Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Trekking na Triglav: wyzwanie i spełnienie marzeń na najwyższym szczycie Słowenii

Odkryj jedne z najbardziej majestatycznych gór Europy, zdobywając Triglav! Ten najwyższy szczyt Alp Julijskich, położony w Słowenii, stał się wizytówką tego kraju i co roku przyciąga coraz większą rzeszę miłośników górskich trekkingów oraz pięknych widoków. Jednak dlaczego warto odważyć się go zdobyć? Czy wejście na Triglav jest trudne? Zobacz, na co musisz się przygotować, planując taką wyprawę!

Triglav – charakterystyka

Triglav jest położony w Alpach Wschodnich, w północno-zachodniej części Słowenii. Ma wysokość 2864 m n.p.m. i jednocześnie odznacza się dość dużą wybitnością – góruje nad otoczeniem aż o 2052 m. Cały jego masyw znajduje się pod ścisłą ochroną. Co ciekawe znajdujący się na tym obszarze Park Narodowy Triglav zajmuje aż 4% terenu całego kraju i jest jedynym parkiem narodowym w całej Słowenii. Te, jakby nie było, dość zaskakujące informacje już same w sobie stanowią świetny argument przemawiający za tym, że trekking na Triglav po prostu trzeba zaliczyć podczas pobytu w tym państwie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego szczytu? Nazwa Triglav, nawet bez znajomości języka słoweńskiego, budzi dość jednoznaczne skojarzenia. Góra ta jednak wcale nie ma trzech „głów”, choć zasadniczo mogłoby się tak wydawać, gdy obserwuje się ją z określonych miejsc. Co więcej, pochodzenia tej nazwy należy doszukiwać się raczej w dawnych słowiańskich wierzeniach, a nie samym wyglądzie szczytu. Triglav uznawano bowiem kiedyś za siedzibę pogańskiego bóstwa Trojana i to właśnie od niego wzięło swój początek obecne nazewnictwo.

Jak wejść na Triglav?

Jeśli chodzi o Triglav, szlaki na szczyt nie należą do najłatwiejszych, ale po ich pokonaniu nie sposób nie odmówić sobie uczucia satysfakcji. Zdobycie góry to długa wędrówka możliwa do odbycia wieloma trasami. Jedną z najchętniej wybieranych, ze względu na dość niski stopień trudności, jest ta wiodąca z Kovinarskiej kočy v Krmi. Można także zdecydować się na wędrowanie z Doliny Vrata. Warto przy tym wiedzieć, że dobrym rozwiązaniem może być rozłożenie swojego trekkingu na Triglav na 2 dni, szczególnie że po drodze istnieje możliwość przenocowania między innymi w Triglavskim domu na Kredanicy, czyli najwyżej położonym słoweńskim schronisku. Czym cechuje się trekking na Triglav? Przede wszystkim obejmuje on wiele podejść, niekiedy całkiem stromych, oraz via ferrat (określanych często także mianem żelaznych perci). Via ferraty to szlaki o charakterze wspinaczkowym z rozpiętą stalową liną służącą jako asekuracja dla poruszających się wzdłuż niej ludzi. W przypadku szczytu Triglav trasy tego typu mają zróżnicowane stopnie trudności, jednak do ich przejścia konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Co zabrać na Triglav?

Z uwagi na to, że tak Triglav, jak i jego szlaki bywają niezbyt łaskawe, warto się odpowiednio przygotować do zdobycia tego szczytu. Co należy zabrać na tamtejsze trasy? Są to przede wszystkim: - woda, woda i jeszcze więcej wody – Alpy Julijskie słyną z tego, że w dużej ich części nie występują żadne źródła, potoczki, czy rzeki. Nie ma więc możliwości, żeby uzupełnić swoje zapasy, czerpiąc z miejscowego ujęcia, - jedzenie – najlepiej zabrać to wysokoenergetyczne, niezajmujące dużo miejsca i odporne na psucie. Świetnie sprawdzają się na przykład batony proteinowe, kanapki z dużą zawartością białka, żele energetyczne, czy czekolada, - krem z filtrem – może się przydać w słoneczne dni, - lonża, uprząż, rękawiczki oraz kask – są niezbędne, aby w bezpieczny sposób pokonać ferraty. Jeśli jednak zdecydujesz się na trekking na Triglav razem z Solistami, nie musisz mieć własnego sprzętu – jego dostarczenie leży po stronie organizatora, - czapka, rękawiczki – ze względu na wysokość na szczycie może być dość zimno, - solidne buty z grubą podeszwą o dobrej przyczepności – górski teren, włączając w to via ferraty, jest wymagający, więc dobre buty to podstawa, - oddychająca odzież założona warstwowo – to najlepszy sposób na zapewnienie sobie komfortu cieplnego.

Summer Camp Słowenia – niech Twoje lato będzie niezapomniane!

Odkryj razem z nami najpiękniejsze miejsca, jakie ma do zaoferowania Słowenia! Triglav, Ljubljana, Vodemla, a nawet podziemne jaskinie i ogromne jeziora, stanowią dopiero początek długiej listy tego, co uda się wspólnie zobaczyć w ramach solistowego Summer Camp. Ta wyprawa na Słowenię to zupełna nowość w naszej ofercie, jednak jesteśmy pewni, że ona także przypadnie do gustu miłośnikom naszych wypraw i swobodnego podróżowania. Już teraz poznaj jej zalety i dowiedz się, jakie dodatkowe atrakcje przygotowaliśmy w jej ramach dla: - zwolenników aktywnego wypoczynku: Aktywnie na Słowenii – atrakcje dodatkowe na Słowenii w wersji aktywnej, - szukających relaksu w opcji slow: Odpoczynek na Słowenii – atrakcje dodatkowe na Słowenii w wersji retreat.