img bottom

Park Narodowy Thingvellir – ryft śródatlantycki i inne atrakcje parku

Chociaż Islandia, kraj tak zaskakujący na wielu różnych płaszczyznach, może pochwalić się niezliczonymi cudami natury, absolutny prym wśród nich wiedzie Park Narodowy Thingvellir, który co roku przyciąga rzeszę turystów, kusząc nie tylko wyjątkowymi krajobrazami, ale także ogromnym znaczeniem historycznym. Skąd bierze się obezwładniające piękno Thingvellir? Co zobaczyć, gdy już tam będziesz? Poszukaj odpowiedzi na te pytania razem z nami!

Park Narodowy Thingvellir – Islandia w najpiękniejszym wydaniu

Położony w Islandii Park Narodowy Thingvellir stanowi jeden z najważniejszych obiektów przyrodniczych na całym świecie. Utworzony w 1928 roku, w 2004 został uhonorowany wpisem na światową listę dziedzictwa UNESCO i obecnie jest jednym z 3 miejsc w tym kraju, które się na niej znalazły. Park Narodowy þingvellir został włączony także do Golden Circle – trasy turystycznej obejmującej najpiękniejsze miejsca wokół Reykjaviku. Przejdziesz ją całą na naszej zimowej wyprawie do Islandii – sprawdź szczegóły!

Co jednak czyni ten fragment wyspy tak wyjątkowym? Można w nim zobaczyć z bliska ryft oceaniczny, a także inne ciekawe atrakcje – klify stanowiące doskonałe punkty widokowe, jeziora, wodospady, czy zabytki historyczne, których wbrew pozorom wcale tutaj nie brakuje. To właśnie w Parku Narodowym Tingvellir wraz z zebraniem się pierwszego parlamentu (Althing) w 930 roku, narodziła się bowiem islandzka państwowość. Miejsce to było świadkiem także innych ważnych wydarzeń – uczynienia chrześcijaństwa oficjalną religią Islandii (999 lub 1000 rok), czy ogłoszenia niepodległości (1944).

Czym jest ryft oceaniczny?

Ryft oceaniczny jest terminem związanym z geologią i odnosi się do szczelin powstających w efekcie rozciągania się skorupy ziemskiej. Ten możliwy do zaobserwowania w Parku Narodowym Thingvellir w Islandii stanowi część Grzbietu Śródatlantyckiego, który ponad poziom oceanu wynurza się zaledwie w kilku punktach na całym świecie. Z tego też względu nazywa się go niekiedy ryftem śródatlantyckim.

Co zobaczyć w Parku Narodowym Thingvellir?

Biorąc pod uwagę walory przyrodnicze i historyczne Thingvellir oraz tego, co to jest za miejsce, warto zobaczyć tam przede wszystkim:

  • wodospad Öxarárfoss – pomimo tego, że ten wodospad nie jest ani największy, ani najwyższy, trzeba go odwiedzić co najmniej z jednego względu – jak głosi legenda, w Sylwestra spływająca z niego woda zmienia się w wino i krew, zwiastując odpowiednio dobrobyt lub wojnę.
  • szczelinę Almannagja – przez tę zalaną krystalicznie czystą wodą szczelinę prowadzi jedna z głównych ścieżek turystycznych Parku Narodowego Thingvellir. Zasilająca ją woda pochodzi z rzeki Oxara, a opada ona kaskadami wspomnianego wcześniej wodospadu Öxarárfoss.
  • szczelinę Peningagja – miejsce to znane jest również jako Szczelina Monet, co ma związek z przekonaniem, że oglądając tor lotu pieniążka rzuconego z rozpiętego nad nią mostu, można wyczytać przyszłość.
  • szczelinę Silfra – ta zalana wodą szczelina to spora atrakcja dla osób uprawiających snorkeling lub lubiących nurkowanie – zanurzenie w niebywale przejrzystej wodzie pomiędzy dwoma niemal pionowymi ścianami, będącymi dość blisko siebie, to coś, po co przyjeżdżają ludzie z całego świata.
  • Lögberg – to właśnie w tym miejscu w Parku Narodowym Thingvellir zbierał się islandzki parlament, podczas którego uchwalano prawa i zasądzano wyroki,
  • Kościół Thingvellir – wybudowany w XIX wieku kościółek nie tylko jest położony wyjątkowo malowniczo, ale wciąż stanowi ważny ośrodek religijny – latem odbywają się tam nabożeństwa. Udostępniony jest również zwiedzającym.

Park Narodowy Thingvellir to także doskonałe miejsce do obserwowania zorzy polarnej, która na Islandii szczególnie widoczna jest w okresie zimowym.

Islandia z Solistami

Chcesz odwiedzić Islandię i Park Narodowy Thingvellir? Zimowa wyprawa do Islandii z Soliści Adventure Club to coś dla Ciebie! Zaplanowana tak, by wykorzystać czas do maksimum, a nawet bardziej, jest najlepszą okazją, by w pełni doświadczyć niecodziennego klimatu tego maleńkiego kraju. Już teraz dołącz do nas i pozwól się porwać tej przygodzie! Ostatnie wolne miejsca czekają!