img bottom

Polskie góry to nie tylko Tatry. Pieniny i Bieszczady czekają!

Chociaż najbardziej rozpoznawalnymi polskimi górami bez wątpienia są Tatry, warto wiedzieć, że to nie jedyne pasmo górskie, które potrafi zachwycić malowniczymi widokami i atrakcyjnymi szlakami turystycznymi. Jeśli szukasz miejsca, gdzie nacieszysz oczy, a przy tym odpoczniesz w aktywny sposób, zobacz, co do zaoferowania mają Pieniny, czy Bieszczady. Oto kilka powodów, dla których, warto zorganizować wyjazd w te polskie góry.

Wyjazd w Pieniny

Pieniny to pasmo górskie położone częściowo w Polsce, a częściowo na Słowacji. Chociaż ich najwyższym szczytem jest Wysoka (1050 m n.p.m.), dużą popularnością cieszą się również Sokolica (747 m n.p.m), skąd rozpościera się przepiękny widok na przełom Dunajca, Tatry, Magurę Spiską i część pasma Pienin, a także Trzy Korony (982 m n.p.m.) stanowiące swoisty symbol tych gór.

 

Jednak wyjazd w Pieniny nie musi łączyć się wyłącznie ze zdobywaniem szczytów. Wiele ciekawych tras trekkingowych wytyczonych zostało również mniej wymagającymi terenami. Jedną z nich jest szlak dnem Wąwozu Homole. Sam wąwóz uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych w Polsce, a dzika przyroda i ciekawe formacje skalne występujące tutaj dość licznie zachwycają o każdej porze roku.

 

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić te polskie góry? W Pieninach co roku w sezonie turystycznym organizowane są spływy tratwami przełomem Dunajca. To niemała atrakcja, do tego jedyna w skali europejskiej. Na uwagę zasługują również liczne zabytki w okolicznych miejscowościach, w tym ruiny zamków w Czorsztynie i Niedzicy, czy kościoły we Frydmanie, Grywałdzie i Dębnie Podhalańskim, a także Jezioro Czorsztyńskie, gdzie wyznaczone są plaże i kąpieliska.

Wyjazd w Bieszczady

Jeśli nie wiesz, gdzie na weekend w polskie góry, Bieszczady zawsze są dobrą opcją. Położone w Karpatach, w południowo-wschodniej Polsce i częściowo na Ukrainie, składają się z dwóch pasm górskich: Bieszczadów Wschodnich i Bieszczadów Zachodnich, przy czym na terytorium naszego kraju występują wyłącznie te drugie. Najwyższym ich szczytem jest leżący na Ukrainie Pikuj (1405 m n.p.m.), w Polsce zaś Tarnica (1346 m n.p.m.).

 

Każdy wyjazd w Bieszczady to prawdziwa uczta dla zmysłów. Szczególnie że każdą porą roku jest tu tak samo zachwycająco i urokliwie. Z uwagi na to, że szlaki bieszczadzkie nie są zbyt wymagające, mogą się na nie wybrać nawet te osoby, które nie są zbyt zaprawione w trekkingach górskich. Wśród najpiękniejszych tras wymienia się przede wszystkim te na Połoninę Wetlińską (1255 m n.p.m.), Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.), Małą Rawkę (1272 m n.p.m.), Wielką Rawkę (1 307 m n.p.m.) i oczywiście Tarnicę. Ciekawe szlaki prowadzą także do wymarłych wsi, np. Ługu.

 

Jednak planując trekkingi po polskich górach takich jak Bieszczady, warto znać miejsca godne odwiedzenia, gdy już się zejdzie ze szlaku. W tej części Polski dość sporą atrakcją są przede wszystkim:

 

  • Zapora w Solinie i Jezioro Solińskie,
  • ruiny warownego Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu,
  • Bieszczadzka Kolejka Leśna,
  • wpisana na listę UNESCO drewniana cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku,
  • punkt widokowy w Polańczyku.

Co jest lepsze – Pieniny czy Bieszczady?

Wybierając miejsce na wyjazd w polskie góry, można kierować się wieloma względami – począwszy od dostępności i różnorodności atrakcji, poprzez liczbę i trudność szlaków turystycznych, aż po liczbę odwiedzających je ludzi. Niezależnie jednak od tego, które kryteria się przyjmie, zarówno Pieniny, jak i Bieszczady mają wiele do zaoferowania, przyciągając co roku coraz więcej amatorów aktywnego wypoczynku i pieszej turystyki.

 

A może wolisz rower albo kajaki? Tutaj znajdziesz inne ciekawe propozycje spędzenia wolnego czasu.

Wyjazdy w polskie góry z Solistami

Chcesz zobaczyć, jak piękna jest Polska? Lepszej okazji niż wyjazdy weekendowe z Solistami możesz nie znaleźć! Opracowując trekkingi w Pieninach i trekkingi w Bieszczadach z cyklu kilkudniowych wyjazdów Live Wild, wybraliśmy najpiękniejsze szlaki w obydwu tych pasmach. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaproponowali czegoś więcej niż zwykła wędrówka po górach – na uczestników czekają więc również dodatkowe atrakcje. Jakie? Już teraz zobacz naszą ofertę i samodzielnie się przekonaj. A tak poza tym, który kierunek jest bardziej w Twoim stylu, Pieniny czy Bieszczady?