img bottom

Tajlandia i Birma – kulturowy miks i niebiańskie plaże

Tajlandia i Birma to sąsiadujące ze sobą, niezwykle różnorodne azjatyckie kraje. Ze względu na ich wielonarodowość zderza się tam wiele kultur, a podróżnicy z całego świata przylatują w rejony Południowo-Wschodniej Azji, by podziwiać tę magiczną mieszankę i dowiedzieć się co nieco o niezwykłościach, jakie serwują orientalne kraje – Tajlandia oraz Birma.

Kulturowy miks, czyli miejsce, gdzie spotyka się cały świat

Do Azji zjeżdżają ludzie z rozmaitych zakątków globu. Każdemu towarzyszą inne motywacje. Jedni poszukują kariery i szczęścia, inni oderwania od codzienności, a dla wielu podróżników taki trip to realizacja marzeń o tym, by poznać zupełnie odmienną cywilizację.

 

Kulturową różnorodność Tajlandii widać w całym kraju, a zwłaszcza w Bangkoku, który jest popularnym centrum transferowym podróżników. Można powiedzieć, że „wszystkie drogi prowadzą do Bangkoku i wszystkie stamtąd wychodzą”. To sprawia, że można tu spotkać w zasadzie wszystko i każdego. A to dopiero początek…

 

Tajska kultura jest niezwykle złożona. Społeczeństwo opiera się na hierarchii, istnieje więc podział na starszyznę, którą wszyscy młodsi darzą ogromnym szacunkiem, i jest to widoczne zarówno w zachowaniu i w zwyczajach mieszkańców, jak i w polityce. Tajowie są bardzo religijni, wyznają Buddyzm, który miesza się tam z Hinduizmem, występują też inne mniejszości narodowe i religijne.

 

Tajlandia ma bardzo bogatą historię, a starożytne zabytki i wpływ dawnych czasów widoczne są tu na każdym kroku, nie tylko w budowlach i pozostałościach architektury, ale też w ludzkim zachowaniu i podejściu do życia. Można o tym pisać naprawdę długo, dlatego zachęcamy do przeczytania osobnego artykułu na temat Tajlandii.

 

Tajlandia jest krajem, w którym miesza się starożytna kultura z nowoczesnymi wpływami. Gdybyśmy chcieli poznać jeszcze bardziej tradycyjną twarz Azji, wtedy warto przejść przez granicę Tajlandia-Birma i odkryć, co w Birmie pozostawili po sobie starożytni. Oba kraje leżą blisko siebie, dlatego w pewnym zakresie kultura Birmy i Tajlandii przenikały się wzajemnie. Birma jest jednak znacznie bardziej zamknięta i odizolowana od wpływów ze świata, dlatego jest zdecydowanie bardziej azjatycka i tradycyjna. Jak bardzo? Przeczytaj: Birma – dzika twarz Azji.

 

Jeżeli więc jesteś pasjonatem poszukiwania zabytków (im starszych, tym lepszych) i zwyczajów pielęgnowanych od stuleci, to Birma spełni te oczekiwania w stu procentach. Tym bardziej że granica Tajlandia-Birma stoi otworem i nie ma problemów, by zwiedzić oba kraje, co też robimy podczas solistowej wyprawy.

Tajlandia i Birma – kultura... jedzenia

Nie samymi zabytkami i chłonięciem zwyczajów człowiek żyje, czasami trzeba coś zjeść. A tajskie jedzenie nie ma sobie równych. Nawet jeżeli jesteś amatorem azjatyckiej kuchni i z niejednej tajskiej restauracji już jadłeś, zapewniamy, że prawdziwe tajskie jedzenie, zamówione w restauracji w Tajlandii smakuje jeszcze lepiej. Dużo lepiej! I to nie tylko ze względu na świeżość i lepszą dostępność składników, ale przede wszystkim dlatego, że kuchnia jest niezmieniona przez żadne europejskie wpływy.

 

Tylko w Tajlandii zjesz prawdziwe Pad Thai i zakosztujesz szaszłyków z ulicznych knajpek, natomiast w Birmie przekonasz się na ile sposobów można przyrządzić makaron. Jedzenie w Tajlandii i Birmie w dużej mierze opiera się na owocach morza, które są świeże, co zdecydowanie się wyróżnia. Wszystkie produkty wykorzystywane w tamtejszym menu, mogą być przygotowywane na wiele sposobów, więc jest bardzo, ale to bardzo różnorodnie.

A po jedzeniu czas na wypoczynek na plaży

Co mają wspólnego Tajlandia i Birma? Wiele rzeczy, a jedną z nich są rajskie plaże. Tajlandia ma dostęp do Morza Andamańskiego i Zatoki Tajlandzkiej w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w południowo-zachodniej części Morza Południowochińskiego; natomiast Birma ma dostęp do Morza Andamańskiego. Oba wybrzeża charakteryzują się linią brzegową stworzoną dla osób lubiących wypoczynek nad morzem. W Tajlandii i Birmie znajdą się miejsca dla plażowiczów, dla windsurferów, dla nurków i miłośników innych sportów wodnych.

Tajlandia czy Birma?

Co jest fajniejsze i gdzie pojechać? Nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Te dwa kraje są równie ciekawe i mają sporo do zaoferowania, dlatego najlepiej wybrać się do obu miejsc podczas jednej wyprawy: Tajlandia i Birma z Solistami.