Zdjęcie z programu wyjazdu

TOP 6 porad - jak się przygotować do samodzielnej podróży

Każdy wyjazd choć nieco dłuższy niż weekendowy wypad za miasto, wiąże się ze sporą dawką logistyki. Zwiększa się ona znacznie, jeśli podróż planujemy samodzielnie, a jej celem nie jest działka koło Zalewu Zegrzyńskiego, a inny kontynent, strefa czasowa, klimatyczna, kulturowa itd. Od wyszukiwania biletów, przez ustalanie trasy, aż po wybór butów do samolotu – DECYZJE, DECYZJE, DECYZJE. Oto kilka sprawdzonych porad, które może choć trochę ułatwią Wam ich podejmowanie, szczególnie jeśli w planach macie samotne wypady stricte dla singli, ale również, jeżeli jednak postanowicie znaleźć sprawdzonego partnera do podróży.

1. ZDECYDUJ: SOLO CZY W GRUPIE

Punkt zero każdej wyprawy to decyzja o jej składzie. Jak wiadomo, przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Ale nie brakuje też osób, które ponad wszystko cenią sobie swobodę i niezależność związane z samotnym podróżowaniem, więc raczej w głowie im wyłącznie tak rozumiane wyprawy dla singli. Decyzja o tym, czy podróżować solo czy w grupie w dużej mierze zależy więc od charakteru i osobistych preferencji. A także oczywiście możliwości, jakie dają nam technologie XXI wieku. Biura podróży rzadko kiedy organizują wypady dla singli i często – chcąc wyjechać samemu – trzeba przepłacić – np. za cały pokój dwuosobowy, nawet jeśli mieszkamy w nim w pojedynkę. W dobie jednak Bookingów, AirBnb, wyszukiwarek lotów i licznych aplikacji turystycznych, podróże dla singli są spokojnie do zrealizowania we własnym zakresie. Pytanie jednak - czy warto? Czy wypady dla singli – rozumiane jako samotne – są jedynym rozwiązaniem? Czy nie poszukać partnera, który wesprze nas w trudnych chwilach? Z doświadczenia wiem bowiem, że w trakcie dłuższych, kilkumiesięcznych, wyjazdów obecność bliskiej osoby, kogoś znajomego w nieustannie zmieniającym się otoczeniu, bywa nieoceniona. Choć w drodze poznaje się setki fantastycznych ludzi (często są to znajomości, a nawet przyjaźnie na całe życie), zdarzają się gorsze momenty, kiedy wsparcie partnerki/partnera lub ziomka, z którym zjadło się beczkę soli, jest na wagę złota. Poza tym nie ma lepszego testu na szczerość i trwałość przyjaźni czy uczucia niż daleka wspólna podróż.
Zdjęcie z programu wyjazdu

3. PRZYGOTUJ RAMOWY PLAN PODRÓŻY

Z pewnością jest coś romantycznego w podróżowaniu w stylu YOLO: bez planu, mapy i pośpiechu. Tam, gdzie nas wzrok poniesie. Już nieco mniej romantyczne jest poświęcanie kilku godzin urlopu na przeczesywanie internetu w poszukiwaniu informacji, co warto w danym kraju/regionie zobaczyć i jak się tam dostać. Nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem drobiazgowego planowania wyjazdów i podróżowania zgodnie z ustalonym z góry harmonogramem – to potrafi bardzo skutecznie zabić fun z przebywania w pięknych okolicznościach przyrody. Ale stworzenie czegoś w stylu bucket list wyprawy i wynotowanie sobie kilku miejsc, atrakcji i aktywności, na których szczególnie nam w danym kraju zależy, to całkiem niezły pomysł. Nieocenionym źródłem informacji jest oczywiście internet i przebogata podróżnicza blogosfera. Warto zaprzyjaźnić się też z serwisem Wikitravel.org, który jest istną kopalnią praktycznych informacji dotyczących zarówno największych światowych atrakcji, jak i tych zupełnie nieoczywistych.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

6. SZUKAJĄC NOCLEGÓW, NIE OGRANICZAJ SIĘ DO INTERNETU

Pierwsza myśl przy szukaniu miejsc do spania, w kraju, do którego się wybieramy? Booking.com, AirBnb, Tripsta i tak dalej. Popularne internetowe wyszukiwarki miejsc noclegowych to bez wątpienia szybki i wygodny sposób na znalezienie spania w dogodnym dla nas miejscu, terminie i cenie. Przydają się szczególnie, jeśli do danego hostelu czy guesthouse'u przyjeżdżamy i mniej standardowej porze i chcemy mieć pewność, że będzie w nim dla nas kojo. W innych przypadkach warto poszukać noclegu już na miejscu. Szczególnie w mniej turystycznych regionach właścicieli niewielkich pensjonatów czy prywatnych kwater do wynajęcia, często nie ogłaszają się przez internet, a niejednokrotnie oferują ceny nawet o połowę niższe niż te na Bookingu czy AirBnb. Jak widać, przygotowanie się do samodzielnej podróży tak naprawdę niewiele różni się od analogicznego przygotowania, jeśli jedziemy z partnerem lub grupą podróżników, do czego serdecznie zresztą zachęcamy. Nasza oferta szyta jest na miarę również osób, które interesują właśnie wypady dla singli, ale które – są spragnione przygody i chcą zawrzeć nowe znajomości, być może takie na całe życie. Proponujemy wyprawy dla singli, ale też dla osób z małymi dziećmi, dla par, dla grup przyjaciół. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wyprawy dla singli nie muszą oznaczać podróżowania samemu. Chodzi raczej o to, że nie dopłacasz tylko dlatego, że jedziesz bez partnera. Możesz też poznać nowych przyjaciół - ludzi, którzy podzielają Twoją pasję podróżniczą. Dlatego też zachęcamy – przygotuj się na wyprawę razem z nami!