img bottom

Szwajcaria – górska stolica Europy

Z przyjemnością przedstawiamy premierowy kierunek w solistowym planie – podróż do Szwajcarii. Wspólnie będziemy odkrywać górską stolicę Europy i udamy się na aktywny wypoczynek. Szwajcaria znana jest z alpejskich widoków, potężnych pasm górskich i ekscytujących tras narciarskich. Jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania. Dlaczego warto się tam wybrać i dlaczego koniecznie z Solistami?

Szwajcaria – górska stolica

Szwajcaria to kraj alpejski i takie też budzi skojarzenia – góry, góry, góry, jeziora, trasy narciarskie i trekkingi. Aż 20% całej powierzchni Alp leży właśnie na jej obszarze, a góry te zajmują spory teren (ok. 60% kraju), bo południową, południowo-zachodnią oraz wschodnią część państwa. Szwajcarskie góry dzielą się na kilka pasm: Alpy Berneńskie, Alpy Glarneńskie, Alpy Lepontyńskie, Alpy Livigno, Alpy Retyckie, Alpy Pennińskie i Masyw Mont Blanc.

 

Mimo iż najwyższym szczytem Szwajcarii jest Dufourspitze (4634 m n.p.m.), to najbardziej znany jest dziewiąty pod względem wielkości szwajcarski czterotysięcznik – Matterhorn (4478 m n.p.m.), a to za sprawą jego charakterystycznego wyglądu.

 

Góry Szwajcarii otaczają kraj, są jego nieodłącznym elementem i charakterystycznym widokiem, podobnie jak górskie miasta i alpejskie wioski znane z seriali i programów telewizyjny – tak, one naprawdę istnieją i faktycznie są takie urokliwe.

Dlaczego warto pojechać do Szwajcarii?

Na początku powiedzmy wprost: Szwajcaria nie jest tanim krajem, ale w końcu szwajcarska jakość ma swoją cenę. Mimo stosunkowo wysokich zdecydowanie warto zaplanować wyprawę w tamte rejony z kilku powodów.

 • Góry Szwajcarii – oczywistą oczywistością jest, że do Szwajcarii jedzie się w góry, nawet jeżeli nie zdobywać szczyty, to by je podziwiać, zakosztować górskiego powietrza, zachwycić się widokami, postawić stopę na skale, a potem drugą i jeszcze raz… i jakoś to idzie. Aż 48 szczytów Szwajcarii ma powyżej 4000 metrów nad poziomem morza. To robi wrażenie!
 • Krajobrazy Szwajcarii – ach te alpejskie krajobrazy. Góry sięgające chmur poprzecinane dolinami, lasami i halami; błękitne jeziora, zielone pastwiska, ośnieżone szczyty i wiecznie zamarznięte lodowce, a u stóp alpejskie wioski. No nie da się nie zakochać.
 • Narty – Alpy słyną z najciekawszych i najdłuższych tras narciarskich w Europie. Zróżnicowany stopień trudności sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a na wiecznych lodowcach można jeździć przez cały rok.
 • Jeziora – błękitne, krystalicznie czyste, skryte wśród gór. Jest ich ponad 1500. Szczególnie warto przejść trasę trekkingową The Five Lake Walk, czyli szlak pięciu jezior. W dwóch z nich, Leisee i Grünsee, można nawet popływać!
 • Lodowce – jak Alpy, to oczywiście lodowce, zwłaszcza Aletsha Glacier. Trasa z Bettmeralp wiedzie przez las Aletsch wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. No, jest co podziwiać!
 • Via Ferraty – czyli żelazne drogi. Wymagające, lecz dające mnóstwo satysfakcji trasy turystyczne wiodące przez zamontowane na szlaku stalowe elementy: drabiny, liny i łańcuchy stanowiące asekurację. Via Ferraty zapewniają mnóstwo emocji.
 • Czekolada i sery – czyli jedzonko, a dla jedzenia zawsze warto gdzieś wyjechać. Szwajcaria jest mekką pysznych serów, a wyroby czekoladowe cenione są na całym świecie. Dla miłośników czekolady i sera – obowiązkowo.
 • Inne atrakcje – jazda najstromszą kolejką górską w Europie na wysokości 1800 metrów nad ziemią? Wędrówka przez najdłuższy wiszący most na świecie? Oczywiście tylko w Szwajcarii, a to i tak nie wszystko.

Top 5 trekkingów w Szwajcarii

Szwajcaria to kraj o najgęstszych szlakach górskich na świecie, to ponad 65 000 km oznakowanych tras o różnych poziomach trudności. Znajdują się tu zarówno trasy krótkodystansowe, jak i długodystansowe – siedem o randze narodowej i ponad pięćdziesiąt regionalnych. Te oczywiście zarezerwowane są dla profesjonalistów, którzy niejedne buty starli na szlakach, ale i dla mniej doświadczonych osób znajdą się ciekawe trekkingi w Szwajcarii. My polecamy zwłaszcza:

 • Trekking na Augstmatthorn – przez szlak wzdłuż grzbietu Hardergrat. Trekking zwieńczony wyjazdem kolejką linową, która wywiezie nas na sam szczyt.
 • Trekking szlakiem Hörnli – do miasta Zermatt pod sam Matterhorn, to stamtąd rozpoczyna się wspinaczka na tę najbardziej znaną szwajcarską górę.
 • Trekking szlakiem Pięciu jezior – przepiękna trasa z niesamowitymi widokami, wiodąca koło pięciu alpejskich jezior.
 • Trekking z Bettmeralp przez las Aletsch – trasa wiodąca przez las Aletsch, zwieńczona spacerem do jezior Bettmersee i Bettmeralp.
 • Trekking przez most The Charles Kuonen – czyli niemałe emocje. Wyjście z miejscowości Randa, przejście przez punkt widokowy Hohtschugga i, oczywiście, przez słynny wiszący 500-metrowy most znajdujący się na wysokości 700 metrów. Brak lęku wysokości wskazany.

Szwajcaria – trekkingi z Solistami

Korci Cię, by wybrać się do Szwajcarii, trochę pozwiedzać, pochodzić, zobaczyć najpiękniejsze punkty widokowe, postawić stopy w Alpach, zanurzyć się w polodowcowym jeziorze i podziwiać malownicze krajobrazy, a to wszystko w towarzystwie takich pasjonatów podróży jak Ty? Sprawdź szczegóły i opisy trekkingów w naszej wersji wyprawy do Szwajcarii. Mamy coś dla miłośników adrenaliny, wędrówek i aktywnego wypoczynku.