img bottom

Wczasy na Kubie – Ile kosztują wakacje na wyspie? Poznaj ceny

Planując wczasy na Kubie, warto zawczasu pomyśleć o wszystkim, nie wyłączając z tego finansów – szczególnie że koszty wyjazdu obejmują nie tylko bilety lotnicze i nocleg, ale także bilety wstępu, jedzenie, czy lokalny transport. Jak kształtują się ceny na miejscu? O co należy zadbać przed wyjazdem w kwestii waluty? Tutaj znajdziesz odpowiedź na te pytania!

Jaka waluta obowiązuje na Kubie?

W 2021 roku na Kubie miała miejsce reforma walutowa i od tego czasu jedyną obowiązującą walutą jest pesos kubańskie (CUP). Wcześniej funkcjonowała ona równolegle z pesos wymienialnym (CUC). W powszechnym obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20 centavos (1 peso = 100 centavos) oraz 1 i 3 pesos. Z kolei banknoty mają po 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos.

Co istotne, jeśli planujesz wczasy na Kubie, o kosztach i sposobie wymiany złotówek na pesos kubańskie pomyśl odpowiednio wcześniej. Dlaczego? Praktycznie żaden polskim ani kubański kantor nie prowadzi takich transakcji. Chcąc się zabezpieczyć od strony finansowej, warto najpierw wymienić złotówki na euro, franki szwajcarskie, jeny japońskie, brytyjskie funty szterlingi lub pesos meksykańskie. Są to waluty, które łatwo i sprzedać, i kupić na Kubie, więc również przy powrocie do Polski nie będzie problemu z wymianą.

Ile kosztują wczasy na Kubie?

To, jak wypadają wakacje na Kubie pod względem ceny, zależy od wielu czynników. Lwia część wszystkich kosztów to bilety lotnicze, które w zależności od sezonu turystycznego, przewoźnika i ilości przesiadek, mogą wynosić nawet od 3,5-4 do 8 i więcej tysięcy złotych. Od czego zależy jeszcze, ile kosztują wczasy na Kubie?

  • Nocleg – koszt noclegu uzależniony jest między innymi od miejsca położenia obiektu, czy jego standardu. W przypadku, gdy to Kuba jest kierunkiem na wakacje, ceny, z jakimi należy się liczyć przy rezerwacji pobytu w hotelu, zaczynają się mniej więcej od około 150-200 zł za osobę za jedną noc. Nieco z tej sumy można jednak zaoszczędzić, nocując w pensjonacie lub hostelu.
  • Jedzenie – z punktu widzenia turysty ceny jedzenia na wyspie uznawane są raczej za przeciętne. Planując wyżywienie podczas wczasów na Kubie, warto jednak pamiętać, że podobnie jak w każdym innym zakątku świata, także tam można znaleźć świetne tanie knajpki lub stoiska, które serwują pyszne jedzenie za przysłowiowe grosze.
  • Bilety wstępu – na to, jak wypadają wakacje i Kuba, jeśli chodzi o ceny, spory wpływ mają także odwiedzane miejsca. W zależności od tego, co się chce zobaczyć, do kosztów wyjazdu należy doliczyć sumę biletów wstępu do muzeów, parków, na wystawy, czy wszelkie inne atrakcje.
  • Podróżowanie po Kubie – aby mieć kompletny obraz, ile mogą kosztować wczasy na Kubie, do ceny wyjazdu warto wliczyć również koszty związane z przemieszczaniem się pomiędzy miastami/atrakcjami wyspy. Na miejscu można poruszać się zarówno wynajętym samochodem, jak i transportem zbiorowym. Kubańczycy honorują polskie prawo jazdy przez 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy, jednak zaleca się raczej korzystanie z międzynarodowych dokumentów.

Wczasy na Kubie – wyjazd solo vs. wyjazd zorganizowany

Pomysłów na wczasy na Kubie może być sporo, dlatego też wybierając opcję dla siebie, warto przemyśleć swoje oczekiwania i możliwości. Niezależnie od tego, czy postawisz na samodzielne planowanie i podróż, czy też zdecydujesz się na wyjazd zorganizowany, możesz się świetnie bawić. A jak każdy z tych rodzajów wakacji na Kubie wygląda pod względem ceny?

Wybierając się w podróż jako turysta indywidualny, masz wpływ na każdy jeden aspekt wyjazdu, także jeśli chodzi o aspekt finansowy. Można to traktować jako dużą zaletę, należy jednak pamiętać o jednym ale. Zawsze może przydarzyć się coś niespodziewanego, co nie zostało uwzględnione w budżecie. Warto także wiedzieć, że turyści indywidualni przy wjeździe na Kubę muszą posiadać odpowiednią ilość gotówki. Jest to równowartości minimum 100 dolarów w wymienialnej na wyspie walucie na każdy dzień pobytu.

Ile kosztują wczasy na Kubie, jeśli wyjazd jest organizowany? W przypadku Soliści Adventure Club podstawowy koszt wyprawy wynosi około 7000 zł + cena przelotu. Suma ta obejmuje między innymi nocleg ze śniadaniem, transport lokalny, wizę turystyczną, transfer z i na lotnisko oraz bilety wstępu do kilkunastu atrakcji. Wyprawa na Kubę z Solistami to bogaty, autorski program, który pozwala zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca na wyspie. Przenieś się razem z nami w ten cudowny, karaibski świat i już teraz poznaj szczegóły naszej oferty.