img bottom

Szkolenie enduro, adrenalina na dwóch kołach

No to jazda! Na rowerach typu Enduro pokonywanie ekstremalnych górskich tras to przyjemność i adrenalina w czystej postaci – krążąca w żyłach i niemalże je wypalająca; to wyraźne uczucie kołatającego serca, ale i spokoju w głowie. Enduro jest dyscypliną jazdy rowerowej, polegającą na poruszaniu się po dowolnym terenie. Choć jest to jazda ekstremalna, wcale nie trzeba być wyczynowcem, ani szaleńcem, ani nawet bardzo odważnym człowiekiem, by zakosztować jazdy na rowerach enduro. To aktywność dla każdego, kto tylko zdecyduje się przełamać własne granice i przekroczyć strefę komfortu. Oczywiście przed wejściem na rower konieczne jest szkolenie z enduro.

Co to jest rower enduro?

Samo „enduro” jest określeniem sportu polegającego na pokonywaniu trasy o zróżnicowanych nawierzchniach – terenowych i asfaltowych, czasami z góry, czasami pod górkę, a często poza typowymi trasami. To nie tylko sport motorowy, ale również rowerowy i to właśnie na tym drugim się skupiamy.

Co to jest rower enduro? To specjalny rower do całodniowych wypraw górskich i pokonywania tras terenowych, które prowadzą czasem w górę, a czasem w dół. W przeciwieństwie do modelu downhillowego zaprojektowanego przede wszystkim do ostrych zjazdów, na enduro możliwa jest również jazda pod górę i po trudnym terenie. Rower enduro zatem to taki sprzęt do zadań specjalnych, który musi być lekki, niezawodny, wytrzymały, dobrze amortyzowany i zapewniać doskonałą przyczepność. Wykorzystuje wiele cech rowerów downhillowych, ale jednocześnie jest bardziej wszechstronny, umożliwiając jazdę zarówno po stromych terenach górskich, błotnistych szlakach leśnych czy szutrowych, jak i asfaltowych trasach.

Jednak nie musisz zastanawiać się jaki rower do enduro kupić (przynajmniej nie na początku), ponieważ na naszych wyjazdach i szkoleniach zapewniamy sprzęt firmy Scott (model Genius 950). Nad zakupem będziesz się zastanawiać, gdy już złapiesz bakcyla.

Co ciekawego nas czeka?

Wyjazd rowerowy enduro organizowany jest w Beskidzie Śląskim w obrębie masywu Dużego i Małego Skrzycznego, gdzie panują idealne warunki do tego, by zakosztować ekstremalnej jazdy. Znajdują się tam wyprofilowane trasy, jednokierunkowe ścieżki trialowe i miejsca o odpowiednim stopniu nachylenia. Wyjazd ma formę weekendówki, a więc trwa trzy dni od piątku wieczorem (start ze Szczyrku) do niedzieli. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Przez te trzy dni będziemy jeździć, uczyć się balansu i pozycji na zakrętach oraz trawersach, szkolić się z pokonywania trudnych odcinków, hamowania, pompowania czy tłumienia przeszkód. Nad całością czuwają doświadczeni instruktorzy oraz wspomniany wyżej Kuba Wicher.

Weekendówka Enduro – dla kogo?

Zastanawiasz się, czy wyjazd na szkolenie enduro jest dla Ciebie? Tak naprawdę jedynymi wymogami są umiejętność jazdy na rowerze, nie najgorsza kondycja fizyczna oraz chęć do nauki i pokonywania własnych granic. Nie ma ograniczeń i w zasadzie każdy może wybrać się na taki wyjazd rowerowy enduro i spróbować własnych sił. Oczywiście możesz też wybrać się z nami na rowerach MTB w góry Izerskie.

W solistowej ofercie przygotowaliśmy więc coś dla każdego i mamy nadzieję, że uda nam się zarazić Ciebie pasją do wypadów rowerowych w bardziej lub mniej ekstremalnej wersji. To jak, do zobaczenia? Sprawdź, co Cię czeka na szkoleniu Enduro z mistrzem Polski (i z Solistami).