Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Szwecja Arctic – zimowa przygoda

Koło podbiegunowe jest niezwykle tajemniczym miejscem – pociągającym i trochę mistycznym. Nie da się ukryć, że to część świata zupełnie odmienna od naszego skrawka, i to nie tylko pod względem samego klimatu, ale i niezwykłych zjawisk. Bo jak inaczej nazwać przepiękny efekt, jakim jest zorza polarna, albo niepokojące (z naszej perspektywy) zjawisko dnia i nocy polarnej, występujące w północnej części Szwecji. Wspólnie odkryjemy zimową Szwecję, jej tajemnice, atrakcje i wspaniałości.

Wjazd do Szwecji, czyli co z pandemią?

Aktualnie największe obawy przed podróżowaniem budzi konieczność odbycia kwarantanny i zagrożenie związane z zamknięciem granic, czy ograniczeniem lotów. Zgodnie z obecnym stanem epidemiologicznym w Szwecji nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o wjazd i wyjazd dla obywateli UE na teren kraju, nie trzeba wykonywać testów na COVID, ani odbywać kwarantanny. Nie ma też ograniczeń w transporcie, poruszaniu się i podróżowaniu, choć zaleca się unikanie zatłoczonych miejsc oraz zachowanie zdroworozsądkowych zasad sanitarnych. Z tego względu jest to kierunek godny polecenia – ciekawy, pewny i ekscytujący.

Szwecja – zima, jakiej można pozazdrościć

O ile nie mieszkasz w okolicy terenów górzystych, możesz nie zauważyć, że mamy zimę. Może lekko przesadzamy, ale nie da się ukryć, że od pewnego czasu polskie zimy są z rodzaju raczej tych łagodnych. Nie wszędzie, bo i u nas znajdą się rejony, w których mróz chwyta za gardło, a śnieg sięga po pas, jednak dla większości śnieg stanowi rarytas. Jeżeli więc chcesz doświadczyć prawdziwej mroźnej i śnieżnej zimy, zapraszamy do Szwecji, gdzie biały puch pokrywa lasy, polany i domy, a temperatury sięgają -20°C (czasami nawet mniej). To gratka dla miłośników zimowych atrakcji, przebywania z daleka od cywilizacji i korzystania z uroków natury.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Kiruna – najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji

Zachwyt zimową Szwecją wynika z jej niezwykłego klimatu, kultury i specyficznego umiejscowienia. Część kraju leży już za kołem podbiegunowym, a to oznacza, że dzieją się tam niezwykłe rzeczy, na przykład inny cykl dnia i nocy. Najlepiej można to obserwować w wysuniętej na północ części. Właśnie w tej lokalizacji leży Kiruna, miasto w regionie Norrbotten. Występuje tam zjawisko dnia polarnego od 26 maja do 16 lipca oraz nocy polarnej od 11 grudnia do 1 stycznia. Noc polarna jest najlepszym okresem na obserwowanie zorzy polarnej. Miasto to jest znane jeszcze z innej dziwnej właściwości – anomalii magnetycznej wywoływanej przez okoliczne bogate złoża rudy żelaza.

Zima w Szwecji – atrakcje, których musisz doświadczyć

Obserwacja zorzy polarnej to tylko wisienka na torcie, a cała wyprawa skupia się na poznawaniu kraju, relaksie i odpoczynku oraz ekstremalnych przygodach. Będziemy nocować w domku z dala od cywilizacji w okolicy Kiruny, gdzie miejski zgiełk nie zmąci spokoju. W międzyczasie odwiedzimy Park Narodowy Abisko oferujący przepiękne krajobrazy i jedne z najlepszych rejonów trekkingowych; odwiedzimy też sławną kopalnię żelaza w Kirunie, w której wariują kompasy, a także spędzimy niezwykle relaksujący czas w Aurora Spa, czyli w luksusowym obiekcie z widokiem na zimowe krajobrazy. Poza relaksującymi kąpielami, odpoczynkiem i wygrzewaniem się w ciepełku kominka, czeka na Ciebie również wiele innych atrakcji, jakie oferuje Szwecja zimą. Wybierzemy się na przykład na emocjonującą przejażdżkę skuterami śnieżnymi po dzikich rejonach niedostępnych dla piechura. Zachwycimy się lodowym pałacem, a właściwie hotelem, który działa tylko kilka miesięcy w roku. Hotel dostępny jest dla zwiedzających i naprawdę jest tam co obserwować (istnieje też możliwość noclegu w zimowym hotelu, jest to atrakcja dodatkowo płatna). Podczas naszej podróży do Szwecji odwiedzimy też stolicę kraju – Sztokholm, by zwiedzić niesamowite podziemne stacje metra, będące malowniczymi dziełami sztuki, złożyć wizytę na starówce i przejść po najciekawszych dzielnicach i sklepach z pamiątkami.

Zimowo i przygodowo, czyli nie doświadczysz tego gdzie indziej

Zimę w Szwecji można spędzić na wiele sposobów, część już wymieliliśmy powyżej, ale najlepsze zostawiliśmy na sam koniec. Dla miłośników nowych aktywności i niesamowitych przeżyć zaplanowaliśmy jazdę psim zaprzęgiem na saniach ciągniętych przez psy husky, a także morsowanie… czy odważysz się wskoczyć do lodowatej wody? Zapewniamy, że jest to fajniejsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Szwecja zimą… lodowy hotel, psie zaprzęgi, morsowanie, saunowanie, obserwacja zorzy polarnej, jazda na skuterach śnieżnych i trekkingi na rakietach… to wszystko i wiele więcej czeka Cię na wyprawie Arctic Adventure z Solistami.