img bottom

Park Narodowy Kibale Uganda

Wyobraź sobie, że stoisz pośrodku zielonego lasu i głęboko wdychasz świeże, wilgotne powietrze. Z otoczenia docierają do Ciebie dźwięki natury: nawoływanie małp, świergot ptaków szukających pożywienia oraz szum drzew, który dobiega gdzieś z wysoka. To właśnie Park Narodowy Kibale. Uganda jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie wciąż występują wiecznie zielone tropikalne wilgotne lasy górskie. Chcesz je poznać razem z nami?

Z czego słynie Park Narodowy Kibale w Ugandzie?

Park Narodowy Kibale jest jednym z najbardziej znanych parków narodowym w Ugandzie, a jego sława wybiega daleko poza granice kraju. Ze względu na unikatową roślinność i ogromną bioróżnorodność przyciąga nie tylko turystów, ale i naukowców, którzy chcą lepiej poznać tamtejsze lasy deszczowe oraz ich mieszkańców. Tutaj wymienić należy przede wszystkim małpy – teren Kibale jest jednym z największych skupisk tych zwierząt na świecie.

Zapisz się na wyprawę do Rwandy i Ugandy!

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Kibale?

Park Narodowy Kibale w Ugandzie jest położony w zachodniej części kraju i wraz z sąsiadującym Parkiem Narodowym Królowej Elżbiety tworzy ogromny kompleks zajmujący niemal 2800 km2. Chociaż występuje tam co najmniej kilka różnych formacji roślinnych, znany jest przede wszystkim z lasów tropikalnych nizinnych i górskich, które stanowią ostoję dla setek gatunków zwierząt. To właśnie tamtejsza flora oraz fauna sprawiają, że w całej Afryce nie ma drugiego takiego miejsca, jak park Kibale. Uganda, już choćby dzięki temu, może uchodzić więc za spory przyrodniczy ewenement i ma zdecydowanie sporo do zaoferowania wszystkim, którzy się na nią otworzą.

Jakie atrakcje czekają w Parku Narodowym Kibale w Ugandzie? Co zobaczyć, będąc w tamtejszej okolicy?

  • Ekoturystyka – safari i tropienie szympansów, by zobaczyć je w ich naturalnym środowisku, to jedne z najciekawszych atrakcji, jakie ma do zaproponowania Uganda. Parki narodowe, takie jak choćby Kibale, czy Mgahinga Gorilla oferują wycieczki z przewodnikiem w głąb lasów tropikalnych, gdzie można spotkać całe rodziny tych małp człekokształtnych. Po drodze można natknąć się także na innych przedstawicieli naczelnych: gerezy ugandyjskie, mangabki siwolice, gerezy abisyńskie, czy koczkodany czarnosiwe.
  • Birdwatching – ugandyjskie lasy deszczowe zamieszkuje około 325 gatunków ptaków, z czego część występuje jedynie tam. Dodatkowo wiele z nich wyróżnia się ciekawym, kolorowym upierzeniem, przez co ich zobaczenie jest niesamowitym przeżyciem. Jakie ptaki żyją w lasach Kibale? Są to między innymi: turak białouchy o jaskrawo-zielonym upierzeniu, trójbarwny wąsaczek czerwonoczelny, papuga szara oraz drozd szarogrzbietowy, który jest gatunkiem endemicznym.
  • Trekking przez lasy deszczowe – w Parku Narodowym Kibale w Ugandzie wyznaczono specjalne szlaki trekkingowe pozwalające na w miarę swobodne przemieszczanie się po dżungli. Taka wycieczka to doskonała okazja, by nie tylko zanurzyć się w naturze, ale także podziwiać mieszkające w lesie zwierzęta.
  • Wycieczka szlakiem kulturowym – kolejną atrakcją Kibale jest możliwość zaznajomienia się z kulturą rdzennych mieszkańców Batooro, którzy zamieszkują okolice parku. W trakcie takiej wyprawy można poznać ich tradycyjnych styl życia, porozmawiać z uzdrowicielem, czy odwiedzić lokalny kościół.

Wycieczka po bagnach Bigoti – położone w sąsiedztwie Parku Narodowego Kibale mokradła to wyjątkowe miejsce, gdzie można podziwiać dziką przyrodę w jej najpiękniejszym wydaniu. Ich teren zamieszkiwany jest przez około 200 gatunków ptaków i 8 gatunków małp. Łatwo spotkać tam także inne ssaki, w tym świnie leśne i sitatungi, oraz motyle.

Czy warto pojechać do Parku Narodowy Kibale?

W całej Ugandzie nie ma drugiego takiego miejsca jak park Kibale. Czy warto go odwiedzić? Biorąc pod uwagę między innymi niesamowite położenie, ogromną różnorodność gatunków roślin i zwierząt oraz sporą liczbę atrakcji, odpowiedź będzie zdecydowanie twierdząca! Chcesz się o tym przekonać? Wyprawa do Ugandy z Soliści Adventure Club będzie ku temu doskonałą okazją! W czasie tej podróży zobaczysz i doświadczysz tego, co w Ugandzie najwspanialsze, jednocześnie mając dziką przyrodę na wyciągnięcie ręki. Nie szukaj więc kolejnych argumentów na to, czy warto odwiedzić Afrykę Wschodnią – bo warto – ale już teraz poznaj szczegóły naszej oferty!