img bottom

Park narodowy Hell’s Gate – podróż przez piekielne wrota

Park Narodowy Hell’s Gate, pomimo nieco… piekielnej nazwy, stanowi wyjątkowo malowniczy zakątek Kenii. Trudno tutaj jednak o soczystą zieleń sawanny – w okolicy dominuje nieco bardziej surowy krajobraz – i to właśnie on co roku przyciąga w to miejsce rzesze turystów z różnych zakątków świata. Zobacz, co stanowi o atrakcyjności Hell’s Gate i dlaczego warto wybrać się właśnie tam, będąc w Kenii!

Gdzie leży Park Narodowy Hell's Gate?

Założony w 1984 roku Hell’s Gate (Kenia) położony jest w hrabstwie Nakuru, około 90 kilometrów od stolicy kraju, Nairobi i kilka kilometrów od jeziora Naivasha. Jak na afrykański park narodowy jest stosunkowo niewielki – zajmuje powierzchnię zaledwie 68,25 km² (dla porównania, największy park narodowy w Kenii, Tsavo, ma aż 22812 km²), jednak pomimo tego może poszczycić się dość dużą liczbą atrakcji.

Wybierz się z nami na wyprawę: Kenia-Tanzania-Zanzibar!

Hell’s Gate – skąd taka nazwa?

Hell’s Gate w Kenii, określane także jako park Brama Piekieł, wzięło swoją nazwę od wąskiego przesmyku w klifach, którym niegdyś płynęła rzeka stanowiąca dopływ prehistorycznego jeziora. Termin ten funkcjonuje już od końca XIX wieku, a jego twórcami było dwóch odkrywców, którzy jako pierwsi dotarli do tego miejsca i go opisali.

Co warto zobaczyć w Hell’s Gate?

Hell’s Gate słynie przede wszystkim z nietypowych form skalnych i wygasłych wulkanów. Można tu także spotkać wiele gatunków zwierząt, w tym lwy, lamparty, gepardy, bawoły, zebry i gazele. Jednocześnie występują tam także aż 103 gatunki ptaków – między innymi orłosępy, sępy, myszołowy i jerzyki.

Będąc w Parku Narodowym Hell’s Gate, warto zobaczyć przede wszystkim:

  • wygasłe wulkany Olkaria i Hobley’s – wulkany te stanowią niemałą atrakcję dla odwiedzających park, szczególnie że przy pierwszym z nich urządzone zostało popularne dziś uzdrowisko geotermalne.
  • wąwóz Hell’s Gate Gorge (Ol Njorowa) – to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym parku. Wąwóz powstały w wyniku naturalnie zachodzących procesów erozyjnych w złoto-czerwonym piaskowcu prezentuje się wyjątkowo malowniczo, zachęcając do spaceru po jego dnie.
  • kolumny wulkaniczne: Wieża Fischera i Wieża Centralna – wieża Fischera znajduje się przy wschodnim wejściu do wąwozu i mierzy aż 25 metrów wysokości. Można się na nią wspiąć. Wieża Centralna to natomiast wysoki monolit skalny porośnięty zielenią, zaskakujący swoim nietypowym kształtem.
  • Centrum Kultury Masajów Oloor Karia – to centrum edukacyjne jest jednym z najlepszych miejsc, w których można zaznajomić się ze zwyczajami i kulturą plemienia Masajów.

Hell’s Gate – park, który można zwiedzać na wiele różnych sposobów

Park Narodowy Hell’s Gate oferuje odwiedzających go gościom wiele możliwości względem sposobu spędzania czasu. To jedno z niewielu parków w Kenii, w których można jednocześnie:

  • uprawiać turystykę pieszą – trekking po parku Brama Piekieł to jeden z najwygodniejszych sposobów zwiedzania tego miejsca,
  • jeździć na rowerze/motocyklu – w parku można znaleźć wiele tras przeznaczonych do pokonania na dwóch kółkach, w trakcie takiej wycieczki można zobaczyć wiele zwierząt charakterystycznych dla tej części Afryki,
  • uprawiać wspinaczkę – pionowe skalne ściny oraz kolumny zapewniają idealne warunki do wspinania się, tutaj jednak niezbędna jest obecność przewodnika oraz posiadanie odpowiedniego sprzętu,
  • biwakować – w parku Hell’s Gate wyznaczono 3 miejsca do biwakowania, w których bezpiecznie można rozbić namiot – należy jednak uważać na dzikie zwierzęta, bo obozy nie są oddzielone w żaden sposób od otoczenia.

Wyprawa do Kenii z Solistami

Chcesz zobaczyć park Hell’s Gate i Kenię? Wybierz się tam razem z nami, a my już zadbamy o to, by nie było kiedy się nudzić! Organizowana przez Soliści Adventure Club wyprawa do Kenii zapewni Ci całą moc wrażeń i możemy zapewnić, że te kilkanaście dni, które spędzisz w jednym z najpiękniejszych zakątków ziemi, pośród dzikiej przyrody i z ludźmi lubiącymi przygody tak samo, jak Ty, z pewnością na długo pozostanie w Twojej pamięci. Już teraz zarezerwuj miejsce na wyprawę w dogodnym dla siebie terminie!