img bottom

Buddyjskie i hinduistyczne świątynie Indonezji: Borobudur, Prambanan, Tirta Empul

Hinduistyczne i buddyjskie świątynie Indonezji to kolejna atrakcja, której nie można pominąć, odwiedzając ten kraj. Warto pomyśleć przede wszystkim o tych najciekawszych – Borobudur i Prambanan położonych na Jawie i Tirta Empul na Bali. Czym się wyróżnia każda z nich i dlaczego warto ją odwiedzić?

Z czego słynie świątynia Borobudur?

Świątynia Borobudur znajduje się niedaleko miasta Magelang w środkowej części Jawy. Powstała pomiędzy 750 a 850 rokiem i do dziś jest jednym z największych obiektów buddyjskich na świecie. Co więcej, od 1991 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które doceniło jej ogromne znaczenie dla historii i kultury Indonezji.

Dlaczego warto odwiedzić akurat świątynię Borobudur? Przede wszystkim jest to monumentalny kompleks stanowiący odzwierciedlenie buddyjskiej wizji świata. Ma kształt piramidy z pięcioma tarasami, z których każdy zdobią reliefy przedstawiające sceny związane z życiem Buddy i jego poprzednimi wcieleniami. Dodatkowo została wyposażona w 3 tarasy z figurami Buddy symbolizujące nirwanę. Co ciekawe, Borobudur na posiada pomieszczeń wewnętrznych – jako nieliczna z buddyjskich świątyń Indonezji przeznaczona jest wyłącznie do rytualnej pielgrzymki świętą ścieżką oraz kontemplowania życia Buddy.

Chcesz zobaczyć ją na żywo? Zapisz się na wyprawę do Indonezji!

Dlaczego warto odwiedzić świątynię Prambanan?

Świątynia Prambanan reprezentuje największe hinduistyczne świątynie Indonezji. Została wybudowana z kamienia w IX wieku na wyspie Jawa i poświęcona Trimurtu, czyli 3 bogom hinduizmu – Shiwie, Wisznu i Brahmie. Jej koncepcja architektoniczna zakłada układ trzech wielkich czworokątów z 224 obiektami, z czego 3 najważniejsze – i zarazem najwyższe (Candi Shiva, Candi Vishnu i Candi Brahma) – zlokalizowane są wewnątrz kompleksu.

Jak inne świątynie w Indonezji, także te są bogato zdobione. Całość pokrywają liczne rzeźby i płaskorzeźby nawiązujące do wierzeń oraz opowieści hinduistycznych. W niektórych obiektach znajdują się także posągi. Jednym z nich jest wyobrażenie Szivy umieszczone w poświęconej mu świątyni, która zarazem jest najwyższą i największą w całym kompleksie.

Świątynia Prambanan, podobnie jak świątynia Borobudur w 1991 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie, pomimo tego że można ją zwiedzać, wciąż pozostaje czynnym miejscem kultu. Odbywają się tutaj pielgrzymki oraz ceremonie związane z hinduizmem.

Co warto zobaczyć w świątyni Tirta Empul?

Kolejną z najważniejszych hinduistycznych świątyni Indonezji jest Tirta Empul, czyli Świątynia Świętej Wody. To ważne, wciąż czynne, miejsce kultu Balijczyków, gdzie przybywają, by zanurzyć się w oczyszczającej wodzie i złożyć ofiary. Sam obiekt poświęcony jest natomiast bogu Vishnu, jednak oddaje się w nim cześć także Shivie, Brahmie i Baturowi.

Jak wygląda świątynia Tirta Empul? Jest podzielona na 3 części, które służą rytuałom oczyszczenia i modlitwie. Jednymi z jej najważniejszych elementów są 2 baseny zasilane wodą z trzydziestu fontann, w których obmywają się wyznawcy. One też niewątpliwe zwracają największą uwagę odwiedzających obiekt turystów. Prócz tego w Tirta Empul można zobaczyć element, który jest wspólny dla pewnej części hinduistycznych świątyni Indonezji – basen z karpiami Koi. Ryby te uważane są za święte, a także jednocześnie stanowią symbol oczyszczenia oraz odnowy duchowej.

Planując odwiedzenie świątyni Tirta Empul, warto pamiętać, że obowiązuje tam odpowiedni strój. Przed wejściem konieczne jest założenie sarongu, który zakrywa talię i nogi lub okrycie się szalem.

Indonezja – odkryj ją razem z Soliści Adventure Club

Hinduistyczne i buddyjskie świątynie Indonezji to zaledwie niewielki wycinek tego, co zobaczysz, wybierając się w podróż z solistowym teamem. Nasza wyprawa do Indonezji to 2 tygodnie zwiedzania, odkrywania i zbierania zupełnie nowych doświadczeń. Razem odwiedzimy między innymi wyspy Jawa, Komodo i Bali, podziwiając to, co na każdej z nich jest najpiękniejsze oraz najciekawsze. Już teraz poznaj całą naszą ofertę i zaklep urlop na jeden z dostępnych terminów!