img bottom

Nowy rok w Tajlandii – Songkran Tajski Nowy Rok

Nowy rok w Tajlandii jest wyjątkowym świętem, a do tego… obchodzonym dwa razy! I chociaż każde z nich może być wspaniałym przeżyciem, to właśnie ten „drugi” – Songkran – przyciąga szczególnie, kusząc licznymi wydarzeniami oraz niezwykłą energią, której trudno się nie poddać. Już teraz zobacz, jak Tajowie świętują swój Nowy Rok! Możemy zapewnić, że koło tego święta nie da się przejść obojętnie – nawet jeśliby się chciało!

Kiedy obchodzi się Nowy Rok w Tajlandii?

Nowy rok w Tajlandii wita się zarówno według kalendarza gregoriańskiego, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, jak i buddyjskiego, kiedy słońce przechodzi ze znaku Ryb do znaku Barana. Drugie z tych wydarzeń Tajowie świętują aż przez 3 dni, co roku pomiędzy 13 a 15 kwietnia. To czas niesamowitej zabawy i spotkań z przyjaciółmi oraz rodziną, jednak niepozbawiony oddawania czci Buddzie. Natomiast sam nazwa tego święta – Songkran – wywodzi się z sanskryckiego słowa sankrānti odznaczającego przejście. W tym kontekście chodzi o przejście słońca z jednego znaku zodiaku do kolejnego.

Spędź z nami Nowy Rok w tym egzotycznym kraju podczas wyprawy do Tajlandii!

Skąd wziął się Songkran?

Tajski Nowy Rok ma wielowiekową tradycję zakorzenioną w wierzeniach buddyzmu oraz dawnym życiu Tajów. Świętowany był, chociaż w nieco inny sposób, zarówno na dworze królewskim, jak i pośród zwykłych obywateli, którzy zbierali się wspólnie, aby świętować moment oczyszczenia przed rozpoczęciem nowego cyklu życia przychodzącego wraz z wiosną. Co ciekawe do 1888 roku to Songkran był oficjalnym pierwszym dniem nowego roku. Dopiero wtedy datę tę zmieniono na 1 kwietnia. Z kolei w 1940 roku za pierwszy dzień kalendarza przyjęto 1 stycznia, który był uznawany już na całym świecie. Od tego czasu nie trzeba się zastanawiać, kiedy jest nowy rok w Tajlandii, przyjemniej ten oficjalny.

Nowy Rok w Tajlandii – Songkran

Obchodzenie nowego roku w Tajlandii stanowi wydarzenie, które mogłoby być porównywalne z naszym Sylwestrem, gdyby nie niebywała energia i ogromna skala towarzyszących mu imprez. Songkran to 3 dni szalonej zabawy na ulicach miast połączonej z licznymi festiwalami, paradami oraz… oblewaniem się wodą o wiele bardziej obfite niż w nasz Śmigus-Dyngus. W języku chińskim święto to określa się nawet jako „Święto Lania Wody”.

Zwyczaj polewania się wodą nie wziął się znikąd. Tajowie wierzą, że woda ma moc oczyszczania duchowego, a oblewanie się nawzajem pomaga zmyć zły los oraz przynosi szczęście. Songkran ma jednak także wymiar religijny. W trakcie procesji do świątyń Tajowie obmywają posągi Buddy. Odwiedzają także swoich rodziców i dziadków, by spryskać ich dłonie wodą, co również nawiązuje do oczyszczenia.

Jak świętuje się nowy rok w Tajlandii? Pierwszym, co rzuca się w oczy, są ogromne publiczne obchody organizowane i w większy, i w mniejszych miastach. Bitwom wodnym, które obejmują niekiedy nawet całe kwartały ulic, często towarzyszą imprezy na wolnym powietrzu z muzyką i jedzeniem (o nim przeczytasz też tutaj: Kuchnia Tajlandii – wyjątkowe smaki tajskiego jedzenia). Gdzieniegdzie odbywają się także barwne parady z pokazami tradycyjnych tańców. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że żadne inne święto w Tajlandii nie jest tak wspaniałym widowiskiem, jak to. Co więcej, wiele osób, które uczestniczyło w Songkran, zgodnie potwierdza, że to była jedna z najwspanialszych imprez w ich życiu. Może warto dać im się przekonać i samemu odwiedzić Tajlandię właśnie wtedy?

Wyprawa do Tajlandii, którą mają w swojej ofercie Soliści Adventure Club to wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w kulturze i obyczajach tego południowowschodniego kraju Azji. 14 dni, które tam wspólnie spędzimy, pozwolą Ci nie tylko wypocząć, ale również zobaczyć najwspanialsze zakątki tego kraju – zwłaszcza że program naszej podróży przewiduje nie tylko świątynie i pałace Bangkoku, ale także odpoczynek na plaży, spacer po dżungli, czy odwiedziny w sanktuarium dla słoni. Już teraz zobacz, co przygotowaliśmy i skorzystaj z naszej oferty, zanim ktoś cię uprzedzi!

Chiński Nowy Rok w Tajlandii

Sylwester i Songkran to nie wszystko, co ten kraj ma do zaproponowania względem witania nowego roku. Ze względu na dużą mniejszość narodową pochodzenia chińskiego, w niektórym miastach obchodzi się także Chiński Nowy Rok. W Tajlandii świętuje się go zazwyczaj przez 3 dni, chociaż głównie w większych ośrodkach miejskich. Na przykład w Chinatown w Bangkoku organizowane są wtedy kolorowe pochody ze smokiem, a całości towarzyszą radosne imprezy.

Sprawdź jeszcze inne powody, by odwiedzić Tajlandię: Tajlandia – atrakcje, co zobaczyć, kiedy jechać?

FAQ – najczęstsze pytania o Nowy Rok w Tajlandii

Który rok jest w Tajlandii?

W Tajlandii aktualnie jest rok 2567. Jako datę wyjściową dla kalendarza buddyjskiego przyjmuje się rok narodzin Buddy. Te miały miejsce w 543 p.n.e., co oznacza, że do danego roku w kalendarzu gregoriańskim należy dodać 543 lata. Jednak, co istotne, taka matematyka działa po święcie Songkran. Do 13 kwietnia „obowiązuje” stary rok.

Czy w obchodach Songkran mogą brać udział turyści?

Świętowanie tajskiego Nowego Roku nie jest zarezerwowane wyłącznie dla wyznawców buddyzmu. Od wielu lat w organizowanych imprezach biorą aktywny udział także turyści.

Czy w tajski Nowy Rok sklepy są pozamykane?

Nowy Rok jest ważnym świętem dla wszystkich Tajów, dlatego sklepy i urzędy są w tym czasie zamknięte. Z kolei muzea oraz restauracje mogą działać w innych godzinach.