Zdjęcie z programu wyjazdu

Wielki Mur Chiński – ciekawostki, zwiedzanie praktyczne informacje

Chyba żadna inna budowla w Chinach nie budzi takiej fascynacji jak Wielki Mur Chiński. Jego kolosalne znaczenie i ciekawa historia sprawiają, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków tego kraju. Do tego został włączony do listy siedmiu nowych cudów świata, co też o czymś świadczy. Już teraz odkryj to niezwykłe miejsce razem z Soliści Adventure Club!

Co to jest Wielki Mur Chiński?

Wielki Mur Chiński jest ogromną konstrukcją składającą się barier naturalnych, licznych zapór, sieci fortów oraz murów obronnych, które miały osłaniać Chiny przed najazdami Mongołów, Mandżurów, Hunów i innych ludów północy. Jednocześnie zapewniał ochronę podróżującym wzdłuż Jedwabnego Szlaku oraz ułatwiał kontrolę przepływu towarów oraz ludzi. Wyznaczał również grancie cesarstwa, a dzięki swojemu monumentalnemu charakterowi dodatkowo podkreślał jego potęgę i suwerenność.

Gdzie jest Wielki Mur Chiński? Zazwyczaj przyjmuje się, że Wielki Mur łączy Shanhaiguan nad zatoką Liaodong oraz Jiayuguan w górach Nan Shan, które w linii prostej dzieli około 2400 km. Sama konstrukcja jest jednak wielokrotnie dłuższa, a kamienna ściana stanowi zaledwie jej niewielką część. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o Wielki Mur Chiński? Wysokość ścian na poszczególnych odcinkach mocno się różni. Typowe mają 6–7 metrów, co było wystarczające, aby powstrzymać koczowniczych najeźdźców i ich konie przed sforsowaniem muru. Niektóre odcinki są jednak wyższe i sięgają nawet do 10–14 metrów. Podobnie było z grubością. Ta waha się od 4 do 7 metrów.

Chcesz zwiedzić Wielki Mur Chiński? Zapisz się na wyprawę do Chin!

Ile kilometrów ma Wielki Mur Chiński?

Biorąc pod uwagę, w jakim celu wzniesiono Wielki Mur Chiński, jego długość nie mogła być przypadkowa. Według współczesnych wyliczeń, po uwzględnieniu wszystkich odcinków budowanych przez różne dynastie, ma on całkowitą długość wynoszącą około 21 196 kilometrów. W liczbę tę wliczono jednak nie tylko główny mur, ale także jego odnóża, boczne odcinki, fortyfikacje oraz wieże strażnicze i inne elementy wchodzące w jego skład. Szacuje się, że obecnie dostępnych jest zaledwie 30% oryginalnej konstrukcji Wielkiego Muru Chińskiego. Ciekawostkę niech znów stanowi fakt, że najlepiej zachowane i najczęściej odwiedzane przez turystów są odcinki zbudowane przez dynastię Ming (1368–1644). Sama konstrukcja ma jednak o wiele dłuższą historię, bo zaczęto ją wznosić w III wieku p.n.e. za czasów cesarza Qin Shi Huanga – choć wtedy to nie miał być jeszcze Wielki Mur Chiński. Ile go budowano? Jego wznoszenie odbywało się etapami w zależności od potrzeb obronnych danego okresu historycznego. Główne etapy budowy przypadały na III w. p.n.e., początek naszej ery i XIV-XVII wiek. Koncepcja Wielkiego Muru Chińskiego została porzucona po upadku dynastii Ming, jednak i później niektóre jego fragmenty były naprawiane.

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Czy da się przejść cały chiński mur?

Chociaż zrealizowanie takiego wyzwania teoretycznie jest możliwe, to ze względu na to, ile kilometrów ma Wielki Mur Chiński i w jakim jest stanie, nie należałoby to do najłatwiejszych zadań. Obecnie większość muru jest w złym stanie, a sporo fragmentów pozostaje niemal niewidocznych lub zarośniętych roślinnością. Co więcej, nie wszystkie części konstrukcji są dostępne legalnie. Sama długość Wielkiego Muru Chińskiego także byłaby wyzwaniem. Nawet jeśli ten zostałby zachowany w dobrym stanie, jego przejście trwałoby nawet kilka lat.

Ile czasu potrzeba na przejście Muru Chińskiego?

Biorąc pod uwagę, że do czasów współczesnych zachowało się zaledwie 1/3 Wielkiego Muru Chińskiego, pokonanie całej konstrukcji jest dzisiaj praktycznie niewykonalne. Swego czasu taką próbę podjął brytyjski podróżnik William Lindesay, który omijając trudno dostępne fragmenty, w ciągu 78 dni przebył odcinek liczący około 2 400 km. 

Dla turystów, którzy chcą ograniczyć się jedynie do dostępnych i dobrze utrzymanych fragmentów Wielkiego Muru Chińskiego, czas zwiedzania będzie jednak znacznie krótszy. Wynosi on odpowiednio 2–4 godziny dla Badaling, 4–6 godzin dla Mutianyu i 6–8 godzin dla odcinka z Jinshanling do Simatai. Każda z tych tras dobrze oddaje, co to jest Wielki Mur Chiński i w jakim celu go zbudowano. Co więcej, roztaczają się stamtąd przepiękne widoki na okolicę.

Wielki Mur Chiński – ciekawostki

Jeśli chodzi o Wielki Mur Chiński, ciekawostki można mnożyć. Wiemy, jaki jest długi i ile go budowano. Co jednak jeszcze wydaje się w nim interesujące?

Nie tylko cegły i kamienie

Wielki Mur Chiński wcale nie był budowany wyłącznie z cegieł i kamieni. W najwcześniejszej fazie jego powstawania wykorzystywano głównie ubitą ziemię i drewno. W niektórych miejscach dodawano również… lepką ryżową zaprawę, która dodatkowo stabilizowała całą konstrukcję. Sama technika budowy również była mistrzowska.

Budowa okupiona śmiercią

Wielki Mur Chiński, według ciekawostek powtarzanych przez dekady, miał uchodzić za najdłuższy cmentarz na świecie. W jego budowie udział brali żołnierze, chłopi, więźnie i robotnicy przymusowi, którzy często pracowali w bardzo ciężkich warunkach. Zmarłych, w ilości szacowanej na kilkaset tysięcy, miano chować wewnątrz konstrukcji. Badania pokazują jednak, że jest to mit mający niewiele wspólnego z prawdą.

Jeden z najpopularniejszych zabytków świata

Wielki Mur Chiński co roku odwiedza około 10 milionów turystów, z czego większość wybiera odcinek Badaling. To też czyni go jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków świata.

Nowy cud świata

7 lipca 2007 roku ogłoszono współczesną listę siedmiu cudów świata. Wśród nich znalazł się również właśnie Wielki Mur Chiński. Opis jego atrybutów nie pozostawia wątpliwości, za co został doceniony. Do dzisiaj pozostaje symbolem wytrwałości i uporczywości.

Jak przygotować się do zwiedzania Wielkiego Muru Chińskiego?

Aby wyprawa Wielkim Murem Chińskim była przygodą wartą zapamiętania, warto się do niej odpowiednio przygotować. O czym trzeba pamiętać?

Wybierz odcinek na miarę swoje możliwości

W przypadku Wielkiego Muru Chińskiego do zwiedzania oddano kilka odcinków, które jednak różnią się od siebie dostępnością, poziomem trudności i popularnością. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się:

  • Badaling – jest najbardziej lubiany przez turystów, do tego łatwo dostępny i dobrze zachowany.

  • Mutianyu – na tym odcinku jest spokojniej, do tego oczarowuje pięknymi widokami i daje możliwość zjazdu kolejką linową.

  • Jinshanling – Simatai – to idealna trasa dla miłośników trekkingu, która oferuje doświadczenie o wyjątkowej autentyczności.

  • Jiayuguan – jest odcinkiem dla wytrwałych podróżników, którzy nie boją się suchej i upalnej pogody.

Zaplanuj wyprawę w odpowiednim czasie

Zwiedzanie Wielkiego Muru Chińskiego najlepiej jest zaplanować na wiosnę lub jesień, kiedy pogoda oferuje przyjemne temperatury, a okolica nabiera niezwykłych, intensywnych barw.

Ubierz się adekwatnie do pogody

Jeśli chcesz zdobyć Wielki Mur Chiński, musisz pamiętać o porządnych butach trekkingowych, zwłaszcza gdy zapuszczasz się trudniej dostępne rejony konstrukcji, oraz odpowiedniej odzieży. Najlepiej sprawdza się ubranie warstwowe, które pozwala na łatwe rozebranie się i ubranie w razie potrzeby. Pamiętaj też o nakryciu na głowę i kremie z filtrem. Ten przyda się o każdej porze roku.

Chcesz zmierzyć się z Wielkim Murem i zobaczyć inne atrakcje Azji Środkowej? Już teraz dołącz do Soliści Adventure Club i zaplanuj podróż swoich marzeń! Nasza wyprawa do Chin i Mongolii pozwoli Ci odkryć to, co w tych krajach najbardziej charakterystyczne i najpiękniejsze. Będziemy łapać przygodę, wędrując stepami, górami i przemierzając rzeki. Chociaż czeka na nas naprawdę wiele, nie musisz martwić się o powodzenie całej wyprawy – dzięki opiece topowego lidera, który jednocześnie jest doświadczonym podróżnikiem, podróż będzie dla Ciebie bezpieczna, nawet wtedy, gdy zdarzy się coś nieoczekiwanego. Chcesz poznać nas bliżej? Koniecznie odwiedź naszą stronę internetową i przekonaj się, że mamy Twoją przygodę!