img bottom

Wyjątkowa przyroda Tajlandii – egzotyczna fauna i flora

Tajlandia stanowi kwintesencję egzotyki. Tak inna od pozostałych państw nęci na wiele sposobów, począwszy od sporej liczby atrakcji i bogatej kultury, poprzez oryginalną, pełną smaków kuchnię narodową, aż po różnorodną przyrodę. Czym się wyróżnia fauna i flora Tajlandii? Jakie zwierzęta można tam spotkać? Zobacz, czego możesz się spodziewać po swojej tajlandzkiej przygodzie!

Z czego słynie Tajlandia?

Chociaż Tajlandia kojarzy się przede wszystkim z lazurową wodą i rajskimi plażami, jej przyroda jest o wiele bardziej różnorodna. Prócz spektakularnego wybrzeża ma do zaoferowania również malownicze góry z najwyższym szczytem sięgającym 2595 m n.p.m. (Doi Inthanon), lasy deszczowe oraz rzeki i jeziora będące siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Co więcej, fauna i flora Tajlandii są na tyle wyjątkowe, że dla jej ochrony na terenie kraju utworzono około 150 parków narodowych. To dość sporo, prawda? Z kolei o innych atrakcjach Tajlandii przeczytasz tutaj: Tajlandia i Birma – kulturowy miks i niebiańskie plaże.

Zaplanuj już teraz: Wyprawa do Tajlandii i Birmy!

Jakie zwierzęta żyją w Tajlandii?

Spektakularna fauna to jedna z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się Tajlandia. Zwierzęta, które tam żyją, reprezentują szeroki przekrój gatunków, z czego część uznawana jest za niebezpieczne. Wśród tych najbardziej charakterystycznych znajdują się:

  • Słoń indyjski – to gatunek uznawany za symbol Tajlandii. Niestety na wolności pozostało zaledwie kilkaset osobników, a kolejne kilka tysięcy jest trzymanych w niewoli i jako atrakcja zasila sektor turystyczny. Dlatego też, chcąc zobaczyć słonie, warto wybierać azyle, którym zależy na ich dobrostanie. Takie miejsca można poznać po tym, że nie organizują przejażdżek na zwierzętach i maksymalnie ograniczają ich kontakt z człowiekiem – nie ma tam też wspólnych kąpieli ani pokazów. Jednocześnie słonie mają duże wybiegi i zapewnioną opiekę weterynaryjną.
  • Tygrys azjatycki – jest największym drapieżnikiem spośród wszystkich zwierząt żyjących w Tajlandii. Jego siedliskiem są przede wszystkim góry, choć jeszcze 100 lat temu występował w całej Azji Południowo-Wschodniej. Tygrys azjatycki zaliczany jest do gatunków zagrożonych wyginięciem.
  • Łuskowiec jawajski – to średniej wielkości ssak cały pokryty łuskami, który niestety wkrótce może całkowicie wymrzeć. Zabijany ze względu na drogocenne mięso oraz łuski wykorzystywane w medycynie ludowej dzisiaj stanowi gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.
  • Dzioborożec wielki – to duży ptak, który również reprezentuje zwierzęta żyjące w Tajlandii. Uwagę zwraca przede wszystkim swoim wyglądem – czarno-biało-żółte upierzenie sprawia, że mocno odcina się na tle roślinności, a ogromny dziób z naroślą u nasady solidnie uzasadnia, skąd wzięła się jego nazwa. Gatunek ten, podobnie jak poprzednie, jest narażony na wyginięcie.
  • Kobra nepalska – w Tajlandii żyją też niebezpieczne zwierzęta, a jednym z nich jest właśnie kobra nepalska. Występuje głównie na terenach bagiennych i brzegach rzek, jednak można ją spotkać także w pobliżu osad. Jej ukąszenie jest śmiertelnie niebezpieczne – jad, który dostałby się do krwi, może zabić już w godzinę.

Kobra nepalska to zaledwie jeden z wielu gatunków o wątpliwej sławie, dla których domem jest Tajlandia. Niebezpieczne zwierzęta żyjące w tym kraju to także niektóre gatunki pająków, skorpiony i węże. Warto jednocześnie pamiętać, że każde zwierzę, zwłaszcza żyjące dziko, może zareagować agresywnie w kontakcie z człowiekiem.

Jakie rośliny można spotkać w Tajlandii?

Gorący i wilgotny klimat Tajlandii sprawia, że kraj jest pokryty bogatą szatą roślinną. Wśród tamtejszych formacji można wymienić między innymi lasy monsunowe. Są one porośnięte niewysoką roślinnością składającą się z licznych gatunków drzew zrzucających liście w okresie suchym, a także bambusów, lian i porośli. Z kolei lasy namorzynowe, które można podziwiać na wybrzeżu, tworzą wiecznie zielone połacie. Flora Tajlandii reprezentowana jest także przez lasy równikowe oraz sawanny. W lasach równikowych, czy też dżunglach, jak przyjęło się je nazywać, występuje bogata i zróżnicowana roślinność ułożona piętrowo. To właśnie tam znajdują się najbardziej zachwycające rośliny w Tajlandii: palmy, fikusy, drzewa z rodziny dwuskrzyłowatych, a także intensywnie wybarwione helikonie, czy orchidee, w tym orchidea tajska.

Jakie jeszcze tajemnice skrywa ten kraj? Tajlandia – atrakcje, co zobaczyć, kiedy jechać?

Azja Południowo-Wschodnia z Soliści Adventure Club

Nie potrzeba wiele, by odkryć, jak piękna jest Tajlandia! Fauna i flora, które tam występują, oczarują każdego, niezależnie od tego, czy przyjechał tam dla nich, czy też z zupełnie innego względu. Solistowa wyprawa do Tajlandii pozwoli Ci w pełni zanurzyć się w egzotyce tego kraju. Te kilkanaście wspólnych dni spędzonych z Soliści Adventure Club pozwolą zobaczyć Ci najpiękniejsze miejsca w Azji Południowo-Wschodniej, w tym ogromne pałace, buddyjskie i hinduskie świątynie i egzotyczne plaże, gdzie poczujesz się jak w raju. Już teraz poznaj cały plan tej wyprawy i przekonaj się, że Tajlandia to kierunek dla Ciebie!