tym na masyw Everestu, Lhotse i Nuptse. Trasa wspinaczkowa prowadzi przez lodowce, urwiska i śnieżne pola, wymagając od wspinaczy umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym: czekany, raki, uprząż, karabinki, kubek zjazdowy. Osiągnięcie szczytu dostarcza niezapomnianej satysfakcji i nagrody za wysiłek. Wspinaczka na Lobuche Peak jest często połączona z trekkingiem do bazy Everestu, co daje okazję do poznania kultury Sherpów, odwiedzenia klasztorów i eksploracji malowniczych dolin. To wymagające wyzwanie dla pasjonatów górskich przygód, którzy pragną doświadczyć piękna i majestatu Himalajów. *

*Zdobycie szczytu dodatkowo płatne.

Park Narodowy Sagarmatha – dom na dachu świata

Ten najwyżej położony park narodowy na świecie (z niemal całą powierzchnią powyżej 3000 m n.p.m.), to o wiele więcej niż Mount Everest. To jedne z najdłuższych w Himalajach lodowce, głębokie, pokryte krystalicznie czystym śniegiem doliny i oczywiście – malowniczych krajobrazów górskich na niemal całym swoim terenie. Sagarmatha od ok. 500 lat jest też domem dla Szerpów, których bogate tradycje i unikalna kultura, w połączeniu z możliwością spotkania ducha gór – śnieżnej pantery – przyciąga podróżników jak magnes.

arrow

Przyroda Nepalu – zaskakująca mieszanka życia

Nepal kojarzy się z surową, oszczędną przyrodą Himalajów – ale to o wiele więcej! Choć w jego wyższych partiach panuje surowy klimat, roślinność rozkwita wraz ze zmniejszeniem wysokości. Śniegi ustępują rododendronom, które w okresie kwitnienia malują zbocza na czerwono, a te – bujnym, zielonym lasom deszczowym najniżej. Nepal jest też domem dla zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt: oprócz kozic, wilków i rysi w górach, na nizinach spotkać można słonie indyjskie, tygrysy bengalskie, pandy czerwone, a nawet goryle górskie i nosorożce.

arrow

Pomoc dla nepalskich dzieci

Podczas wyjazdu wspieramy lokalne szkoły w dostarczaniu sprzętu sportowego i niezbędnych przyborów do nauki. Nowy sprzęt zapewnia szkołom możliwość organizowania treningów, zawodów i spotkań sportowych, umacniając więzi społeczne i rozwijając talenty. Dzięki temu inicjatywa przyczynia się do rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego uczniów, otwierając im drogę do sukcesu i aktywnego trybu życia. Kolejne akcje będą organizowane przy okazji wyjazdu grupy do Nepalu w porozumieniu z nauczycielami z lokalnej szkoły.

arrow
Przygotowanie do wyprawy

Kondycja wymagana na wyprawie:

Dobra kondycja fizyczna jest niezbędna dla udziału w tej wyprawie. Chociaż kurs wspinaczkowy zimowy nie jest wymagany, może być pomocny, jak również wszelkie szkolenia turystyki górskiej zimowej. W przypadku samego trekkingu do Everest Base Camp nie będziemy korzystać z jakiegokolwiek sprzętu do wspinaczki z racji na charakter trasy. Natomiast w przypadku ataku szczytowego na Lobuche wskazane doświadczenie w obsłudze sprzętu wspinaczkowego, ponieważ będziemy korzystać z uprzęży wspinaczkowej, karabinków i kubków zjazdowych. Dodatkowo krótkie przeszkolenie z obsługi sprzętu odbędzie się na miejscu przed atakiem szczytowym pod okiem przewodników.

Idealnie byłoby, gdybyś wcześniej przebywał na wysokościach powyżej 4 000 m, na przykład w Alpach, Annapurna Base Camp, Jebel Toubkal itp., aby sprawdzić, jak organizm reaguje na większe wysokości (powyżej szczytów Tatr).

Przed wyjazdem zalecamy regularne trekkingi w górach, jazdę na rowerze, bieganie itp., aby przygotować wydolność organizmu do codziennego kilkugodzinnego marszu. Rekomendujemy kontakt z trenerem przygotowania motorycznego w celu rozpisania i realizacji planu przygotowawczego i oceny stanu przygotowania.

Jeśli chorujesz przewlekle przed wyjazdem, rekomendujemy badania krwi i konsultacje z lekarzem medycyny górskiej pod kątem przygotowań do wyprawy i odpowiedniej suplementacji.

Zadbaj o swoją kondycję fizyczną i przygotuj się odpowiednio przed wyprawą, aby móc cieszyć się nią w pełni i zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach.

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest podpisanie standardowego oświadczenia przez uczestnika, w związku z charakterem wyprawy wysokogórskiej, stanowiącego o świadomości podejmowanych ryzyk, stanu zdrowia i kondycji psychofizycznej, potwierdzającej zdolność uczestnika do udziału w wyprawie.

Choroba wysokościowa

Choroba wysokościowa (AMS – Acute Mountain Sickness), to schorzenie występujące na dużych wysokościach, takich jak podczas trekkingu do Everest Base Camp. Wynika ono z niewystarczającej ilości tlenu i zmian w ciśnieniu atmosferycznym.

Objawy AMS mogą obejmować ból głowy, nudności, utratę apetytu, zawroty głowy, zmęczenie, problemy z zaśnięciem, niepokój i ogólne złe samopoczucie. W przypadku nasilenia się choroby wysokościowej mogą wystąpić także trudności w oddychaniu, utrata równowagi, dezorientacja oraz obrzęk płuc lub mózgu, które są stanami bardziej poważnymi i wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Aby zmniejszyć ryzyko choroby wysokościowej, zaleca się stopniowe wchodzenie na wyższe wysokości, regularne nawadnianie organizmu, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, zdrową dietę i odpowiednią ilość snu. Ważne jest również, aby być świadomym objawów choroby wysokościowej i zatrzymać się na chwilę lub zejść na niższą wysokość, jeśli wystąpią niepokojące objawy.

W przypadku wystąpienia silniejszych objawów AMS, konieczne może być schodzenie na niższe poziomy wysokości lub w skrajnych przypadkach ewakuacja medyczna. Dlatego ważne jest, aby podczas trekkingu do Everest Base Camp monitorować swoje samopoczucie i informować przewodników o wszelkich objawach, które mogą sugerować rozwój choroby wysokościowej.

Zawsze należy pamiętać, że zapobieganie chorobie wysokościowej jest kluczowe, a zdrowie i bezpieczeństwo powinny być zawsze priorytetem podczas takiej wyprawy.

Lista potrzebnego ekwipunku

Opcja podstawowa Trekking Everest Base Camp

 • Bielizna termiczna (góra i dół) najlepiej z wełny merino
 • Ciepłe skarpety górskie, skarpety merino
 • Spodnie trekkingowe z softshellu
 • Wierzchnie spodnie przeciwdeszczowe z membraną (np. Aquatex, Gore- tex)
 • Bluza termiczna lub polar cienki (np. bluza 50 – 100)
 • Kurtka primaloft (odpowiednik polaru 200)
 • Ciepła kurtka puchowa
 • Wierzchnia kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa z membraną (np. Aquatex, Goretex, membrana min 10000 )
 • Dwie pary rękawic polarowych cienkich (np. Jedne przylegające z power stretch i drugie luźniejsze)
 • Rękawice grube wiatroszczelne np. Pięciopalczaste narciarskie
 • Czapka ciepła (najlepiej z polarem lub windstopperem)
 • Czapka z daszkiem
 • Chusta wielofunkcyjna buff
 • Plecak 70 l lub torba typu duffel
 • Podręczny plecak 30 – 40l
 • Okulary lodowcowe filtr 4 (np. julbo, uwex), zakrywające oczy również z boku
 • Wygodne buty trekkingowe
 • Mata
 • Śpiwór komfort min od -10°C do -15°C (najlepiej puchowy)
 • Stuptuty
 • Kije trekkingowe
 • Latarka czołowa + zapas baterii
 • Rozgrzewacze chemiczne
 • Camelbag na wodę
 • Wkładka docieplająca do śpiwora tzw. Liner (niekoniecznie)

Atak szczytowy na Lobuche

 • Buty wysokogórskie na atak szczytowy (np. firmy La Sportiva, Zamberlan Expert Pro Gtx, Skarpa) – ciepłe i grube buty skórzane z ociepleniem termicznym, a najlepiej buty dedykowane wyjściom na 6 000 m. (nie wchodzą w grę buty miękkie, Meindl, Salewa itp).
 • Raki dopasowane do butów na atak szczytowy (koszykowe, półautomaty lub automaty)
 • Czekan
 • Uprząż wspinaczkowa
 • Kask
 • 2 karabinki zakręcane (HMS)
 • 2 pętle z taśmy 60 – 80 cm
 • Kubek zjazdowy
 • Google z ochroną UV kat. 3-4 (niekoniecznie – na atak szczytowy w przypadku wiatru)
 • Łapawice

Kuchnia

Jeśli Nepal – to Dal Bhat! Ta narodowa potrawa, złożona z gulaszu z soczewicy (dal), serwowanego z ryżem (bhat) i dodatkami – warzywami, piklami, a nawet jogurtem – gości na talerzach Nepalu o każdej porze dnia i nocy. Wędrowcy równie chętnie siegają po momo – pierożki na słono lub słodko, smażone lub duszone na parze – lub thukpę – sycącą zupę z makaronem, która świetnie rozgrzewa ciało zwłaszcza w chłodniejsze dni. A na deser? Sel Roti! Te słodkie, smażone na głębokim tłuszczu przekąski to znak rozpoznawczy festiwali. Kuchnia nepalu mocno nacechowana jest też wpływami tradycji Indii oraz Tybetu, dlatego nietrudno będzie też o curry czy masalę.

arrow

Noclegi

Ta wyjątkowa wyprawa nie byłaby kompletna bez typowych, himalajskich schronisk, znanych jako herbaciarnie. I choć z brytyjskim 5’o’clock nie mają zbyt wiele wspólnego, zawsze można liczyć w nich na wygodny nocleg i pyszne, domowe posiłki. Te przyrządzane są zwykle przez rodziny lokalnych przewodników – właścicieli herbaciarni, którzy równie dobrze jak na szlakach, znają się na tym, czego trzeba podróżnikom do jak najlepszej regeneracji sił. Dlatego wiele z nich posiada udogodnienia – toalety w stylu zachodnim i spory wybór w menu. Tych luksusów ubywa jednak wraz z wysokością, przez wzgląd na trudność w zaopatrywaniu wiosek i surowe warunki życia lokalnych mieszkańców.

 

 • podczas ataku szczytowego na Lobuche (atrakcja dodatkowa) nocleg dla wspinaczy zapewniony jest w namiotach
arrow

Transport

Kolejne odcinki podróży przemierzać będziemy oczywiście na nogach – ale poza górskimi szlakami wsiądziemy do lokalnych autobusów i terenowych aut 4×4 prowadzonych przez lokalnych kierowców i przewodników. To pozwoli nam zarówno na pełne zanurzenie w lokalną kulturę (a przy okazji poznanie ciekawostek regionu), jak i na przejazd mniej dostępnymi, dzikimi trasami. W końcu będziemy w najwyższych górach świata!

arrow
Atrakcje dodatkowe

Lobuche - atak szczytowy

Atak szczytowy na Lobuche to niezwykłe wyzwanie dla każdego wspinacza górskiego. Lobuche, znajdujące się w nepalskich Himalajach, jest jednym z najbardziej malowniczych i jednocześnie trudnych do zdobycia szczytów o wysokości 6 119 metrów.

Widoki na otaczające Himalaje, majestatyczne szczyty i lodowce, które rozciągają się na horyzoncie, zapierają dech w piersiach – gwarantujemy, że nie zapomnicie ich do końca życia.

Cena: ok. 2100 zł

Cena zawiera:

 • Pozwolenie rządu Nepalskiego (NMA) na zdobycie szczytu Lobuche
 • sprzęt do zdobycia szczytu: namioty w base campie, kuchnia, liny wspinaczkowe, śruby lodowe
 • wyżywienie podczas zdobywania Lobuche
 • 3 dni 2 noce w okolicach Lobuche Base Camp oraz High Camp
 • Opiekę nepalskich przewodników wysokogórskich na atak szczytowy Lobuche

Atrakcję trzeba wykupić co najmniej tydzień przez wylotem z Polski.

 

arrow

Zobacz co Cię czeka

Everest Base Camp

Liderzy wyprawy

Olga
Potempa
Oksana
Pugach
Marek
Wójciak

INFORMACJE DODATKOWE

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

Plane LOT

Wylot:

WAW/BER ?
Warszawa/Berlin
Plane
KTM
Katmandu

Powrót:

KTM ?
Katmandu
Plane
WAW/BER
Warszawa/Berlin
Cena biletu
4500 PLN ?

Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł, w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

 

Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub.

czytaj więcej...

Cena

prev-arrow
next-arrow

Cena zawiera

o

2 noce w hotelu w Katmandu ze śniadaniem

o

Wstęp do Patan Durbar Square

o

Wstęp do świątyni Swayambhunath

o

Zwiedzanie stupy Boudhanath

o

Transport dużych bagaży na trasie trekkingu z Lukli do EBC

o

Transport dużych bagaży na trasie trekkingu z EBC do Lukli

o

Zakwaterowanie na szlaku w guesthousach tzw. Tea House

o

Transfery lotniskowe

o

Lot wewnętrzny Ramechhap Airport- Lukla - Ramechhap Airport

o

Pozwolenie na wejście do parku Sagarmatha

o

Karte TIMS (Trekking Information Management System)

o

Ubezpieczenie wysokogórskie z akcja ratowniczą do kwoty 150 000 EUR (obejmuje akcje ratownicza przy użyciu helikoptera)

o

Ubezpieczenie wysokogórskie przewodników oraz porterów

o

Podatki rządowe dla Nepalu

o

Wizę do Nepalu

o

Pakiet Solisty

o

Bogaty program wyjazdu

o

Opiekę przewodnika trekkingowego na trasie trekkingu do EBC

o

Opiekę polskiego lidera

o

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

o

Wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)

Cena nie zawiera:

x

Biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)

x

Atrakcji dodatkowej - wejścia na Szczyt Lobuche

x

Zwyczajowych napiwków dla przewodników

x

W przypadku niepogody i braku lotów rejsowych do Lukli i z powrotem - przelot helikopterem 200 USD w jedna stronę

x

Wyżywienia

x

Kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw, przez które przebiega podróż

Wybierz termin i leć z nami!

Marzec
WAW/KRK--KTM
KTM--WAW/KRK
09.03.25 - 26.03.25
Lider Jarek Kryński
Cena lotu 4500 PLN
Cena wyprawy 8490 PLN
Icon
+ Dowolny termin - brak Twojego terminu
- wyjazd prywatną grupą
- jeszcze nie ma terminów