Zdjęcie z programu wyjazdu

Przygotuj się na trekking – wyprawy, wycieczki i wyjazdy trekkingowe

O czym powinieneś pamiętać, planując trekking?

Radość swobodnej wędrówki, dzika przyroda, piękne krajobrazy i satysfakcja z osiągnięcia celu z jednej strony oraz litry wylanego potu, niewygody związane z noclegami w ekstremalnych warunkach czy marszu w 40-stopniowym upale – z drugiej. Każdy trekking ma swoje blaski i cienie. Zminimalizować liczbę tych drugich z pewnością pomoże odpowiednio spakowany plecak. Czego nie może w nim zabraknąć? Oczywiście wszystko zależy od specyfiki, jaką ma dana wyprawa trekkingowa. Innymi słowy – od rodzaju treku. Inaczej będzie wyglądać zawartość naszego plecaka podczas 4-godzinnej wędrówki po płaskim terenie na Islandii, inaczej w czasie kilkudniowej wysokogórskiej wyprawy w Himalajach. Są jednak elementy ekwipunku, o które trzeba zadbać niezależnie od rodzaju i celu trekkingu, a także miejsca, w którym taka wyprawa trekkingowa się odbywa.

1. Wyprawy trekkingowe - OBUWIE

Trekking to rodzaj turystyki pieszej, więc odpowiednio dobrane obuwie to absolutny, nomen omen, fundament każdej wyprawy. Oczywiście nie brakuje śmiałków, którzy nawet wysokie góry atakują w sandałach lub japonkach, ale nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że na podobne przejawy turystycznej brawury lepiej spuścić zasłonę milczenia niż brać z niej przykład. Porządne buty trekkingowe powinny sięgać za kostkę (lepsza stabilizacja), mieć mocną podeszwę (np. Vibram) i dobrą membranę wewnętrzną. Ale przede wszystkim – muszą być wygodne! Dlatego naprawdę kiepskim pomysłem jest zabieranie na trekking butów prosto ze sklepu, nierozchodzonych, a zatem – niesprawdzonych w terenie. Wyprawy trekkingowe to nie czas i miejsce na testowanie nowego obuwia. Kompletując ekwipunek trekkingowy, na czym jak na czym, ale na obuwiu nie powinniśmy oszczędzać! Marki, które warto wziąć pod uwagę, to m.in.: Aku, Meindl, Hanwag, Salomon, Saleva, La Sportiva.

2. Wycieczki trekkingowe - ODZIEŻ

Softshelle, ubrania z goretexu, oddychająca bielizna, koszulki nasączone repelentem… Jeśli chodzi o odzież, wielbiciele trekkingów mają w czym wybierać. Money is the limit. Jak w przypadku każdego rodzaju zakupów, także tutaj warto jednak zachować umiar ;) W naszym plecaku na pewno powinno się znaleźć kilka dobrze dobranych koszulek – najlepiej tych termoaktywnych (nie będziecie pływać we własnym sosie po godzinie marszu) i – w miarę możliwości – ze srebrną nitką, która ma działanie antybakteryjne i antyzapachowe (przydatne szczególnie, jeśli wędrujecie w grupie ;). grube skarpety z dobrego materiału (oddychające, srebrna nitka), spodnie – najlepiej odpinane (może niezbyt urodziwe, ale szalenie praktyczne), kurtka przeciwdeszczowa – w miarę możliwości z membraną z goretexu lub innego materiału o zbliżonych właściwościach; wartą rozważenia alternatywą jest przeciwdeszczowa peleryna, ciepła puchowa kurtka lub polar oraz bielizna termoaktywna – przydatne, jeśli wybieramy się na dłuższe wyprawy trekkingowe w górach, buff – czyli wielofunkcyjna chusta, niezastąpiona podczas każdego rodzaju trekkingu, może służyć jako szalik, czapka, maska przeciwpyłowa, bandana itd., strój kąpielowy – oczywiście w Himalajach raczej się nie przyda, ale już podczas trekkingów po Islandii, usłanej gorącymi źródłami, jak najbardziej obroni się jako niezbędny element naszego plecaka
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu
Sprzęt kampingowy przyda się m.in. podczas zwiedzania Islandii z Solistami w wersji Extreme lub Interior. Nie musicie jednak zabierać ze sobą kuchenek, butli gazowych, garnków, stolików, krzesełek i mat do siedzenia – to wszystko zapewniają solistowi ogarniacze, dla których wyprawy trekkingowe to nie pierwszyzna. Zyskujecie więc sporo miejsca w plecakach na inne mniej lub bardziej niezbędne rzeczy.