img bottom

Najlepsze sposoby na oddech i wypoczynek po pracy

Odpoczynek po pracy jest bardzo ważny, a regularne rezygnowanie z niego przynosi więcej szkód niż pożytku. Dlaczego jednak warto włączyć go w plan swojego tygodnia/miesiąca? Jaki relaks po pracy jest najbardziej efektywny? Zobacz, o czym musisz wiedzieć, mając na uwadze swoje samopoczucie i zdrowie.

Dlaczego wypoczynek po pracy jest ważny?

Praca, niezależnie od tego, czy jest fizyczna, czy psychiczna, czy się ją lubi, czy nie, zawsze wywołuje pewien rodzaj zmęczenia. W jego obliczu, szczególnie gdy jest długotrwałe i głębokie, trudno o efektywne wykonywanie zadań, czy produktywność na pożądanym poziomie. Osoby niewyspane i przemęczone zazwyczaj mają także problem ze skupieniem się, a co za tym idzie, częściej popełniają błędy.

Rezygnowanie z odpoczynku po pracy może przyczynić się także do szybszego wypalenia zawodowego oraz wystąpienia problemów ze zdrowiem. Osoby mające pracę siedzącą i małą ilość ruchu w ciągu dnia, które dodatkowo nie podejmują się aktywnego relaksu po pracy, częściej zapadają na otyłość, czy choroby metaboliczne. Jednocześnie są bardziej narażone na schorzenia serca, miażdżycę, nadciśnienie, bóle głowy, czy bóle i zwyrodnienia kręgosłupa oraz stawów. Dlatego też, choć może się wydawać inaczej, wypoczynek po pracy jest nie mniej istotny niż sama praca, a profity z niego, choć niematerialne i trudne do zmierzenia, są równie duże.

Jak odpocząć po pracy?

Odpoczynek po pracy może mieć kilka form:

  • hobby – nic nie daje takiego relaksu po pracy, jak ulubione zajęcie, któremu można się oddać bez reszty. Jednak pomimo tego, że może mieć ono różne formy, w przypadku wykonywania pracy biurowej lepiej zrezygnować z aktywności, które wymagają patrzenia w ekran laptopa lub telewizora. Niech oczy także odpoczną!
  • sport – aktywność fizyczna podejmowana w ramach wypoczynku po pracy, jest bardzo korzystna dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia oraz kondycji. Sprawia także, że ciało, dzięki wyrzutowi odpowiednich hormonów, staje się zrelaksowane, a umysł, który skupia się na czymś innym, uwalnia się od codziennych trosk.
  • wyjazd – nie zawsze potrzebny jest tygodniowy odpoczynek od pracy, by nabrać dystansu i się zrelaksować. Często wystarczają do tego już 2-3 dni pobytu poza domem i biurem. Na takie krótkie, weekendowe podróże warto wybierać przede wszystkim spokojne i ciche miejsca, gdzie nie ma tłumów, a łatwo o kontakt z przyrodą – dzięki naturze regeneracja po pracy jest jeszcze efektywniejsza.
  • przebywanie blisko natury – rośliny działają kojąco i uspokajająco, dlatego warto wykorzystać ich otoczenie, by zafundować sobie wydajny odpoczynek po pracy biurowej lub fizycznej. Może to być wyjazd połączony z górskim trekkingiem, spacer po parku, czy wizyta w pobliskim lesie.

Gdzie odpocząć po pracy?

Chociaż wypoczynek po pracy można sobie urządzić w domu, lepiej i efektywniej odpoczywa się poza nim. Dlaczego? Zmiana środowiska zapewnia nowe perspektywy, a także pozwala oderwać się od tych obowiązków domowych, które mogą poczekać. To także doskonała okazja, by doświadczyć czegoś nowego i wyjść ze swojej strefy komfortu.

Dla wszystkich osób, które chcą wyjechać poza miasto, przygotowaliśmy coś specjalnego – cykl wypraw inspirowany czterema żywiołami. To idealna okazja na wypoczynek! Regeneracja sił po pracy, w tym przypadku, to nie tylko malownicze rejony, ale także doświadczenia, które swoimi korzeniami nawiązują do czasów słowiańskich:

  • Retreat Camp na Kaszubach – to wyjazd pod znakiem wody. Odbywa się w okresie przesilenia wiosennego, a jego plan wypełniony jest aktywnościami różnego rodzaju. Zaplanowano zajęcia z jogi, sesje medytacyjne i wspaniałe ognisko.
  • Retreat Camp na Warmii – wyprawa, w trakcie której koncentrujemy się na mocy ognia. Jej formuła nawiązuje do tradycji słowiańskich. To okazja, by spędzić cudowny czas w zgodzie ze sobą. W planie mamy nocleg w tipi lub ekologicznym dworku, sesje jogi, sound healing, ceremonię picia kakao i wiele innych.
  • Retreat Camp w Izerach – ta wyprawa nawiązuje do żywiołu powietrza. Zaplanowana na sierpień, na okres, kiedy pojawia się rój Perseidów, daje możliwość przeżycia czegoś szczególnego. Prócz nocy spadających gwiazd, jej uczestnicy mogą wziąć udział również między innymi w kręgu pieśni i ognia, sound healingu oraz sesjach jogi.
  • Retreat Camp na Ślęży – ta nawiązująca do słowiańskiego Święta Plonów i żywiołu ziemi wyprawa odbywa się w jednych z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Na wszystkich uczestników czeka bogaty program: joga, medytacje, wędrówka na Ślężę, a także poznawanie tajemnic kamiennych kręgów mocy.

Już teraz dołącz do Soliści Adventure Club i znajdź weekendowy Retreat Camp dla siebie! Taki wymiar odpoczynku po pracy spodoba się każdemu, nie tylko miłośnikom slow life!