Nikaragua – diament Ameryki Środkowej
Nikaragua jest krajem kojarzącym się z tropikami i dziewiczą naturą. To region, o którym myślimy „dziki”, ale mając raczej słabe wyobrażenie o tym, jak naprawdę wygląda i właściwie gdzie leży Nikaragua. Jest to kraj zlokalizowany w Ameryce Środkowej, państwo o powierzchni 129 494 km² i tropikalnym klimacie. Tak tropikalnym, że stanowi kwintesencję tropików. Jak to się w takim razie dzieje, że wiele osób nic nie wie o Nikaragui? Wspólnie odkryjmy ten ukryty diament Ameryki Środkowej.
Nikaragua na wakacje – czy warto?
Ponieważ w Ameryce Środkowej panuje pora sucha i deszczowa warto przede wszystkim zaplanować dobry termin podróży, aby skorzystać z uroków Nikaragui i nie być zawiedzionym pobytem. Najlepszy czas dla wędrowców żądnych tropikalnych przygód przypada mniej więcej na okres między listopadem a marcem. Można też pojechać na wakacje do Nikaragui, jednak wtedy ryzyko złej pogody jest większe. Szerzej na ten temat dowiesz się w artykule, w którym pisaliśmy o tym, kiedy jechać i jak się przygotować do wyjazdu do Nikaragui (https://solisci.pl/nikaragua-informacje-praktyczne-i-ciekawostki-podroznicze/).
Turystyka w Nikaragui opiera się o naturę
Nie bez powodu kraj ten nazywany jest diamentem Ameryki Środkowej. To jedno z niewielu miejsc na świecie, w których przyroda pozostała nietknięta przez cywilizację. Wędrując po parkach narodowych można obserwować niezwykły spektakl życia, a opalając się na dzikich rajskich plażach da się naprawdę wypocząć – i to bez towarzystwa tłumów ludzi z parawanami, sprzedawców lodów i komiwojażerów. Cisza, spokój, gorący piasek, ciepła woda – czyli kwintesencja tropikalnej plaży. Aktywni podróżnicy docenią Nikaraguę pod kątem tego, co warto zobaczyć. Według nas największym skarbem jest wulkaniczna wyspa Omepete znajdująca się pomiędzy dwoma aktywnymi wulkanami Maderas i Concepcion. Czy wiesz, że Nikaragua jest jedynym na świecie miejscem, gdzie można uprawiać Volcano Boarding? To sport polegający na wspinaczce na wulkan, a następnie na zjechaniu z niego na desce przypominającej sanki. Warte też obejrzenia jest niesamowite jezioro Nikaragua, na którym znajduje się aż 400 wysp. Łączy się z jeziorem Managua przez rzekę Tipitapa, a z Morzem Karaibskim przez rzekę San Juan. Żyją w nim endemiczne gatunki zwierząt, które pierwotnie były morskie, ale ewolucyjnie przystosowały się do życia w słodkowodnym jeziorze. Najbardziej znaną tamtejszą rybą jest rekin Carcharhinus nicaraguensis, będący podgatunkiem żarłacza tępogłowego.
Miasta w Nikaragui, które warto zobaczyć
Nikaragua to nie tylko lasy, jeziora, wulkany i plaże, to przede wszystkim miasta i ludzie, kultura, sztuka, architektura, a mapa Nikaragui nie jest pokryta jedynie terenami zielonymi i wodnymi. Warta odwiedzenia jest stolica Nikaragui – Managua. Jednak ze względu na swoją lokalizację miasto było wielokrotnie niszczone przez klęski żywiołowe i niestety w stolicy Nikaragui nie ma żadnych cennych zabytków. Te za to są w Granadzie, niegdysiejszej stolicy Nikaragui. To urokliwa i kolorowa miejscowość stanowiąca kwintesencję kolonialnego charakteru kraju. Co warto zobaczyć w Nikaragui? Najatrakcyjniejszymi zabytkami są: kościół San Francisco, katedra La Marced, kościół Guadelup, Kościół Xalteva, Plaza de la Independencia, Colegio Centroamericano, stara stacja kolejowa, a także stylowe budynki mieszkalne o klasycznej architekturze kolonialnej. Choć Granada nie jest dużym miastem (ok. 116 tys mieszkańców, dane z 2005 roku) to wiele się tam dzieje, ponieważ leży nad jeziorem Nikaragua i stanowi ważny port i ośrodek handlowy.
Turystyka kulinarna w Nikaragui
Nie samymi zabytkami i widokami człowiek żyje. Planując wyprawę trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, co warto zobaczyć w Nikaragui, ale i co warto zjeść. A tamtejsza kuchnia jest niesamowita i opiera się przede wszystkim na ryżu, warzywach, owocach i mięsie i owocach morza, a lokalsi potrafią z tej mieszanki przyrządzać cuda. Koniecznie musisz spróbować krabów i kałamarnic podawanych na różne sposoby, a także Quesillos – tortilli z lokalnym białym serem i cebulą, oraz Vigorón – gotowanej na parze juce podawanej z sałatką z kapusty. Ze słodkości natomiast warto spróbować kokosowych karmelków Cajetas czy kukurydzianego puddingu Mazamorra, a także doskonałego kakao z lokalnych plantacji. W końcu dowiesz się jak powinno smakować prawdziwe kakao!
Do Nikaragui najlepiej w połączeniu z Kostaryką!
Nikaragua leży w sąsiedztwie Kostaryki obfitującej w parki narodowe i dżungle zamieszkiwane przez egzotyczne zwierzęta. Będąc w tamtejszych okolicach, grzechem byłoby przynajmniej nie zahaczyć o znajdującą się tak blisko perełkę tropików. Dlatego też Soliści przygotowali specjalną wersję wyprawy do Ameryki Środkowej – Nikaragua + Kostaryka (https://solisci.pl/wyprawy/kostaryka-i-nikaragua/). To kilkanaście dni tropikalnej przygody, podczas której zwiedzimy takie miejsca jak: Sanktuarium leniwców, La Fortuna, Granada, Wyspa Omatepe, Wulkan Cerro Negro, Park Narodowy Tortuguero i wiele, wiele, wiele innych. [embed]https://vimeo.com/89947337[/embed]