img bottom

Trekkingowa wspinaczka na lodowce na Islandii

Weź do ręki czekan, włóż raki na buty i poczuj bezpieczeństwo, jakie zapewnia lina asekuracyjna; wszystko to mając pod nogami mroźny, lodowcowy lód, a przy sobie opiekę doświadczonego przewodnika. W tym sezonie organizujemy trekking po lodowcu podczas wyprawy do Islandii. To coś ekscytującego i epickiego!

Na lodowce w Islandii prowadzi wiele dróg

Można łagodnie, można też ambitnie, z każdym krokiem odczuwając zmęczenie, ale też napływ adrenaliny. Lodowce Islandii to jedna z rzeczy, z których ta wyspa słynie. Wśród wypraw mamy przewidziane trekkingi po lodowcach i w ich okolicach np. po Thorsmork, czyli dolinie pomiędzy trzema lodowcami, czy też odwiedzenie niezwykłego jeziora Jokulsarlon powstałego z wody spływającej z topniejącego lodowca Vatnajokull. Proponujemy też przygodę w formie spaceru po jednym z najciekawszych lodowców południowej Islandii – Sólheimajökull. Dla osób, które chcą spróbować swoich sił w lodowej wspinaczce, przygotowaliśmy ekscytujący punkt wyprawy do Islandii – wspinaczkę na lodowiec.

Wspinaczka-trekking na lodowce Islandii

Proponujemy trekking po lodowcu połączony z elementami wspinaczki. To idealna okazja dla osób, które chcą połączyć aktywny wypoczynek, zobaczyć niesamowite widoki, nauczyć się czegoś nowego, zdobyć odrobinę wiedzy geologicznej, a przy tym wszystkim poczuć uderzenie adrenaliny. Przeżyj pełną wrażeń przygodę po jednym z najciekawszych lodowców południowej Islandii – Sólheimajökull. Będziesz omijać lodowe kaniony i szczeliny oraz podziwiać naturalne formacje utworzone na Sólheimajökull, a jeżeli szczęście dopisze, to w pogodny dzień można zobaczyć również Eyjafjallajökull – słynny lodowiec i wulkan.

Islandia - podcasty podróżnicze

Jak się przygotować na wspinaczkę w lodzie na Islandii?

Pewnie zastanawiasz się teraz, czy żeby pojechać z nami na taki wyjazd, gdzie atrakcją jest trekkingowa wspinaczka na lodowce w Islandii, trzeba mieć kondycję na miarę alpinistów i umiejętności po gruntownym przeszkoleniu. Otóż wyprawa przeznaczona jest dla osób, które nie muszą znać się na wspinaczce. Oczywiście kondycja jest potrzebna, ale jeżeli na co dzień prowadzisz aktywny tryb życia, to spokojnie poradzisz sobie i na lodowcu. A jeżeli nie, to zostało jeszcze trochę czasu na przygotowania kondycyjne.

 

Nie musisz mieć własnego sprzętu wspinaczkowego. Zapewniamy raki, czekan, uprząż i kask. Oczywiście dodatkowe wyposażenie takie jak latarka, dobre buty i ubrania trzeba mieć swoje, ale już namiot czy maty do spania również zapewniamy, dzięki współpracy z firmą Coleman (dowiedz się więcej). Dlatego nie ma konieczności, aby wykosztowywać się na specjalistyczny sprzęt na potrzeby jednej wyprawy, wszystko co niezbędne, otrzymasz. A co zwiedzą i umiejętnościami? To również!

 

Koniecznie zabierz ze sobą:

  • Ciepłe ubrania
  • Ubrania wodoodporne
  • Buty trekkingowe
  • Czapkę i rękawiczki
  • Latarkę
  • Termos z ciepłym napojem

 

Wspinaczka na lodowce Islandii w formie trekkingu wymaga zaznajomienia się ze sprzętem i nabycia podstawowych umiejętności. Dlatego, zanim ruszymy zdobywać górę, najpierw cała grupa odbędzie podstawowe szkolenie. Startujemy z parkingu lodowca Sólheimajökull. Tam będzie czekał doświadczony, polskojęzyczny przewodnik, który przeprowadzi Cię przez podstawy. A te są bardzo ważne. Jeszcze na parkingu każdy pozna zastosowanie sprzętu i dopasuje go pod siebie. Wyruszyć można dopiero po skompletowaniu, dopasowaniu i nauce podstaw. W trakcie dowiesz się też o procedurach bezpieczeństwa na lodowcu i sposobie poruszania się po nim, a także poznasz trochę ciekawostek na temat formowania się lodowców i geologii.

 

Wspinaczka na lodowiec Sólheimajökull w Islandii ma charakter trekkingu i nie wymaga wcześniejszego doświadczenia; potrzebna jest jednak elementarna umiejętność poruszania się po lodzie i używania sprzętu (raki, czekan, uprząż, lina).

 

Pamiętaj, że poruszanie się po lodowcu to nie przelewki i należy zachować szczególną ostrożność. Wymagane jest porządne ubranie zimowe, buty trekkingowe z grubą podeszwą trzymające kostkę (jest możliwość ich wynajęcia) i przynajmniej podstawowe obycie górskie. Warto więc przed wyjazdem na lodowce Islandii odbyć na przykład zimowe wyjście w nasze, polskie góry (najlepiej pod opieką przewodnika), ale nawet jeżeli wcześniej nie miałeś okazji do zimowych wyjść w góry, za to masz kondycję, z pewnością sobie poradzisz. Jeżeli nie, nic straconego podczas wyjazdu przewidzieliśmy też wiele innych atrakcji, a wspinaczka na lodowiec Sólheimajökull nie jest obowiązkowa.