Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Park Narodowy Tayrona w Kolumbii – przyrodnicze bogactwo

Karaiby to niezwykły tygiel krajobrazów, dźwięków i kolorów. Składają się na niego nie tylko dzikie plaże z aksamitnym, czystym piaskiem, ale także nieprzeniknione dżungle zamieszkałe przez zwierzęta tak niezwykłe i rzadkie, że trudno je spotkać nawet w największych ogrodach zoologicznych świata. Jeśli chcesz stanąć na pograniczu obydwu tych światów, koniecznie odwiedź Park Narodowy Tayrona. Oto atrakcje, które tam na Ciebie czekają. A gdy zdecydujesz się na wyjazd w solistowym gronie, zwiedzisz park w doborowym towarzystwie!

Park Narodowy Tayrona, czyli najpiękniejszy obszar chroniony Kolumbii

Powstały w 1964 roku Park Narodowy Tayrona położony jest w północno-wschodniej części kraju, w odległości około 35 km od miasta Santa Marta. Obecnie obejmuje on powierzchnię równą 150 km2, z czego aż 30 km2 to obszar Morza Karaibskiego. Tym, co przede wszystkim wyróżnia Park Narodowy Tayrona, jest duża bioróżnorodność. Można tam zobaczyć nie tylko spektakularne wybrzeże z linią brzegową długą na 85 kilometrów, ale także zróżnicowane pod względem klimatu połacie dżungli i bagna namorzynowe. To również jeden z 3 parków narodowych w Kolumbii, gdzie występuje rafa koralowa – tworzy ją aż 110 gatunków koralowców. Obszar Tayrona w Kolumbii to jednak nie tylko ewenement przyrodniczy, ale również jedno z najistotniejszych stanowisk archeologicznych. Na terenie parku znajdują się między innymi ślady dawnych osad oraz miejsca kultu, które stanowią pozostałości po starożytnych ludach zamieszkujących niegdyś te tereny. Godne odwiedzenia jest także Muzeum Archeologiczne w Chairama, gdzie można zobaczyć wiele interesujących, związanych z nimi artefaktów.

Skąd się wzięła nazwa Parku Narodowego Tayrona?

Nazwa Parku Tayrona położonego w Kolumbii nawiązuje do starożytnej ludności indiańskiej zamieszkującej górski region Sierra Nevada de Santa Marta przez około 2 000 lat, aż do czasów hiszpańskiej konkwisty, która rozpoczęła się w XVI wieku. W trakcie jej trwania życie straciło bardzo wielu Indian, co zmusiło pozostałych do ucieczki i ukrywania się w wyższych partiach gór. Potomkowie Tayrona, wśród których wymienia się między innymi plemiona Kogi i Aruaco, jeszcze w pierwszej połowie XX wieku żyli w izolacji, tworząc własne tradycyjne społeczności.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Fauna i flora w Parku Narodowym Tayrona

Spore przewyższenie i zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawiają, że w Parku Narodowym Tayrona występuje co najmniej kilka mikroklimatów oraz powiązanych z nimi ekosystemów. Obszar ten jest siedliskiem dla wielu przedstawicieli fauny i flory – doliczono się tam między innymi 770 gatunków roślin lądowych, 350 gatunków glonów oraz ponad 2 000 gatunków zwierząt, z czego więcej niż 1 600 zamieszkuje okoliczne wody. Wśród nich znajdują się także żółwie morskie i delfiny. Na lądzie można spotkać natomiast między innymi: - tamarynę bawełnianą (gatunek endemiczny), - jaguara, - aguti środkowoamerykańskiego i czarnego, - mrówkojada meksykańskiego, - arę wojskową, - tukana tęczowego, - czubacza niebieskodziobego (gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem), - a także ponad 450 innych gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów.

Park Narodowy Tayrona – atrakcje

Chyba żadne inne miejsce w Kolumbii nie jest tak bogate w atrakcje, jak Park Narodowy Tayrona. Co zobaczyć, i co robić, będąc tam? Biorąc pod uwagę dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, a także liczne szlaki przygotowane przez sam park, lista może być naprawdę długa. Planując wizytę w Parku Narodowy Tayrona, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekty przyrodnicze tego miejsca, w tym także miejscową faunę i florę. Spośród plaż, największym uznaniem cieszą się lustrzane plaże Cabo San Juan. Dlaczego lustrzane? Położone na wprost siebie, oddzielone tylko niewielkim przesmykiem piasku, stanowią niemal swoje odbicie, co wygląda dość spektakularnie, jeśli patrzy się z odpowiedniej perspektywy. Natomiast przemierzając dżunglę, warto skierować się w kierunku Pueblito, czyli zaginionego miasta wybudowanego przez lud Taryona. Park Narodowy Tayrona oferuje też inne atrakcje i aktywności. Obszar jest przystosowany nie tylko do pieszych wędrówek szlakami przyrodniczymi i archeologicznymi, ale także jazdy konnej, pływania, nurkowania, czy kąpieli w naturalnych basenach. Wyznaczono także pola namiotowe, gdzie można dość wygodnie spędzić noc.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Karaiby z Solistami

Park Narodowy Tayrona i Kolumbia Cię zaczarowały? Weź udział w organizowanej przez Solistów wyprawie i odwiedź to zdumiewające miejsce! Nasz wypełniony po brzegi plan podróży nie przewiduje miejsca na nudę – wędrujemy, odkrywamy, zwiedzamy i zanurzamy się w tym południowoamerykańskim kraju, doświadczając go w każdym aspekcie! Chcesz się przekonać, jak wspaniałe mogą być te wakacje? Wyprawa do Kolumbii (https://solisci.pl/wyprawy/kolumbia-nieodkryta-perla-ameryki-poludniowej/) czeka na Ciebie!