img bottom

Mosty w USA, które budzą respekt. Znasz je wszystkie?

Bigger, higher, longer – to właśnie kwintesencja Stanów Zjednoczonych Ameryki. W kraju tym, co rusz przekracza się kolejne bariery architektoniczne, a wszelkie budynki i konstrukcje, które zyskują miano największych, najwyższych, czy najpiękniejszych, co roku przyciągają rzeszę turystów z całego świata. Zobacz, które mosty w Stanach Zjednoczonych są najdłuższe, a które trzeba koniecznie zobaczyć podczas swojej amerykańskiej podróży marzeń. Niektóre z nich mogą okazać się dużym zaskoczeniem!

Mosty w Ameryce, które zna każdy

Co jak co, ale myśl techniczna w Stanach Zjednoczonych od początku miała się dobrze, co pozwalało budować więcej i z odpowiednio dużym rozmachem. Zresztą to była poniekąd konieczność, by odległe tereny mogły zostać zasiedlone. To właśnie dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać przepiękne drogi i mosty, które w Stanach Zjednoczonych liczy się w milionach kilometrów. Same przeprawy da się poszeregować według różnych kryteriów, od najdłuższych, najstarszych, najważniejszych albo najbardziej malowniczych. Jednak są również mosty w USA, które nie znajdą się na czele żadnej listy, a o których każdy słyszał przynajmniej raz.

 

Golden Gate Bridge

Golden Gate Brige łączy San Francisco z hrabstwem Marin. Ma ponad kilometr długości i został otwarty w 1937 roku. Choć sam w sobie jest bardzo malowniczy, ma raczej kiepską reputację, bo uznaje się go za jedno z najczęstszych miejsc wybieranych przez samobójców. Jego dumna sylwetka pojawia się na wielu pocztówkach i zdjęciach, a także w filmach i serialach – Golden Gate Brige „grał” w takich produkcjach jak „Wywiad z wampirem”, „Zabójczy Widok”, czy „Superman”. Most ten jest jednym z punktów naszej american dream trip, jeśli więc chcesz zobaczyć i jego, i o wiele więcej, koniecznie wybierz się tam razem z nami.

 

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge to jeden z najstarszych mostów wiszących w Stanach Zjednoczonych. Łączy dzielnice Brooklyn i Manhattan w Nowym Jorku, rozciągając się nad rzeką East River. W momencie, gdy był oddawany do użytku, czyli w 1883 roku, uznawano go za jeden z największych stalowych mostów wiszących na świecie. Od tego czasu wiele się zmieniło, głównie, jeśli chodzi o stosowane technologie, jednak Brooklyn Bridge wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego typu w USA. Most ten na dobre zaznaczył się w popkulturze, pojawiając się między innymi w takich filmach i serialach jak „Seks w wielkim mieście”, „Plotkara”, czy „Godzilla”. Nowy Jork możesz odwiedzić razem z Solistami podczas wyprawy na wschodnie wybrzeże i Karaiby.

 

London Bridge

Jeśli chcesz zobaczyć London Brige, wcale nie musisz jechać do Londynu. Most o takiej nazwie znajduje się także w USA, dokładniej w Lake Havasu City w stanie Arizona. Przeprawa ma bardzo ciekawą historię. Oryginalnie wybudowana została w latach 1824-1831 i znajdowała się nad Tamizą w Londynie. Jednak w 1967 roku władze miasta podjęły decyzję o jej demontażu i sprzedaży. Konstrukcję kupił milioner i przedsiębiorca Robert McCulloch za sumę 2,46 mln dolarów. Ponowne otwarcie mostu, już w nowym miejscu, odbyło się 10 października 1971 roku. London Brige w USA z miejsca stał się jedną z największych atrakcji stanu Arizona, ustępując miejsca jedynie Wielkiemu Kanionowi Kolorado. Co więcej, Księga Rekordów Guinnessa potwierdza, że jest to największy antyk, jaki kiedykolwiek sprzedano.

Najdłuższe mosty w Stanach Zjednoczonych

A teraz pora na mosty, które, choć nie są powszechnie znane, również zasługują na uwagę. Oto najdłuższe mosty w USA.

 

Lake Pontchartrain Causeway

Najdłuższym mostem w Stanach Zjednoczonych jest Lake Pontchartrain Causeway przecinający jezioro Pontchartrain w stanie Luizjana. Jego długość jest naprawdę spektakularna – przeprawa ma aż 38 422 metrów i składa się z dwóch osobnych nitek łączących przedmieścia Nowego Orleanu z Mandeville leżącym po drugiej stronie jeziora Pontchartrain. Samo jezioro również znajduje się na liście naj… – uznawane jest bowiem za drugie pod względem wielkości słone jezioro w USA.

 

Manchac Swamp Bridge

W stanie Luizjana znajduje się także drugi co do długości most w Stanach Zjednoczonych. Przeprawę o długości 36,7 km zbudowano nad bagnem, co wiązało się z koniecznością wykonania bardzo głębokich odwiertów umożliwiających stabilne umocowanie pali – każdy z nich wbito na głębokość 76 metrów. Również otoczenie mostu robi wrażenie – okoliczne bagna są dość przerażające i urządza się po nich nocne wycieczki dla miłośników mocnych wrażeń.

 

Atchafalaya Basin Bridge

A brązowy medal zdobywa… Luizjana! Atchafalaya Basin Bridge to nie jeden, a dwa równoległe mosty, które łączą Baton Rouge i Lafayette, stanowiąc część autostrady międzystanowej. Z długością 29,2 km jest trzecim z najdłuższych mostów w Stanach Zjednoczonych i jednym z 10 najdłuższych na świecie. Mosty wybudowano nad bagnami Atchafalaya Basin, które uznawane są za największe w tym kraju.

Niezależnie od tego, czy wolisz wschód, czy zachód USA i co chcesz zobaczyć, dzięki naszym trzem pomysłom na wyprawy do USA z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Razem z nami nie tylko zobaczysz najpiękniejsze miejsca w Stanach Zjednoczonych, ale również przeżyjesz coś niezapomnianego w gronie osób, które mają podobne podejście do podróży jak Ty.