img bottom

Najpiękniejsze plaże na Lofotach – malownicze zakątki wysp

Z czym najbardziej kojarzą Ci się Lofoty? Plaże? Skaliste szczyty? Malowniczo położone domki? Ten norweski archipelag zdecydowanie ma to coś, co sprawia, że jest podróżniczym marzeniem wielu osób. Dzisiaj przyjrzymy mu się bliżej, zaczynając od jednej z najbardziej interesujących atrakcji. Oto plaże na Lofotach, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Lofoty – co to za miejsce?

Lofoty znajdują się u północno-wschodnich wybrzeży Norwegii, na Morzu Norweskim. Znane są przede wszystkim z wyjątkowo malowniczych krajobrazów, co jest zasługą ich budowy geologicznej. Cały archipelag poprzecinany jest spektakularnymi masywami skalnymi o stromych, kilkusetmetrowych ścianach i królującymi na tle błękitnego nieba postrzępionymi graniami i ostro zarysowanymi wierzchołkami. Poniżej stoją znów zabudowania, w których do dzisiaj mieszka kilka tysięcy osób trudniących się głównie rybołówstwem, rolnictwem, a od pewnego czasu także turystyką. Samo wybrzeże usiane jest znów plażami wcinającymi się pomiędzy skały.

Poznaj Lofoty bliżej: Najpiękniejszy archipelag Europy – Lofoty.

Jakie są plaże na Lofotach?

Jeśli chodzi o Lofoty, plaże są bardzo zróżnicowane i każda oferuje inny rodzaj atrakcji. Które z nich są najciekawsze? Jakie są plaże na Lofotach?

Plaża Bunes

Z jednej strony można powiedzieć, że takie plaże na Lofotach jak ta – dzikie i trudnodostępne – nie są rzadkością, jednak jej urok sprawia, że jest wyjątkowa. Wciśnięta pomiędzy stromymi wzniesieniami nie tylko zachwyca swoim dzikim, nieskrępowanym pięknem, ale sprawia również, że łatwo się tam poczuć jak ostatni człowiek na ziemi. Wrażenie to dodatkowo potęguje fakt, że nie ma łatwej drogi, by do niej dojść – konieczna jest podróż promem z Reine i spacer.

Gdzie: Reine, Moskenesøy.

Jak dotrzeć: Konieczna jest przeprawa promem z Reine oraz kilkudziesięciominutowy spacer.

Co oferuje: Idealna na podziwiania zachodu słońca (szczególnie od późnego lata do wczesnej jesieni), camping oraz spacerowanie wybrzeżem. W pobliżu znajduje się wiele punktów widokowych.

Plaża Yttersand

Yttersand uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż na Lofotach. Stanowi rozległy i jednocześnie dość wąski pas bielutkiego piasku rozciągającego się w cieniu majaczących w tle gór Flakstadøy. Oferuje dość dogodny dojazd i pozwala na szereg różnych aktywności.

Gdzie: Fredvang, Moskenesøy

Jak dotrzeć: Do Fredvang można dojechać drogą E10, następnie należy kierować się na północny-zachód, prawie na sam koniec Lofotów. Plaże, w tym Yttersand, znajdują się około 5 minut jazdy od miasteczka. Można tutaj swobodnie zaparkować.

Co oferuje: Plaża stanowi prawdziwą zachętę do spacerowania. To także doskonały punkt wypadowy dla górskich wędrówek. W pobliżu można również zaplanować camping.

Plaża Ramberg

Jeśli chodzi o najciekawsze palże na Lofotach, ta koło miasteczka Ramberg będzie plasowała się w czołówce. Przede wszystkim wyróżnia się wyjątkowo malowniczym otoczeniem, które sprawia, że trudno się napatrzeć. To idealne miejsce do spacerowania i kontemplowania piękna przyrody będącej na wyciągnięcie ręki.

Gdzie: Ramberg, Flakstadøy

Jak dotrzeć? Plaża jest położona tuż przy miejscowości Ramberg, w odległości krótkiego spaceru od centrum miasteczka, gdzie można zostawić samochód. Samo miasteczko również ma wiele ciekawych atrakcji, które sprawiają, że warto się w nim zatrzymać na dłuższą chwilę.

Co oferuje: Plaża Ramberg sprzyja spacerowaniu i fotografii. Można z niej podziwiać także fascynujące zachody słońca.

Plaża Kvalvika

Inne polecane plaże na Lofotach to Kvalvika i Vestervika, które z lotu ptaka wyglądają praktycznie jak lustrzane odbicie. Do żadnej z nich nie ma łatwego dostępu, a dojście szlakiem w ich okolice zajmuje około godziny. Początkowo trasa wiedzie pomiędzy dwoma górami i jest dość łagodna, jednak od przełęczy, gdy zaczyna się schodzenie w kierunku Kvalvika, staje się stroma i miejscami dość kamienista.

Gdzie: Fredvang, Moskenesøy

Jak dotrzeć: na plażę prowadzi szlak turystyczny zaczynający się w miejscowości Fredvang. W miasteczku znajdują się zarówno płatne, jak i bezpłatne parkingi.

Co oferuje: Położenie plaży sprawia, że to idealne miejsce czerpanie z bliskości natury poprzez piesze wędrówki po okolicznych szczytach i spacery po piasku. Z kolei z racji wyjątkowo fotogenicznego oblicza sprzyja także robieniu zdjęć.

Plaża Haukland

Kolejną ciekawą plażą na Lofotach jest Haukland położone wzdłuż drogi Uttakleivveien. Jak na norweskie standardy jest dość rozległa, a do tego łatwo do niej dotrzeć ze względu na niewielką odległość od parkingu.

Gdzie: Leknes, Vestvågøy

Jak dotrzeć: Do plaży można dotrzeć samochodem albo rowerem – zależy, co lubisz.

Co oferuje: Plaża Haukland pozwala na podziwianie przyrody, spacerowanie, a nawet kąpiele morskie – to jednak wyzwanie tylko dla niebojących się zimnej wody.

Plaża Eggum

Plaża znajduje się w pobliżu miasteczka Eggum, przez co bardzo łatwo na nią dotrzeć – ta sztuka uda się nawet podróżującymi z dziećmi. Położona jest na malowniczym cyplu, który z jednej strony kończy się fiordami, a z drugiej właśnie piaszczystą plażą. Aby do niej dojechać, konieczne jest pokonanie drogi Eggumsveien prowadzącą samym wybrzeżem.

Gdzie: Eggum, Vestvågøy

Jak dotrzeć: na plażę najdogodniej jest dojechać drogą Eggumsveien prowadzącą na północny-wschód od miejscowości Hagvågen.

Co oferuje: Plaża, podobnie jak jej otoczenie, są doskonałym miejscem do obcowania z dziką przyrodą. Z kolei piękne krajobrazy zachęcają do robienia zdjęć, zabawy na piasku, czy spacerowania.

Lofoty z Soliści Adventure Club

Już teraz zobacz razem z nami to, co najpiękniejszego w Lofotach! Plaże z mięciutkim piaskiem, spektakularne góry, strome fiordy i osady, które sprawiają wrażenie, jakby czas się w nich zatrzymał, sprawią że zakochasz się w tym skrawku Norwegii! Odkryj, jak wygląda solistowa wyprawa na Lofoty i przekonaj się, ile wrażeń i przygód oferuje każdemu z uczestników! Nie zwlekaj i dołącz do nas!

FAQ – najczęstsze pytania o plaże w Lofotach

Gdzie leżą Lofoty?

Lofoty stanowią część Norwegii. Rozciągają się od wysepki Røst i ciągną przez kolejne 112 km aż po cieśninę Raftsundet, która oddziela je od sąsiedniego archipelagu Vesterålen.

Ile plaż jest na Lofotach?

Plaże na Lofotach są tak zróżnicowane, że trudno je dokładnie zliczyć. Nie dość, że niektóre są ledwie zauważalne pomiędzy skalistymi, to jeszcze bywają niedostępne.

Jakie są plaże na Lofotach, piaszczyste czy kamieniste?

Najpopularniejsze i zarazem najlepsze plaże na Lofotach zazwyczaj są piaszczyste, jednak o kamieniste także tam nietrudno. Co więcej, i jedne, i drugie mają wiele do zaoferowania.

Czy wszystkie plaże na Lofotach można zwiedzać?

Chociaż teoretycznie wszystkie plaże na Lofotach można odwiedzać, nie do każdej da się dotrzeć. Wiele z nich jest bowiem położonych w trudno dostępnych zatokach i u podnóży wysokich klifów, gdzie nie ma dojścia drogą lądową.