img bottom

Singapur – nowoczesne miasto-państwo

Singapur, mimo niewielkiej powierzchni, znajduje się w pierwszej trójce pod względem gęstości zaludnienia i jest niezwykle zróżnicowany etnicznie. Jednocześnie jest to kraj, który z powodzeniem może służyć jako przykład rozwoju technologii i futurystycznych wizji. Architektura Singapuru wprawia w osłupienie, a ciekawe rozwiązania technologiczne są inspiracją dla całego świata. Poznaj nowoczesny Singapur.

Na czym polega nowoczesność Singapuru?

Spacerując ulicami tego miasta-państwa człowiek czuje się jakby przeniósł się do przyszłości. Trochę jakby znalazł się na planie filmu Blade Runner, tylko bez androidów (choć czy rzeczywiście?) i latających samochodów (na te będziemy musieli jeszcze poczekać). Charakterystyczne są wysokie na kilkadziesiąt pięter drapacze chmur ze szkła i metalu oraz świecące nocą budynki sprawiające, że miasto nigdy nie zasypia i nigdy nie jest pogrążone w mroku. To zdecydowanie futurystyczne miejsce, w którym powstają coraz to nowsze i ciekawsze konstrukcje. W Singapurze ciekawe budowle są na każdym kroku, a to tylko kilka przykładów: kładka dla pieszych Helix Bay przypominająca wyglądem strukturę DNA, mieszkalny wieżowiec Pinnacle@Duxton z zielonymi tarasami czy hotel Marina Bay Sands w którym na samym szczycie wieżowca znajduje się imponujący 150-metrowy basen bez krawędzi.

Singapur i technologia

Nowoczesne rozwiązania w Singapurze to nie tylko architektura, to również (a może przede wszystkim) kraj nowoczesnych technologii. Obecnie widok każdego człowieka ze smartfonem w ręku już tak nie dziwi, ale jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste, zwłaszcza w krajach azjatyckich, a to właśnie Singapur przodował pod względem nasycenia rynku urządzeniami mobilnymi i rozwoju technologii LTE.

Podstawowymi filarami progresu Singapuru są: handel, finanse i innowacje. Singapurczycy określają się jako SmartNation (inteligentny naród), a premier Lee Hsien Loong deklaruje, że status prawdziwego SmartCity miasto-państwo powinno osiągnąć do 2030 roku.

 

W roku 2017 w rankingu Global Smart City Performance Index Singapur zajął pierwsze miejsce. Jest liderem pod względem usług publicznych, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa czy produktywności. Większość spraw można załatwić elektronicznie, seniorzy mają dostęp do platform internetowych umożliwiających kontakt z lekarzem on-line. System zarządzania ruchem ulicznym jest zautomatyzowany i oparty o specjalne sensory i kamery, a do tego testowane są rozwiązania transportu autonomicznego pozwalające na ograniczenie ruchu samochodowego. To jedynie garść najbardziej oczywistych przykładów.

 

Można powiedzieć, że Singapur nie goni nowoczesności, to nowoczesność goni Singapur, który coraz mocniej skupia się na planowaniu przyszłości i wdrażaniu innowacyjnych technologii. Miejscowy rząd przeznacza w ramach programu „Badania, Innowacje i Przedsiębiorczość” równowartość 2,8 miliardów dolarów rocznie na działalność badawczo-rozwojową.

Singapur – architektura, ciekawe budowle i najwyższe budynki

Nas podróżników najbardziej interesuje to, co można zobaczyć podczas wyprawy do Singapuru. Znajdziemy trochę zabytków architektury, np. hinduską świątynię Sri Mariamman, meczet Abdul Gaffoor, meczet Malabarski, Chinatown, a także trochę budowli kolonialnych. Jednak Singapur stoi supernowoczesną architekturą sięgającą chmur. Oto kilka najciekawszych architektonicznych atrakcji Singapuru:

  • Marina Bay Sands – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, trzy wieże połączone ze sobą na samej górze ogromną platformą. Znajduje się tam m.in hotel, centrum handlowe, lokale gastronomiczne i ekskluzywne kasyno, a na szczycie zlokalizowany jest największy na świecie podniebny basen bez krawędzi.

  • Gardens by the Bay – to 100-hektarowy ogród botaniczny, w którym znajdują się niesamowite konstrukcje. Nad tym gigantycznym ogrodowym kompleksem górują stalowe drzewa (Supertree Grove), będące jednocześnie bateriami solarnymi. W Gardens by the Bay znajdziemy słynny Cloud Forest w Singapurze oraz Flower Dome, będące monumentalnymi szklarniami, w których rośnie ponad 220 tys. gatunków roślin z całego świata. Spacer po Gardens by the Bay jest obowiązkowym punktem wyprawy, a na podziwianie Lasu w Chmurach (Cloud Forest) warto zarezerwować sobie więcej czasu, gdyż jest to atrakcja niezwykle angażująca.

  • Art Science Museum – to śnieżnobiały budynek przypominający kwiat lotosu, znajdujący się u podnóży Marina Bay. Muzeum prezentuje związek między sztuką a nauką, a w środku znajdują się trzy galerie nazwane: Zainteresowanie, Inspiracja, Ekspresja. Wystawy co jakiś czas się zmieniają, dlatego warto wcześniej sprawdzić, co muzeum aktualnie oferuje. Ponieważ Singapur w sposób wyjątkowy łączy ze sobą sztukę i technologię, przeszłość z przyszłością i nowoczesność z tradycjonalizmem; Art Science Museum jest kwintesencją Singapuru w pigułce.

 


 

 

Czy to już wszystko? Ależ skąd! Ledwo zahaczyliśmy o architekturę Singapuru i nowoczesne rozwiązania, w jakie obfituje to miasto-państwo. Żeby poznać to wszystko, trzeba przekonać się o tym osobiście, najlepiej wybierając się z nami. Przeczytaj też co warto wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru.