img bottom

OBP 2020 – jak podróżują Polacy?

Ogólnopolskie Badanie Podróżników jest cykliczną akcją, mającą na celu przeanalizowanie preferencji Polaków w zakresie wypoczynku i podróży. To również próba zbudowania obrazu podróżnika, bo w końcu kogo można nazwać tym mianem? Starego wyjadacza, który zajrzał w każdy zakątek świata? A może świeżynkę mającą za sobą dopiero pierwszy wyjazd? Jakie wnioski można wysnuć z tegorocznego badania?

Ogólnopolskie Badanie Podróżników 2020 – o co w tym chodzi?

Celem badania było poznanie zwyczajów Polaków w zakresie wyjazdów, zrozumienie motywacji oraz celów, jakie przyświecają takim osobom. Po co? By dowiedzieć się jakich wrażeń oczekuje polski podróżnik i by móc mu to zaproponować. Tak, o Tobie też mowa.

 

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 6250 osób, co dało sporą i zróżnicowaną liczbę respondentów oraz możliwość wyciągnięcia wiarygodnych wniosków. Podsumowanie zostało przesłane do osób, które wypełniły ankietę oraz będzie dostępne do pobrania na stronie.

 

Całościowy raport dla firm, biur podróży i zainteresowanych instytucji jest możliwy do kupienia (napisz do nas – partnerzy(małpa)badaniepodroznikow.pl). Mamy nadzieję, że dobrze przysłuży się do celów badania rynku i preferencji podróżniczych Polaków. Osoby, które zapiszą się na newsletter, otrzymają wyniki Ogólnopolskiego Badania Podróżników prosto na e-mail.

Jak i dlaczego podróżujemy?

Wiedza na ten temat pozwala lepiej dopasować programy wyjazdowe do tego, czego pragną uczestnicy. Dziś już wiemy na przykład, że:

  • Zdecydowaną większość osób do podróży napędza chęć przeżywania nowych przygód, emocji i wrażeń. Nie zawsze ekstremalnych, nie zawsze tych najsilniejszych, ale po prostu nowych.
  • Coraz więcej osób fascynuje się innymi kulturami i zwyczajami, zwłaszcza azjatyckimi. Chęć ich poznania motywuje do wyjazdu.
  • Dla podróżników liczy się przede wszystkim przygoda.
  • Zdecydowana większość badanych odwiedziła w ostatnim roku kraje Europejskie, ale również Azja i Afryka są częstym celem eskapad.
  • Spośród walorów danego kraju badane osoby najbardziej ceniły sobie piękną naturę, lokalną kuchnię i kulturę, a także egzotykę oraz inność.
  • Najważniejszym czynnikiem przy wyborze zorganizowanego wyjazdu jest kierunek podróży, na drugim miejscu cena, a na trzecim rodzaje aktywności.

 

Wiemy też, że ponad połowa badanych wyjeżdża poza rejon zamieszkania (z przynajmniej 1 noclegiem) ponad 5 razy w roku, z czego najwięcej to wypady weekendowe i do 7 dni z partnerami i znajomymi.

 

To oczywiście tylko niewielka część wniosków płynących z ogólnopolskiego badania podróżników 2020. Cały raport ma aż 86 stron, a każda z nich jest wypełniona treścią, statystykami i trendami. Kto widział, ten wie, ale kto jeszcze nie widział, ten ma możliwość ściągnięcia raportu ze strony Solistów.

To Wy tworzycie społeczność podróżników!

I to od Was zależy co dalej. Jesteśmy ciekawi Waszych przemyśleń, spostrzeżeń i sugestii, bo choć raport zawiera twarde dane, to równie wartościowa jest zwykła dyskusja, z której można wyłuskać bardzo interesujące informacje. Podzielcie się spostrzeżeniami na solistowym fanpage’u na Facebooku. To właśnie tam skupia się nasza społeczność, rodzą się nowe pomysły i zawierane są wirtualne znajomości, które podczas wypraw i wypadów przeradzają się w realne przyjaźnie.

 

Wpadnij do nas na Facebooka, poznaj ludzi ciekawych świata, dowiedz się, jak podróżują inni, czerp inspiracje i bądź gotów na przygodę życia! Pamiętaj też, że 2020 rok nie jest wcale stracony, a świat ponownie otwiera się na ruch turystyczny, więc już teraz warto przemyśleć kolejne cele i możliwości w zakresie eskapad.