img bottom

Szkocja blisko natury – trekkingi po górach Szkocji

Szkockie góry należą do wyjątkowych. Są dzikie, kapryśne, owiane tajemnicą, spowite mgłami i mnóstwem krążących wokół nich mitów i legend. Nie mają bardzo trudnych szlaków, ale nieuważnym i niewprawnym turystom mogą sprawić kłopoty. Góry to zawsze góry i nawet tych najmniejszych nie wolno bagatelizować, a te szkockie zdecydowanie nie należą do najmniejszych. To rozległe tereny, po których można podróżować całymi dniami, najlepiej z namiotem w plecaku. Szkocja to również przepiękne widoki, bliskość natury i… 11 milionów owiec.

Przyroda i natura Szkocji – na czym zawiesić oko i postawić stopę?

Znaczna część terenów górskich położona jest w okolicy wybrzeża i na wyspach. Taka lokalizacja daje widoki, jakich w naszych, polskich górach nie uświadczymy. Zróżnicowana rzeźba terenu i przyroda Szkocji wynika z zestawienia skalistych szczytów, rozległych hal, na których wypasane są owce, łąk, wrzosów, pasm lasów i krzewów, krystalicznie czystych górskich jezior, podstępnych bagien, groźnie wyglądających urwisk i klifów. Góry i przyroda Szkocji charakteryzują się taką różnorodnością, przy jednoczesnej surowości krajobrazu, że aby to zrozumieć, trzeba po prostu tam pojechać. Największe wrażenie robią ogromne, puste przestrzenie. Wędrując cały dzień, można nie spotkać absolutnie nikogo, może oprócz wypasających owce rodowitych Highlanderów (górali).

Szkocja ma swoją charakterystyczną faunę i florę, która w pewnych aspektach nie różni się aż tak bardzo od znanej nam z polskich gór, a w innych jest całkowicie odmienna. Znajdziemy tam coś dobrze znanego i coś egzotycznego. Jednym z najciekawszych miejsc w całej Szkocji jest wyspa Skye (Isle of Skye), czyli mglista wyspa. Jest pełna niesamowitych widoków, bajkowych pejzaży i urokliwych zakątków. Podobno można tam trafić nawet na magiczne wróżki. Wędrując po wyspie Skye, koniecznie trzeba odwiedzić miejsca takie jak:

  • Quiraing – miejsce, zapierające dech w piersiach, będące jednym z najczęściej pokazywanych kadrów prezentujących Szkocję i wyspę Skye.

  • Old Man of Storr – trzy charakterystyczne, szpiczaste skały, budzące respekt i zachwyt.

  • Fairy Glen – ruiny zamku oraz okoliczne wzgórza.

  • Góry Cuillin i Fairy Pools – po których można wędrować godzinami, podziwiać jezioro Loch Coruisk i kaskady Fairy Pools.

  • Klify i okolice Neist Point – pionowe, groźnie wyglądające klify pokryte trawą to jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia.

  • Kilt Rock i Mealt Falls – malowniczy klif, z którego z wysokości 60 metrów bezpośrednio do morza spada wodospad Mealt Falls.

  • Dunvegan Castle – najbardziej znany zamek na wyspie Skye. Znajduje się w nim muzeum, a tuż obok przepiękne ogrody.

  • Coral beach – koralowa plaża niedaleko zamku Dunvegan Castle z przepiękną, choć zimną, morską tonią.

I wiele innych, gdyż na wyspie Skye znajduje się mnóstwo atrakcji. Można byłoby poświęcić cały wyjazd na to, by obejść ją wzdłuż i wszerz. Wyspa Skye jest jednym z punktów na solistowej mapie wyprawy do Szkocji.

Góry Szkocji – idealne na długie trekingi

Przygoda, długie wędrówki, niesamowite widoki i zmienna aura – tak w skrócie wygląda wyprawa w góry Szkocji. Najlepiej w doborowym towarzystwie Solistów i koniecznie pod namiotami. Dlaczego? Otóż trasy trekkingowe w górach Szkocji mają swój kilometraż, a przejście kilkudziesięciu kilometrów nie jest niczym dziwnym. Żeby nie zatrzymywać się w schroniskach i nie schodzić do hoteli (w niektórych miejscach nie ma takiej możliwości) lepiej wybrać się na wyprawę z nocowaniem pod namiotami. Tym bardziej że pól campingowych jest tam pod dostatkiem, a i na dziko można nocować. Wyprawa trekkingowa pod tytułem Szkocja z namiotem to świetna propozycja dla miłośników długich, pieszych wędrówek i aktywnego spędzania czasu. Tryb wyprawy Extreme jest przeznaczony dla podróżników, którzy preferują wędrówki z plecakiem, lubią wyjść poza strefę komfortu, nie obawiają się trochę zmoczyć i trochę przemarznąć; wiedzą, że potem będą mogli wygrzać się w cieple ogniska, ugotować kolację w kociołku i przenocować pod namiotem.

Szkocja – gdzie warto jechać na piesze wędrówki

Szkocja, góry i trekking to bardzo przyjemne połączenie, pozwalające na przeżycie przygody bez konieczności wyjazdu na drugi koniec świata. Nie tak daleko od nas piętrzą się magiczne góry, odmienne od Tatr, a jednocześnie na tyle podobne, że nasi górale doskonale dogadają się z tamtejszymi.

Plan wyprawy do Szkocji obejmuje najciekawsze miejsca, gdzie warto jechać na wyjazd pod namioty. Wspólnie zwiedzimy Dolinę Glencoe i jej zbocza porośnięte wrzosami; najwyższy szczyt Szkocji górę Ben Nevis, niesamowity wiadukt Glenfinnan, po którym jeździł pociąg do Hogwartu; słynne jezioro Loch Ness oraz mglistą wyspę Isle of Skye, park narodowy Cairngorms i jego górskie krajobrazy, a także wspomniany już zamek Dunvegan. A to tylko przedsmak atrakcji, którymi zaskoczy Cię Szkocja Extreme pod namiotem.