Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Wyjazd do Kambodży – informacje praktyczne

Kierunek: Kambodża. Decyzja zapadła, plecak prawie spakowany. Ale, ale! Nie tak prędko. Kambodża jest specyficznym krajem, docenianym przez miłośników egzotycznych i ekstremalnych podróży. Nie jest to jedna z tych destynacji, do których można wybrać się bez przygotowania. Oto kilka praktycznych informacji, jakie trzeba sobie wziąć do serca. Kambodża – wiza, ceny i sczepiania to podstawowe informacje, o których dowiesz się, czytając ten artykuł.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WYJAZD DO KAMBODŻY?

Do Kambodży nie można wyjechać spontanicznie z dnia na dzień; trzeba się przygotować do takiego wyjazdu, i to nie tylko pod względem planu podróży, ale też spełnienia formalności. Taką wyprawę warto więc zaplanować z odpowiednim, przynajmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

KAMBODŻA – SZCZEPIENIA

Przygotowania do wyjazdu należy zacząć od wizyty u lekarza medycyny podróży, który zapewne zaleci szczepienia: - błonica/tężec, - wirusowe zapalenie wątroby typu A, - wirusowe zapalenie wątroby typu B, - dur brzuszny, - wścieklizna, - japońskie zapalenie mózgu (nieobowiązkowe) - meningokoki (nieobowiązkowe).
Zdjęcie z programu wyjazdu
Jeżeli w przeszłości byłeś lub byłaś zaszczepiona na wyżej wymienione choroby, być może zajdzie konieczność poddania się szczepieniom przypominającym. Od podróżujących w rejony egzotyczne wymaga się również szczepienia na żółtą gorączkę (yellow fever), dlatego jeżeli przed przyjazdem do Kambodży odbywasz podróż przez rejony endemicznego występowania tej choroby (Afryka, Ameryka Południowa), będziesz potrzebować również tego szczepienia. Kambodża jest rejonem występowania Malarii oraz innych egzotycznych chorób, dlatego zaleca się wizytę lekarską w celu uzyskania porady w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej. Na wyjazd koniecznie należy zabrać środki farmakologiczne stosowane w chemioprofilaktyce przeciwmalarycznej (np. Atovaquone/proquanil, Doxycyclinum, Mefloquine). Należy również zaopatrzyć się w podróżną apteczkę, ponieważ nigdy nie wiesz, jakie niespodzianki przygotowała dla Ciebie Kambodża. Szczepienia, trzymanie się zaleceń lekarskich oraz skompletowanie leków przeciwmalarycznych – to najważniejsze zalecenia, które umożliwią Ci bezstresowe poruszanie się w tamtejszych rejonach.

KAMBODŻA – WIZA

Wizy na krótkie wyjazdy do 30 dni można uzyskać bezpośrednio podczas wyjazdu na lotniskach Phnom Penh i Siem Reap oraz na wszystkich przejściach granicznych. Koszt to 20 USD. Wizę do Kambodży można załatwić wcześniej przez internet na stronie e-visa (https://www.evisa.gov.kh/). Tak uzyskaną wizę należy wydrukować w dwóch egzemplarzach i trzymać przy sobie. Z formalności, jakie należy dopełnić planując wyjazd do Kambodży, to: wiza oraz ubezpieczanie. Chociaż nie jest ono obowiązkowe, to nie warto ryzykować. Koszt ubezpieczenia od podróży wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a oszczędzi to wielu kłopotów.

KAMBODŻA – CENY I WALUTA

W Kambodży obowiązują dwie waluty: kambodżańskie riele (KHR) i amerykańskie dolary (USD). Warto mieć ze sobą zapas gotówki, ponieważ o ile w dużych miastach nie ma problemu z dostępem do banków, kantorów i bankomatów, o tyle w mniejszych miejscowościach mogą być z tym kłopoty. Kartą można płacić tylko w supermarketach oraz w dużych klubach. Na szczęście ceny w Kambodży są bardzo przystępne, a kraj ten uchodzi za stosunkowo tani. Średnia cena zakwaterowania w Kambodży jest niższa niż w Polsce i wynosi np.: 7 USD za hostel, 31 USD za hotel 3-gwiazdkowy, 123 USD za hotel 5-gwiazdkowy. Przykładowe, średnie ceny w restauracjach w Kambodży: - Posiłek w taniej restauracji – 2-4 USD - McZestaw w McDonald's – 4,5 USD - Posiłek dla 2 osób w średniej klasy restauracji 15 USD. Koszty transportu: - Bilet w jedną stronę lokalny – 2 USD - Benzyna 1 litr – 0,89 USD - Taxi w normalnej taryfie 1 USD + 1 USD za kilometr Wejściówka do wszystkich świątyń należących do kompleksu Angkor: jednodniowa – 20 USD, trzydniowa – 40 USD, siedmiodniowa – 60 USD.

KAMBODŻA – POGODA, CZYLI KIEDY JECHAĆ?

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowo-monsunowy, w którym występują dwie pory: sucha i deszczowa. W porze suchej od listopada do połowy marca powietrze jest suche, zachmurzenie zmienne, a deszcze sporadyczne. Jest to dobry czas na wyjazdy turystyczne. W porze deszczowej od maja do października panują ulewne deszcze, ale zazwyczaj są krótkotrwałe, a temperatury potrafią być nawet wyższe niż w porze suchej. Zastanawiasz się kiedy najlepiej wyjechać do Kambodży? Sprawdź, kiedy my się wybieramy (https://solisci.pl/wyprawy/) – być może zechcesz dołączyć do nas.