img bottom

Parki narodowe w Kenii – epicka podróż do kolebki życia

Nieprzebyte płaskowyże pocięte przez Wielki Rów Wschodni; piaszczysta linia brzegowa i gorący, surowy klimat – to jedna z wielu twarzy Kenii. Drugą jest różnorodność fauny i flory, przepiękne widoki zapierające dech w piersiach i wymarzona pogoda. Odwiedź kontynent Króla Lwa, poznaj sekretne życie zwierzaków i wyrusz na przygodę życia. Oto najpiękniejsze parki narodowe Kenii.

Kenia – parki narodowe, flora, fauna i klimat

Kenia leży we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Znajduje się w klimacie równikowym monsunowym, co oznacza że przez cały rok panuje tam mniej więcej wyrównany zakres temperatur. Klimat na wybrzeżu i w górach jest wilgotny, natomiast na pozostałym obszarze suchy. I to właśnie na nizinie nadmorskiej, gdzie dominuje roślinność sawannowo-leśna, panuje największa różnorodność fauny i flory. Im głębiej w kontynent, tym bardziej klimat się zmienia, a wilgotne sawanny ustępują roślinności półpustynnej i pustynnej, natomiast w wyższych partiach gór dominację przejmują lasy deszczowe. Im wyżej, tym bardziej widoczna jest roślinność alpejska.

W Kenii występuje ogromna różnorodność zwierząt: antylopy, bawoły afrykańskie, gepardy, lwy, nosorożce, słonie, zebry, hipopotamy, czaple, ibisy, marabuty… można tak wymieniać bardzo, bardzo długo.

O tym, jak niezwykły jest to ekosystem i jak ważny jest dla równowagi całego globu, może świadczyć, że na terenie Kenii znajduje się aż 25 parków narodowych oraz 23 rezerwaty przyrody. Do tych najbardziej polecanych, wartych odwiedzenia parków narodowych w Kenii można zaliczyć m.in.: Nakuru, Masai Mara, Naivasha, Meru, Mount Elgon, Mount Kenia, Tsavo East, Tsavo West.

Park narodowy Nakuru

Wyobraź sobie raj. Rozległy, malowniczy teren nad jeziorem, będący wodopojem dla miejscowych zwierząt. Każdego dnia odbywa się tam cudowny spektakl życia. Park położony jest na wysokości 1219-1757 m n.p.m. i zajmuje 188 km², a samo jezioro ma powierzchnię 62 km². W Nakuru żyje 450 gatunków awifauny, 56 gatunków ssaków oraz 550 gatunków roślin. Do największych atrakcji należą majestatyczne, różowe flamingi. Wybierając się do Nakuru, warto zobaczyć wodospad Makalu oraz las złożony z bardzo dużych wilczomleczy. Przejeżdżając przez park, można natknąć się na nosorożce, lwy i lamparty oraz inne dzikie i niebezpieczne zwierzęta zapewniające dreszczyk emocji. Do parku można dostać się przez trzy główne wejścia: Main Gate, Lanet Gate oraz Nderit Gate.

Park narodowy Masai Mara

Oko w oko z lwem, słoniem, krokodylem i antylopą? W parku narodowym Masai Mara w Kenii masz na to szansę, pamiętaj jednak, że należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa i nie opuszczać pojazdu. Wyprawa do Masai Mara to kwintesencja safari, tam możesz zobaczyć na własne oczy, jak wygląda prawdziwa, dzika Afryka. Park położony jest na wysokości 1500 m n.p.m. i zajmuje 1510 km2. Największą atrakcją są ogromne migracje zwierząt w okresie letnim. Ich obserwacja przysparza mnóstwo satysfakcji. W parku żyją lwy, słonie afrykańskie, bawoły afrykańskie, nosorożce czarne, lamparty, gepardy, hieny i inne drapieżniki. Egzystuje tam największa na świecie liczba zwierząt sawannowych, a także ponad 500 gatunków ptaków.

Park narodowy w Kenii Masai Mara został zgłoszony do listy światowego dziedzictwa UNESCO, jest obszarem objętym ochroną przyrody, zarządzanym przez organizację non-profit Mara Conservancy.

Park narodowy Naivasha

A może z lądu zechcesz przenieść się na wodę? Jeżeli tak, koniecznie sprawdź park narodowy Lake Naivasha, należący do jednych z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Naivasha jest jeziorem o powierzchni 139 km2, znajdującym się w południowo-zachodniej Kenii. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie podczas rejsu łodzią można na żywo obejrzeć hipopotamy (największa atrakcja parku) oraz mnóstwo wodnych ptaków, które dosłownie obsiadają linię brzegową i wzbijają się w powietrze nad głowami podróżników.

Jeżeli Ciebie, tak jak i nas, urzekły parki narodowe Kenii i chcesz je zobaczyć na żywo, posmakować prawdziwej przygody, wziąć udział w safari, obejrzeć dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku, a przy okazji mocno się opalić, to znaczy, że jesteś już gotowy, by wziąć udział w największej przygodzie z Solistami. Koniecznie sprawdź terminy wypraw do Kenii i zwiedź z te niesamowite miejsca.