Zdjęcie z programu wyjazdu

Trekking wokół góry Kailash – duchowa przygoda w Tybecie

Możesz twardo stąpać po ziemi i nie wierzyć w miejsca mocy, jednak nie da się zaprzeczyć, że istnieją obiekty, które wymykają się ludzkiemu rozumieniu. Jednym z nich jest położona w zachodnim Tybecie góra Kailash. Uznawana za świętą przez wyznawców aż czterech religii niewątpliwie ma w sobie coś magnetycznego. Jaka jest jej historia?

Święta Góra Kailash – kosmiczna mandala czy siedziba bogów?

Góra Kailash jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu duchowym, religijnym i kulturowym dla przedstawicieli hinduizmu, dżinizmu, buddyzmu oraz bon, która jest rdzenną duchowością Tybetu. Co ciekawe, w każdej z tych religii odgrywa ona nieco inną rolę:

  • Hinduizm – Hindusi wierzą, że Kailash to siedziba Śiwy, który przebywa tam ze swoją małżonką Parwati, pozostając w stanie wiecznej medytacji. Jednocześnie traktują ją jako oś wszechświata (Meru), łączącą ziemię, niebo i światy podziemne, uważając, że jej okrążenie zmywa grzechy i prowadzi do wyzwolenia z cyklu reinkarnacji.

  • Buddyzm – W buddyzmie tybetańskim Kailash jest uważany za kosmiczną mandalę oraz siedzibę Buddy Czakrasamwary. Pielgrzymka wokół góry ma znów przynieść odkupienie karmicznych długów.

  • Dżinizm – Dla wyznawców dżinizmu góra Kailash to Asztapada, miejsce, gdzie pierwszy Tirthankara, Riszabhadewa, osiągnął nirwanę. Również w tym przypadku jest to święte miejsce pielgrzymkowe symbolizujące duchową czystość.

  • Bon – wyznający bon wierzą, że to właśnie na Kailash zstąpił założyciel religii, bóstwo Tonpa Szenrab. Z tego też względu traktują górę jako święte centrum wszechświata i w odróżnieniu od przedstawicieli innych religii okrążają ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Już teraz możesz przekonać się o tym na własne oczy! Zapisz się na wyprawę do Tybetu!

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Czy ktoś zdobył górę Kailash?

Chociaż w poprzednim stuleciu nie raz i nie dwa podejmowano próby wejścia na górę Kailash, nikt nigdy tego nie dokonał. Obecnie znów funkcjonuje oficjalny zakaz wspinaczki nałożony przez rząd chiński, który skutecznie studzi zapały śmiałków. Co ciekawe, góra Kailash pozostaje jedyną niezdobytą dużą świętą górą na świecie. Przyczyniły się do tego między innymi bardzo duża stromość ścian, izolacja i trudne warunki klimatyczne. Wokół szczytu krąży także wiele legend, które mocno rozpalają wyobraźnię. Podobno każdy, kto próbował się na niego wspiąć, umierał lub rezygnował. Może też właśnie z tego powodu, znany alpinista Reinhold Messner po otrzymaniu propozycji wspinaczki w 1985 roku odmówił, mówiąc, że „niektóre góry powinny pozostać niezdobyte”.

Czy każdy może pojechać na górę Kailash?

Chociaż możliwość zobaczenia góry Kailash nie jest zarezerwowana wyłącznie dla pielgrzymów, nie każdy może ją odwiedzić. Dostęp do tego miejsca jest bowiem mocno ograniczony przez regulacje chińskiego rządu oraz trudne warunki geograficzne. Na co trzeba zwrócić uwagę, planując trekking na Kailash?

  • Każdy obcokrajowiec chcący odbyć wędrówkę wokół Kailash musi uzyskać wizę chińską oraz pozwolenie na wjazd do Tybetu (Tibet Travel Permit). Jest ono wydawane przez urząd ds. turystyki i można go zdobyć wyłącznie przez licencjonowane biuro podróży. Co istotne, wniosku o pozwolenie nie można złożyć osobiście. Dodatkowo wymagane jest również pozwolenie na podróż do Ngari (region Kailash).

  • Obecnie obcokrajowcy nie mogą podróżować do Tybetu indywidualnie – konieczne jest wzięcie udziału w zorganizowanym wyjeździe z lokalnym przewodnikiem.

  • Region, w którym znajduje się góra Kailash, położony jest na znacznej wysokości, co może być problematyczne dla osób z chorobami serca, nadciśnieniem lub schorzeniami układu oddechowego. Wymagający fizycznie jest również sam trekking wokół góry.

  • Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe zimą podróże do Kailash są możliwe głównie od maja do września.

Jeśli chcesz doświadczyć góry Kailash, jednocześnie nie przejmując się organizacją tak skomplikowanej podróży, skorzystaj z oferty Soliści Adventure Club! Nasza wyprawa to wyjątkowa okazja, by nie tylko udać się śladami Dalajlamy wokół świętej góry, ale także zobaczyć najwspanialsze atrakcje Tybetu. Planując wyjazd razem z nami, nie musisz się martwić ani o pozwolenia, ani o plan wyprawy, ani o to, że coś pójdzie nie tak. Każdej grupie towarzyszą bowiem nie tylko lokalni przewodniccy, ale także zaprawiony w podróżniczym boju lider podróży. Służąc Ci swoim wsparciem w chwilach zwątpienia, sprawi, że nawet trudne przeżycie stanie się Twoją siłą. Już teraz zobacz, jaki plan ma nasza wyprawa do Tybetu, i zarezerwuj miejsce w wybranym przez siebie terminie! Pamiętaj też, że ze względu na okienko pogodowe liczba naszych wypraw jest ograniczona!

Jak długo trwa Kailash Parikrama?

Kailash Parikrama, inaczej nazywana Kailash Kora, to rytualna pielgrzymka wokół świętej góry Kailash. Jest uznawana za jedno z najważniejszych duchowych doświadczeń w hinduizmie, buddyzmie, dżinizmie i religii bon. Zazwyczaj trwa 3 dni, jednak w zależności od kondycji pielgrzymów lub warunków pogodowych może być odpowiednio dłuższa. Jednocześnie niektórzy są w stanie pokonać całą trasę w jeden dzień.

Standardowo całą trasę pielgrzymki dzieli się na trzy części:

Dzień 1: Darchen – Drirapuk (ok. 20 km, 6–7 godzin)

Najczęstszym punktem wyjściowym pielgrzymki wokół Kailash jest Darchen (4670 m n.p.m.). Pierwszy odcinek wyprawy wiedzie doliną rzeki Lha Chu, skąd można podziwiać zachodnią i północną ścianę góry Kailash, aż do klasztoru Dira Phuk (5050 m n.p.m.).

Dzień 2: Drirapuk – przełęcz Dromala – Dzutripuk (ok. 22 km, 7–8 godzin)

Drugi dzień trekkingu wokół Kailash jest najbardziej wymagający. Trzeba bowiem przeprawić się przez przełęcz Dromala (5630 m n.p.m.), która stanowi najwyższy punkt na trasie. Trud włożony w długie i strome zejście do Dzutripuk (4790 m n.p.m.) wynagradza jednak między innymi malowniczy widok na święte jezioro Gauri Kund związane z Parwati.

Dzień 3: Dzutripuk – Darchen (ok. 10 km, 3–4 godziny)

Trzeciego dnia pielgrzymka zatacza koło, prowadząc jednak nieco mniej wymagającą trasą, wzdłuż rzeki. Po drodze można podziwiać między innymi liczne kamienne inskrypcje z mantrą Om Mani Padme Hum.


Jak trudny jest Kailash Parikrama?

Jeśli chodzi o trekking, góra Kailash do najłatwiejszych nie należy, dlatego też pielgrzymka wokół niej jest uznawana za jedną z najbardziej duchowych wędrówek na świecie. Sprawia przede wszystkim trudność fizyczną. Trasa obejmuje strome podejścia, lodowate szlaki, kamieniste ścieżki i nierówne podłoże, a w niektórych miejscach, nawet w lecie, może być śnieg. Jednocześnie powietrze zawiera około 50% mniej tlenu niż na mniejszych wysokościach, co powoduje szybsze męczenie się organizmu i ryzyko choroby wysokościowej. Sama trasa ma także niebagatelne 52 kilometry, a to sporo nawet jak na 3-dniowy trekking. Kailash wymaga więc odpowiedniej kondycji fizycznej i dobrego przygotowania.