img bottom

USA – bez wizy i co teraz?

W 2019 roku Polskę obiegła wiadomość: koniec z wizami do USA dla Polaków! Nareszcie będzie można polecieć do USA bez wizy! Czy rzeczywiście? Tak, ale nie do końca. Już wiadomo, że od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA bez wiz na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Jak w rzeczywistości będzie to wyglądało, co się zmieni i co to oznacza dla podróżników?

Bez wizy do USA od 11 listopada 2019

Czekaliśmy na to od wielu lat, aż w końcu nadejdzie ten moment. Amerykańscy prezydenci się zmieniali, każdy z nich obiecywał, ale na obietnicach zawsze się kończyło. Aż w końcu w 2019 roku się doczekaliśmy. Amerykańska ambasada poinformowała, że przystąpienie Polski do programu Visa Waiver, czyli ruchu bezwizowego nastąpiło w listopadzie 2019. To bardzo dobra wiadomość, pamiętajmy jednak, że nie oznacza to całkowitej dowolności wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych.

 

Osoby ubiegające się o studia i pracę na terenie USA oraz planujące pobyt powyżej 90 dni nadal będą musiały uzyskać wizę. Turyści i osoby odwiedzające USA na okres poniżej 90 dni dostaną zezwolenie na wjazd na podstawie wniosku złożonego w elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży ESTA. Wniosek ten można złożyć on-line najpóźniej 72 godziny przed lotem i będzie ważny przez 2 lata, o ile nie nastąpi w tym czasie zmiana paszportu. Tak więc można wjechać do USA bez wizy, ale wyłącznie z ważnym paszportem oraz po autoryzacji w ESTA.

Co to jest ESTA i jakie ma dla nas znaczenie?

Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (ESTA) jest przeznaczony dla obywateli krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Aplikację można złożyć przez internet na stronie U.S Customs and Border Protection. Wniosek jest obowiązkowy i bez uzyskania autoryzacji osoba podróżująca nie zostanie wpuszczona na teren Stanów Zjednoczonych – to bardzo ważne i należy pamiętać, że sam paszport nie wystarczy!

 

Po złożeniu wniosku i jego zatwierdzeniu (co może potrwać do 72 godzin) uzyskuje się numer referencyjny ważny przez 2 lata, na podstawie którego można podróżować na 3 miesiące do Stanów (tyle razy, ile się chce). Po upływie terminu ważności numeru referencyjnego ESTA lub paszportu należy złożyć wniosek o ponowną autoryzację. Jest to duże ułatwienie i rzeczywiście podróże do Stanów bez wizy będą możliwe.

Kto może wjechać do USA bez wizy?

Mimo znacznego uproszczenia i przyspieszenia procedur, nadal nie każdy będzie mógł przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych Ameryki. Bez wizy do USA pojadą osoby, które:

  • Są obywatelami kraju objętego ruchem bezwizowym,

  • Mają paszport zgodny z programem VWP paszport,

  • Uzyskały autoryzację z systemu ESTA,

  • Będą przebywały na terenie USA poniżej 90 dni,

  • Podróżują w celach służbowych, turystycznych lub tranzytowych.

Wjeżdżając na teren USA należy mieć ze sobą ważny bilet powrotny lub na dalszą drogę. Może być wymagana też kopia planu podróży, którą należy pokazać urzędnikowi imigracyjnemu. Na teren USA można wjechać na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego, biorącego udział w Programie Ruchu bezwizowego.

 

Należy pamiętać, że po zniesieniu wiz procedura na lotniskach nie ulegnie zmianie. Urzędnik będzie mógł odradzić wylot jeżeli dostrzeże jakieś uchybienia, a na amerykańskim lotnisku o losie podróżnika zadecyduje oficer imigracyjny, który zawsze ma prawo nie przepuścić podejrzanej osoby. W ramach Ruchu Bezwizowego podróżni nie będą musieli każdorazowo ubiegać się o wizę, ale pozytywna decyzja ESTA nie daje gwarancji przekroczenia granicy. Odmowę mogą otrzymać na przykład osoby, które:

  • dokonały nieautoryzowanego przedłużenia poprzedniego pobytu ponad dozwolone 90 dni,

  • złamały amerykańskie prawo i przepisy imigracyjne,

  • budzą wątpliwości władz.

Po otrzymaniu decyzji odmownej po jakimś czasie będzie można ubiegać się o jej uchylenie. Odmowy jednak nawet przy ruchu wizowym, zdarzają się rzadko i zazwyczaj wiążą się z ewidentnym naruszeniem przepisów.

Podróże do USA bez wizy – najlepiej z nami!

Skoro już można będzie wybrać się do Stanów Zjednoczonych bez wizy i spokojnie podróżować, nasuwa się pytanie: na wchód czy na zachód USA najpierw pojechać? Zachęcamy do udziału w tematycznych wyjazdach do Ameryki z Solistami.
Sprawdź różne wersje wypraw do USA, porównaj je i wybierz Amerykę, która kręci Cię najmocniej!