Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Trekking na wulkan Acatenango – przygoda, widoki, porady

Wulkan Acatenango stanowi jedną z najbardziej ekscytujących i niesamowitych przygód, jakie można przeżyć w Gwatemali. Chociaż wejście na niego trudno nazwać spacerem po parku, to widoki i satysfakcja zdobywcy wynagradzają wszystko. Dla kogo jednak jest taki trekking? Zobacz, co wulkan Acatenango ma do zaoferowania!

Czy warto wejść na wulkan Acatenango?

Wulkan Acatenango sporo wymaga, ale też sporo daje, dlatego jego zdobycie jest czymś, czego koniecznie trzeba dokonać, chodząc po górach choć trochę. Chociaż sam w sobie ma sporo do zaoferowania, przyciąga również swoim otoczeniem, w którym znajduje się między innymi jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Do erupcji Fuego dochodzi regularnie, nawet kilka razy dziennie, a w ich trakcie z krateru wydobywają się słupy dymu i popiołów, czasami także strumienie lawy. Najlepszy widok na ten cud natury daje właśnie wulkan Acatenango. Trekking na szczyt warto jednak rozłożyć tak, by zdobyć go tuż przed wschodem słońca. Budzący się poranek obleka wówczas niebo w niesamowite kolory, dając jedyny w swoim rodzaju spektakl. I nawet jeśli ktoś wyżej ceni zachody niż wschody (bo łatwiej jest się nie kłaść niż wstać wcześniej) wejście na wulkan Acatenango jest czymś, czego nie pożałuje. Jednak widok z wulkanu Acatenango nie ogranicza się wyłącznie do Fuego. Szczyt oferuje niesamowitą panoramę na okoliczne góry, lasy, doliny i wulkany. Co więcej, przy sprzyjającej pogodzie pozwala objąć wzrokiem tereny aż do Oceanu Spokojnego, w tym także położone około 20 kilometrów dalej miasteczko Antigua. Dla tych, którzy zdecydują się na trekking, wulkan Acatenango szykuje także niesamowity widok na zalegające w dolinach mgły. Określane terminem morze chmur czy morze mgły pojawiają się w wyniku specyficznych warunków, jakie występują w górach. Dzięki znacznym różnicom temperatur oraz wysokiej wilgotności kłęby chmur lub gęstej mgły układają się nisko nad ziemią, jednocześnie utrzymując odsłonięte wyższe partie terenu. Z ich perspektywy doliny wokół wulkanu Acatenango wyglądają jak pofalowane morze lub ocen.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Jak wejść na wulkan Acatenango?

Trekking na wulkan Acatenango trwa zazwyczaj 2 dni i chociaż można go zdobyć także w jeden, nie jest to już jednak doświadczenie dla każdego. Większość wypraw wyrusza z niewielkiej miejscowości La Soledad położonej u podnóża szczytu i kończy pierwszego dnia w obozie bazowym na wysokości około 360 m n.p.m. Już stamtąd można podziwiać niesamowity widok na okolicę oraz pobliski wulkan Fuego. Nocą jego erupcje są jeszcze bardziej widowiskowe i mocno odcinają się na tle niemal czarnego nieba. Aby zdążyć zdobyć wulkan Acatenango, trekking kolejnego dnia trzeba rozpocząć bardzo wcześnie, zazwyczaj już około godziny 4:00. Ostatnie podejście trwa do 2 godzin i kończy się jednym z najpiękniejszych wschód słońca, jakie w ogóle można zobaczyć. Następnie rusza się w drogę powrotną, która zajmuje około 4 godzin. ​

Czy wejście wulkan Acatenango jest trudne?

Wyprawa na wulkan Acatenango jest dość wymagająca, jednak znajduje się w zasięgu osób o dobrej kondycji fizycznej. Jej trudność wynika przede wszystkim z charakteru szlaku – ten jest nie tylko stromy, ale również często kamienisty lub pokryty luźnym żwirem, który ucieka spod butów podczas wspinaczki. Dla części osób problemem może być również adaptacja organizmu do zmieniających się warunków. Wraz ze wzrostem wysokości spada ciśnienie powietrza oraz ilość tlenu, co może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości – duszności, zmęczenie, a nawet objawy choroby wysokościowej. Z tego też względu przed zdobyciem wulkanu Acatenango warto zaplanować trekking na nieco niższy szczyt. To pozwoli organizmowi na stopniowe przyzwyczajanie się do nowego otoczenia.

Sylwester na wulkanie Acatenango

Jeśli wyzwania Ci niestraszne i lubisz realizować nietypowe pomysły, zaszalej i wybierz solistowy sylwester na wulkanie Acatenango! To wyjątkowa okazja nie tylko ku temu, by zobaczyć Amerykę Środkową, ale także spędzić ostatnią noc tego roku w naprawdę niesamowitych okolicznościach. Aby Ci to umożliwić, przygotowaliśmy jeszcze więcej wyjazdów! W planach mamy nie tylko sylwester w Gwatemali (https://solisci.pl/wyprawy/meksyk-belize-gwatemala/), ale także Tajlandii, Maroku czy Kambodży. Już teraz sięgnij po całą naszą ofertę: wyprawy sylwestrowe z Solistami (https://solisci.pl/sylwester-z-solistami/) i zdecyduj, gdzie zastanie Cię Nowy Rok! Na wulkanie Acatenango? Pośrodku pustyni? A może w gwarnym tłumie w środku świetnej imprezy? Z Soliści Adventure Club spędzisz czas tak, jak lubisz!