img bottom

Świątynie i pałace w Bangkoku – niezwykłe budowle stolicy Tajlandii

Co w podróżowaniu jest najlepsze? Poznawanie innych kultur? Zwiedzanie miejsc, tak zachwycających, że aż zabiera dech? Odwiedzając Bangkok, jego świątynie i pałace, można poczuć się dosłownie jak w innym świecie. Szczególnie że to miasto, będące stolicą Tajlandii, słynie nie tylko ze świetnego ulicznego jedzenia, ale również monumentalnych budowli nawiązujących do lokalnych tradycji i wierzeń. Zobacz, jak wygląda mapa Bangkoku z zabytkami, i co warto zobaczyć, będąc tam.

Bangkok – zabytki i kult Buddy

Bangkok zachwyca. Jako miasto zupełnie inne niż nasze europejskie stolice ma do zaoferowania naprawdę wiele, szczególnie że na każdym kroku można znaleźć obiekty i kompleksy świątynne związane z kultem Buddy. Chociaż podporządkowane jednej religii, niekiedy bardzo różnią się między sobą, zachwycając bogactwem zdobień, stylem, czy kolorystyką. Dlatego też zdecydowanie nie można założyć, że odwiedzając jeden z nich, widziało się już wszystko, co było do zobaczenia. Oto najpiękniejsze oblicze Bangkoku – pałace i świątynie!

Wat Traimit – Świątynia Złotego Buddy

Jeśli chodzi o Bangkok, Świątynia Złotego Buddy może nie należy do najbardziej spektakularnych budowli, jednak zdecydowanie jest warta odwiedzenia. Znajduje się tam bowiem największy na świecie posąg Buddy wykonany w całości ze złota. Samo jego wyobrażenie ma aż 3 metry wysokości i waży 5,5 tony – jak więc łatwo przeliczyć, jest naprawdę wartościowa.

 

Za figurą stoi również ciekawa historia. Odlana prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku, w okresie najazdu birmańskiego w XVIII wieku została pokryta warstwą gipsu, co miało zabezpieczyć ją przed rabunkiem. Zabieg ten okazał się aż nadto skuteczny – figurę Buddy zamaskowano tak dobrze, że nie tylko jej nie wywieziono do Birmy, ale aż do 1954 roku nikt nie wiedział, co skrywa sztukateria. Dopiero przypadek sprawił, że gips pęk, odkrywając złotą rzeźbę pod spodem.

Wat Pho – Świątynia Leżącego Buddy

W Bangkoku świątynie buddyjskie są dość powszechnie, jednak miejscem, które szczególnie warto zwiedzić, jest Wat Pho. Jest to zarazem jeden z największych, jak i najstarszych kompleksów świątynnych w Bangkoku. Chociaż znajduje się tam ponad 1000 wizerunków Buddy, dwa posągi zasługują na szczególną uwagę. Jeden z nich ulokowany jest w świątyni Phra Ubosot i przedstawia Buddę w pozycji koncentracji, drugi zaś jest wyobrażeniem leżącego Buddy i znajduje się w Phra Vihara. Posąg ten ma aż 46 metrów długości i 15 metrów wysokości, a tym, co szczególnie przyciąga wzrok, są jego stopy, które podzielono na 108 paneli, umieszczając w nich symbole pomyślności Buddy.

Wat Phra Sri Rattana Satsadaram – Świątynia Szmaragdowego Buddy/ Wielki Pałac Królewski, Bangkok

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku to jeden z tych zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w stolicy Tajlandii. Ten ogromny kompleks, będący przez 150 lat siedzibą królewską, obejmuje również wiele świątyń, w tym także właśnie Wat Phra Kaew, czyli Świątynię Szmaragdowego Buddy. Budynek powstał w 1872 roku i uważany jest za najbardziej święte miejsce w całej Tajlandii. Chociaż posąg Buddy, który się tam znajduje, ma zaledwie 66 cm wysokości, to otoczony jest szczególną czcią, a złote szaty, które go zdobią, wymienienie są 3 razy w roku przez samego króla.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Bangkoku z zabytkami jest Phra Borom Maha Ratcha Wang, czyli Wielki Pałac Królewski. Chociaż faktycznie stanowił on niegdyś siedzibę tajlandzkiego króla, określenie pałac nie do końca oddaje charakter tego miejsca. Ten ogromny kompleks zajmuje powierzchnię niemal 22 hektarów, a po licznych dostępnych dla zwiedzających budynkach, świątyniach, pawilonach, czy otaczających je ogrodach można spacerować bez mała cały dzień.

 

Sam kompleks zaczął powstawać w 1782 roku, a inicjatorem jego budowy był król Rama I. Prace nad pałacem trwały około stu lat, prawie do końca XIX wieku. Rodzina królewska i administracja państwowa urzędowały tam jeszcze na początku XX wieku, do 1925 roku.

Tajlandia z Solistami

Atrakcje Tajlandii można mnożyć bez końca, szczególnie że nie zamykają się one wyłącznie na Bangkoku oraz pałacach i świątyniach, które można tam zobaczyć. Jeśli Twoim marzeniem jest odwiedzenie tego niezwykłego kraju, nie czekaj! Nasza solistowa wyprawa do Tajlandii to moc wrażeń, smaków i kolorów. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, już teraz dołącz do nas i odkryj, to co w tym azjatyckim kraju najpiękniejsze i najbardziej esencjonalne. Zobacz także, jakie inne wyprawy do Azji przygotowaliśmy!