img bottom

Szkocja – raj dla smakoszy whisky

Szkocja słynie z surowych gór, pięknych widoków, nietypowej przyrody oraz zimnokrwistych highlanderów (górali). Słynie również z jedynej w swoim rodzaju, niepodrabialnej whisky. Jak powstaje szkocka whisky, gdzie znajdują się najlepsze destylarnie, jaka jest różnica pomiędzy whisky a whiskey? Na te i pozostałe pytania wspólnie znajdziemy odpowiedź w artykule oraz, przede wszystkim, podczas solistowej wyprawy do Szkocji.

Słynna szkocka whisky, co wypada o niej wiedzieć?

Nawet osoby, które nie są znawcami alkoholi, znają sławę szkockiej whisky przynajmniej ze słyszenia. Polecamy jednak samodzielnie przekonać się o jej niepowtarzalnym smaku i aromacie. Whisky jest whisky nierówna, a każda destylarnia produkuje trunek o indywidualnym charakterze, wynikającym z wielu drobnych zmiennych.

Szkocką whisky można nazywać wyłącznie alkohol produkowany w Szkocji według ściśle określonych wytycznych Scotch Whisky Regulations 2009. Określają one m.in. skład trunku, sposób destylowania, czas i sposób leżakowania itd. Wiele osób niezwiązanych bliżej z tematem myli whisky z whiskey, traktując je tożsamo. Po wyjeździe z Solistami do Szkocji przestaniesz to robić i zapamiętasz różnice między whisky a whiskey.

Szkocka whisky wytwarzana jest oczywiście wyłącznie w Szkocji i używa się do jej produkcji słodu jęczmiennego (single malt) lub mieszanki różnych zbóż (blended). Musi dojrzewać w dębowych beczkach i jest dwukrotnie destylowana. Single Malt Whisky może opuścić teren Szkocji wyłącznie w butelkach przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.

Whiskey natomiast jest produkowana poza Szkocją np. w Irlandii lub w Ameryce. Do jej produkcji używa się jęczmienia i jego słodu. Podobnie jak szkocka, dojrzewa w dębowych beczkach przez 3 lata, ale jest trzykrotnie destylowana. O pozostałych różnicach musisz przekonać się osobiście, tak samo, jak o tym, dlaczego szkocka whisky jest najlepsza.

Szkocja – destylarnie whisky, to od nich wszystko zależy

Nie bez przyczyny kraj ten nazywany jest rajem dla smakoszy whisky. To jedyny oryginalny producent tego trunku, a na terenie Szkocji działa wiele destylarni, tworzących własne, niepowtarzalne kompozycje. Na samej wyspie Islay działa aż 8 destylarni, gdzie produkuje się whisky, a całą Szkocję można podzielić na 6 regionów produkcji, mających wpływ na to, jak powstaje szkocka whisky i jaki jest jej ostateczny smak i aromat. Skład pozostaje niezmienny, ale ze względu na różnice w usytuowaniu, każda destylarnia produkuje trunek o indywidualnym charakterze.

  • Lowlands – jest to południowy nizinny region obfitujący w zboża idealne do wykorzystania podczas produkcji whisky, która charakteryzuje się łagodnym smakiem, jasną barową i kwiatowym aromatem z trawiasto-zbożową nutą. Znajdują się tam trzy najważniejsze destylarnie: Auchentoshan Dalmuir, Bladnoch, Glenkinchie.

  • Speyside – dorzecze rzeki Spey. Dzięki niezwykłej żyzności i bujności zbóż, które nadają alkoholowi słodkiego smaku, destylaty z tego regionu należą do najszlachetniejszych. To region obfitujący w destylarnie i nie sposób byłoby wymienić ich wszystkich. Do tych najważniejszych należą: Aberlour, Glenfarclas, Glenfiddich, The Macallan. To ze Speyside pochodzi najlepiej sprzedająca się na świecie Single Malt Whisky: The Glenlivet i Glenfiddich.

  • Islay – będziemy meli okazję odwiedzić destylarnie whisky w Szkocji na wyspie Islay. To region urodzajny w torf, a alkohol z położonych tam destylarni charakteryzuje się bardzo złożonym aromatem, dzięki czemu whisky posiada specyficzny smak. Na wyspie znajdują się destylarnie Ardbeg, Bowmore, Laphroaig i inne.

  • Highlands – należy do największych regionów, gdzie powstaje szkocka whisky. Dzieli się na aż 3 podregiony, które również mają swoje odmiany różniące się niewielkimi akcentami. Znajduje się tam też największa liczba destylarni w całej Szkocji. Te najważniejsze to: Aberfeldy, Dalmore, Glengoyne, Tomatin.

  • Campbeltown – zlokalizowany na półwyspie Kintyre jest niewielkim rejonem, w którym działają zaledwie dwie destylarnie. Whisky z Campbeltown charakteryzuje się złożonym aromatem z nutą torfu, jodu i soli morskiej. Destylarnie: Glen Scotia i Springbank.

  • Wyspy – whisky z wysp ma wyraźny wpływ morskiego klimatu wyczuwalne akcenty torfu i pieprzu. Do destylarni na wyspach należą: Abhainn Dearg, Arran, Isle of Jura, Highland Park, Scapa, Talisker, Tobermory.

Wśród tak dużego wyboru nasuwa się pytanie: jaką whisky kupić w Szkocji? Każda odmiana ma coś ciekawego do zaoferowania, chociaż najpopularniejsze są The Glenlivet i Glenfiddich. Gdy wybierzesz się z nami na podróż po Szkocji, zyskasz niepowtarzalną okazję, by zobaczyć, jak powstaje szkocka whisky, wypróbujesz różnych gatunków i zdecydujesz, która najbardziej przypadła Ci do gustu. Oczywiście Szkocja to nie tylko whisky, to również trekkingi po górach, obserwowanie dzikiej przyrody i poznawanie kultury. Ale o tym przeczytasz tutaj.