img bottom

Odkrywamy dzikie serce Północnej Afryki – Maroko

Choć każda wyprawa smakuje jak przygoda, to istnieją kraje, w których wszystko jest „bardziej”. Bardziej żywe. Bardziej kolorowe. Bardziej egzotyczne. Takim krajem jest właśnie Maroko. To położone w północno-zachodniej części Afryki państwo oczaruje każdego swoimi pięknymi krajobrazami, złożoną kulturą i specyficzną orientalną atmosferą, której nie spotka się nigdzie indziej. Atlas Wysoki, wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, Sahara – Maroko ma wszystko, co trzeba, by spędzić tam niezapomniane wakacje!

Jebel Toubkal – na dachu Afryki Północnej

Maroko, a może odwiedzający je turyści, mają to szczęście, że kraj ten ma i dostęp do oceanu, i wysokie góry. W obrębie jego granic leżą łańcuchy górskie Atlasu Wysokiego i Średniego, a wraz z nimi najwyższa góra Afryki Północnej – Jebel Toubkal mająca wysokość 4167 m n. p. m. Znana też jako Jabal Toubkal, Dżabal Tubkal, albo po prostu Tubkal, jest idealnym miejscem na trekking. Z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na panoramę Atlasu Wysokiego, a w pogodne dni można dojrzeć nawet samą Saharę. Jednak również sama podróż na dach Afryki Północnej jest niezapomnianym przeżyciem – w drodze z Imlil nie raz można natrafić na wysokogórskie osady i muły objuczone pakunkami, a przy okazji kolorowych stoisk z pamiątkami napić się świeżo wyciskanego soku z pomarańczy.

Sahara w Maroko – zachód słońca na największej pustyni świata

Sahara jest największą i jednocześnie najbardziej znaną pustynią na świecie. Będąc w Maroko, nie można jej po prostu nie uwzględnić w planie swojej wycieczki. Najlepiej tak, by pobyt na niej obejmował co najmniej kilka godzin, i to o takiej porze, by móc zobaczyć minimum zachodzące słońce, a najlepiej i noc pełną gwiazd. Ostatnie promienie odbijające się od złoto-pomarańczowego piasku wydm tworzą tak niezwykły spektakl, że z pewnością wskoczą na listę TOP 3 ulubionych zachód słońca. Jednak równie piękna jest noc na pustyni, kiedy jesteś tylko Ty, piasek, gwiazdy i długo, długo nic. Spędzenie jej pośród takiego bezkresu to przeżycie wręcz metafizyczne, które na długo pozostaje w pamięci.

Todra Gorge – wąwóz w odcieniach czerwieni

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Maroku jest Wąwóz Todra. Położony w górach Atlasu, niedaleko miasteczka Tinerhir, wyróżnia się nie tylko ciekawym ukształtowaniem, ale również nietypową paletą barw, która obejmuje różne odcienie czerwieni, brązu i pomarańczu, zmieniając się w zależności od pory dnia, pogody i ilości padającego światła. Spacerując Todra Gorge, trafia się nie tylko na piękne widoki na okoliczne wzniesienia i formacje skalne, ale również na osady nomadów, gdzie można napić się herbaty i odpocząć. Ze względu na swoje ukształtowanie (niektóre pionowe ściany skalne mają nawet 300 metrów wysokości) wąwóz jest również rajem wspinaczkowym.

Imlil – berberyjska osada na zboczu wysokich gór

Wyruszając na Jebel Toubkal, nie sposób ominąć górskiej osady Imlil, która położona jest na spektakularnej wysokości 1 800 metrów powyżej poziomu morza. Z reguły to właśnie ona stanowi punkt startowy w drodze na szczyt. Jednak nawet gdy nie planuje się wyprawy na ten czterotysięcznik, warto tam zajrzeć. Z Imlil roztaczają się przepiękne widoki na okoliczne wzniesienia, a wszechogarniająca cisza i spokój pozwalają poczuć się jeszcze bliżej natury. W miasteczku można kupić oryginalne pamiątki oraz sprzęt i prowiant niezbędne podczas wysokogórskich wypraw. Pobyt w Imlil w Maroku to także dobra okazja, by bliżej przyjrzeć się berberyjskiemu stylowi życia i spróbować regionalnej kuchni. I choć osada ta bardzo różni od tego, jak wyglądają inne miasta Maroka, które są o wiele głośniejsze i bardziej kolorowe, zdecydowanie warto tu przyjechać.

Maroko z Solistami

Niezależnie od planu podróży i miejsc, które chcesz zobaczyć, wyprawa do Maroka zawsze będzie niezwykłą przygodą. Wybierając się tam razem z nami, a przygotowaliśmy aż 3 różne sposoby odkrywania tego orientalnego kraju, możesz mieć pewność, że wszystko przeżyjesz pełniej, angażując wszystkie swoje zmysły. Naszą domeną jest podróżowanie poza utartym szlakiem, a to sprzyja lepszemu poznawaniu lokalnych zwyczajów i odkrywaniu nie tylko tych miejsc, które stanowią kwintesencję Maroka, ale również tych, gdzie nie dociera przeciętny turysta.