img bottom

Trekking na wulkany Ijen i Bromo – Jawa – wyspa wulkanów

Trekking na wulkan Ijen, podobnie jak na wulkan Bromo, to niesamowite przeżycie. Bliskość nieokiełznanej natury i roztaczające się z ich szczytów widoki nadają wyjątkowości każdej chwili spędzonej na szlaku. Jak zaplanować wyjście na każdy z nich? Który warto zdobyć jako pierwszy?

Z czego słynie wulkan Ijen?

Wulkan Ijen z najwyższym wierzchołkiem 2769 m n.p.m. jest położony we wschodniej części wyspy Jawa w Indonezji, niedaleko miasta Banyuwangi. Wchodzi w kompleks czynnych wulkanów złożonych z kilku kraterów. W jednym z nich, w wyniku zbierania deszczówki, utworzyło się niezwykłe jezioro wulkaniczne. Nie dość, że ma ono intensywnie turkusowy odcień, to jeszcze uchodzi za jedno z najbardziej kwasowych na świecie – pH znajdującej się w nim wody to ledwie 0,4. Do tego otaczają go parujące fumarole i źródła termalne.

Jednak wulkan Ijen słynie jeszcze z jednej niesamowitości. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zaobserwować zjawisko niebieskich ogni. Powstaje ono w wyniku zapalenia się siarki pod wpływem powietrza. Płomienie te widoczne są przede wszystkim w nocy. Mogą osiągać temperaturę nawet 600°C i wysokość 5 metrów. Do tego rozlewają się długimi liniami, co wywołuje niesamowite wrażenie.

Chcesz zwiedzić to miejsce? Zapisz się na wyprawę do Indonezji!

Jak zaplanować trekking na wulkan Ijen?

Ze względu na możliwość niebieskich płomieni wiele osób decyduje się na nocny trekking na wulkan Ijen. Takie rozwiązanie wydaje się tym ciekawsze, że pozwala zobaczyć również wschód słońca rozlewający się powoli nad wulkanami.

Planując wejście na wulkan Ijen, warto mieć na uwadze panujące tam warunki atmosferyczne oraz stopień trudności trasy. Sam wulkan Ijen nie uchodzi za łatwy do zdobycia, do tego wydobywają się z niego toksyczne gazy, które również nie ułatwiają wędrówki, a nawet mogą całkowicie z niej wykluczyć. Z tego też względu na krater nie można wejść na własną ręką – jedyną opcją jest dołączenia do zorganizowanej wyprawy odbywającej się pod opieką przewodnika, co przynajmniej częściowo pozwala ograniczyć zagrożenia.

Te szczególne warunki sprawiają, że przed trekkingiem na wulkan Ijen trzeba się dobrze przygotować. Prócz dość dobrej kondycji fizycznej, niezbędne jest ubranie na cebulkę, porządne buty, maska z filtrami oraz gogle dla ochrony oczu. Nocą bywa tam dość chłodno, dlatego mogą się przydać również czapka i rękawiczki.

Jakie inne niezwykłe miejsca można zobaczyć w Indonezji? Przeczytaj: Park narodowy Komodo – to warto zobaczyć!

Z czego słynie wulkan Bromo?

Wulkan Bromo (2329 m n.p.m.) to kolejny wulkan we wschodniej części indonezyjskiej wyspy Jawa, który cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Wraz z wulkanem Semeru znajduje się terytorium Parku Narodowego Bromo Tengger Semeru, skąd można podziwiać zachwycające widoki, uważane nawet za jedne z najpiękniejszych w tej części wyspy. Co więcej, wulkan Bromo jest wciąż aktywny, czego zresztą trudno nie zauważyć z uwagi na wypuszczane przez niego kłęby popiołów i dymu.

Dlaczego warto zdecydować się na trekking na wulkan Bromo? Jednym z powodów z całą pewnością jest jego malownicze otoczenie, które szczególnie okazale prezentuje się w pierwszych promieniach wschodzącego słońca. Z tego też względu wiele osób planuje wyjście na wulkan Bromo tak, by zdążyć na wschód słońca. Warto także mieć na uwadze, że szlak prowadzący na szczyt zahacza o kilka ciekawych punktów widokowych, skąd rozciąga się przepiękna panorama okolicy.

Za co jeszcze można docenić wulkan Bromo? Jawa jest zamieszkała przez wiele plemion, a jedno z nich – Tengger – znajduje się właśnie wokół wspomnianego wulkanu. Wyprawa na niego stanowi więc doskonałą okazję, by przyjrzeć się z bliska ich tradycji i kulturze. Natomiast więcej o samej wyspie znajdziesz tutaj: Jawa pełna przygód.

Jak zaplanować trekking na wulkan Bromo?

Trekking na wulkan Bromo nie jest trudny, jednak nie jest też łatwy i wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Planując taką wędrówkę, trzeba mieć na uwadze nie tylko porę dnia, kiedy będzie się ona odbywać, ale także przewidywane warunki atmosferyczne, czy specyfikę tego miejsca. Warto pamiętać, że wulkan ten jest wciąż aktywny i może stwarzać zagrożenie – nie warto lekceważyć związanego z tym ryzyka.

Natomiast ze względu na specyfikę tego miejsca podczas trekkingu na wulkan Bromo z pewnością przydadzą się dobrze przyczepne buty powyżej kostki oraz ubiór na cebulkę. Natomiast planując nocowanie na szczycie, konieczny będzie jeszcze śpiwór i latarka. Nie można zapomnieć także o zapasie wody i wysokokalorycznego jedzenia.

Odkryj Indonezję razem z Solistami

Cenisz piękne miejsca i niezapomniane przeżycia? Wyprawa do Indonezji z Soliści Adventure Club z pewnością trafi w Twoje upodobania! To wyjątkowa okazja, by nie tylko zobaczyć ten pełen egzotyki kraj, ale również zanurzyć się w jego tradycji. Co więcej, na wszystkich uczestników czeka mnóstwo wrażeń i przeżyć, w tym wulkan Ijen, Jawa, czy wyspa Komodo z największymi jaszczurkami świata. Już teraz odkryj, co przygotowaliśmy!