Atrakcje Mongolii – przewodnik po tym, co zobaczyć i kiedy najlepiej jechać
Mongolia to kraj pełen kontrastów. Niby nie taka mała, bo około 5 razy większa od Polski, ale wciśnięta pomiędzy kolosy jak Chiny i Rosja, wydaje się gdzieś w ich cieniu. A całkiem niesłusznie! Już teraz zobacz, co takiego do zaoferowania ma Mongolia! Atrakcje, zwiedzanie, kultura.
Z czego znana jest Mongolia?
Zwiedzanie Mongolii może być niezwykłym przeżyciem dla wszystkich podróżników poszukujących autentycznych doświadczeń. Dzika i surowa – nie bez powodu prawie połowa jej populacji żyje w jednym mieście – potrafi zachwycać. Do tego ma kilka wyjątkowych cech, które wyróżniają ją i kulturowo, i geograficznie.
Zainteresował Cię ten region świata? Sprawdź naszą wyprawę do Mongolii!
Nomadyczny tryb życia
Mongołowie od pokoleń kojarzą się z koczowniczym trybem życia. Przemieszają się z miejsca na miejsce, zabierając ze sobą hodowane konie, kozy czy owce oraz cały dobytek łącznie z domem. Te tradycyjne konstrukcje, nazywane jurtami, mają postać kopuły przykrytej zwierzęcymi skórami. Na zewnątrz są białe lub szarobrązowe, jednak w środku… Środek to pełna eksplozja kolorów. Królują tam wielobarwne maty przedstawiające sceny nawiązujące do historii i kultury Mongołów. Co więcej, w dawnych czasach to właśnie one świadczyły o statusie majątkowym mieszkańców danego domu. Tradycyjne jurty to coś, co zobaczyć w Mongolii nie tyle można, ile trzeba!
Jurta i długo, długo nic
Zwiedzając Mongolię, momentami można poczuć się jak ostatni człowiek na Ziemi. Cały kraj to praktycznie jeden wielki bezkres, gdzieniegdzie skryty w cieniu gór. Jednak chociaż królują tam rozległe obszary pustynne i jeszcze bardziej rozległe stepy, raczej trudno narzekać na monotonię krajobrazu. Zwłaszcza że przy odrobinie szczęścia można zobaczyć gdzieś w tle dzikie stada koni Przewalskiego na wolności.
Dziedzictwo Czyngis-chana
Chociaż już teraz trzeba poświęcić nieco czasu, by zobaczyć, co do zaoferowania ma Mongolia, zwiedzanie tego kraju za czasów Czyngis-chana to dopiero musiało być wyzwanie! Był on władcą, który na przełomie XII i XIII wieku zjednoczył ludy Mongolii i stworzył jedno z największych imperiów w historii. Rozciągało się ono od Chin po Europę, obejmując między innymi dzisiejsze Koree, Kazachstan, północne Indie i Wietnam, a także Irak, Iran, Ukrainę, Białoruś oraz dużą część Rosji.
Konie
Konie dla Mongołów mają szczególne znaczenie. Nie tylko stanowią nieodłączną część ich nomadzkiego stylu życia, pozwalając na przemieszczanie się i pełnienie codziennych obowiązków, ale także są przedmiot wierzeń. Tradycyjne ludy mongolskie żywią przekonanie, że w koniach mogą zamieszkiwać duchy ich przodków, dlatego też należy im się szczególny szacunek. Stanowią również część rytuałów.
Co warto zobaczyć w Mongolii?
Chociaż atrakcje turystyczne w Mongolii w dużej części koncentrują się wokół dziedzictwa przyrodniczego, nie mogą być z nim utożsamiane. Co warto zobaczyć, odwiedzając ten kraj?
Ułan Bator
Ułan Bator jest jedynym tak dużym miastem w Mongolii. Atrakcje, które tam czekają, zaskakują swoją wyjątkowością, co wynika między innymi tego, jakie znaczenie ma ono obecnie i jakie miało w przeszłości. Początkowo Ułan Bator, jeszcze jako Urga, było wielkim klasztorem, który dopiero z czasem rozwinął się i przyjął funkcję najważniejszego centrum handlowego na szlaku herbacianym pomiędzy Chinami a Rosją. To pierwotne znaczenie do dzisiaj odbija się w krajobrazie miasta. Znajdują się tam liczne klasztory buddyjskie, między innymi położony na obrzeżach Dambadardżaa chijd czy Gandan będący największym centrum religijnym w kraju.
Jakie atrakcje jeszcze ma do zaoferowania Mongolia? Co zobaczyć w Ułan Bator? Kolejnymi miejscami godnymi uwagi są muzea – Muzeum Stroju Mongolskiego, Muzeum Sztuki czy Muzeum Historii Ułan Bator. Ciekawie wypada także Pałac Zimowy nazywany Pałacem Bogd chana.
Pustynia Gobi
Pustynia Gobi to jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc, z jakimi kojarzy się Mongolia. Zwiedzanie jej jest doświadczeniem z obszaru tych unikatowych, a surowe krajobrazy i skrywające się w wydmach tajemnice, dodatkowo potęgują wyjątkowość odbieranych wrażeń zmysłowych.
Z czego słynie pustyni Gobi? To miejsce jest znane między innymi ze względu na występowanie rozległych, długich na ponad 100 kilometrów wydm Khongoryn Els. Gdy piasek przesypuje się pod wpływem wiatru, wydają one charakterystyczne dźwięki, które można odebrać jako… śpiewanie. Innym ciekawym miejscem są „płonące” klify Flaming Cliffs. Swoją nazwę zawdzięczają czerwonemu kolorowi, który w promieniach zachodzącego słońca staje się jeszcze bardziej intensywny. Jednak na tym ich wyjątkowość się nie kończy. Znaleziono tu bowiem również bardzo dobrze zachowane szczątki i jaja dinozaurów, co miało niemały wkład w rozwój paleontologii.
Hustai National Park
Co jeszcze zobaczyć w Mongolii? Kolejnym z ciekawych miejsc o dużym znaczeniu jest Park Narodowy Hustai, znany również jako Park Narodowy Khustain Nuruu. W latach 90. XX wieku na jego obszarze wdrożono programu reintrodukcji dzikich koni Przewalskiego, które były uznane za gatunek wymarły na wolności. Dzięki podjętym działaniom obecnie ich populacja powoli wzrasta. Co ciekawe, konie Przewalskiego są uznawane za jedyne dzikie konie na świecie, które nigdy nie zostały udomowione.
Prócz tego Park Narodowy Hustai oferuje szerokie możliwości wypoczynku. Dzięki dobrze utrzymanym szlakom stwarza doskonałą przestrzeń do uprawiania trekkingów oraz jazdy konnej. Pozwala również na obserwowanie dzikiej przyrody, będącej dosłownie na wyciągniecie ręki.
Karakorum
Stojąc dzisiaj wśród ruin dawnego Karakorum, trudno uwierzyć, że kiedyś była to stolica Imperium Mongolskiego i miejsce o ogromnym znaczeniu. Zasadniczo pozostało z niego niewiele – dotychczas archeolodzy odkryli i osłonili fragmenty dawnych murów oraz fundamenty pałaców, budynków administracyjnych i fortyfikacji. W pobliżu tego dawnego zespołu znajduje się współczesne miasteczko Karakorum z lotniskiem i dobrze rozbudowaną bazą turystyczną oraz jeden z największych i zarazem najstarszych klasztorów lamajskich – Erdenedzuu chijd.
Co można zrobić w Mongolii?
Prócz tego, co zobaczyć w Mongolii, warto się również zastanawiać, co tam ROBIĆ, by doświadczenie tego kraju było kompletne i autentyczne. Już teraz poznaj najciekawsze, naszym zdaniem, aktywności!
Odwiedzenie tradycyjnej mongolskiej jurty
Dzięki wizycie w mongolskiej jurcie można doświadczyć tradycyjnego nomadzkiego życia takim, jakie jest – bez filtrów i upiększeń. To doskonała okazja, by poznać kulturę Mongołów, wziąć udział w codziennych czynnościach zajęciach związanych z opieką nad zwierzętami, spróbować lokalnych dań, czy zaparzyć tradycyjną herbatę suutei tsai, z którą kojarzy się Mongolia. Co warto zobaczyć podczas takich odwiedzin w jurcie? Na uwagę zasługą przede wszystkim pięknie zdobione wnętrza, tradycyjne wyroby rzemieślnicze oraz otoczenie. Mongołowie zazwyczaj rozstawiają swoje mobilne domy w malowniczych miejscach z widokiem na stepy, góry lub pustynie.
Przejażdżka konna
Co jeszcze mamy do dodania, jeśli chodzi o atrakcje? Mongolia, jak już wspomnieliśmy, znana jest z hodowli koni. To specjalna rasa o dużej wytrzymałości i krępej sylwetce. Są one przyzwyczajone do trudnych warunków i potrafią poruszać się nawet po bardzo niesprzyjającym terenie – stromych górach, stepach i pustyniach. Co więcej, przejażdżkę na nich można połączyć z nocowaniem w jurtach lub pod gołym niebem, co uczyni całe doświadczenie jeszcze wspanialszym.
Przejażdżka na wielbłądzie
Kolejnym doświadczeniem, które warto dołożyć do swojej kolekcji, jest przejażdżka na wielbłądzie. W Mongolii można tak zaplanować zwiedzanie pustyni Gobi czy Mini Gobi. Ze względu na warunki wykorzystuje się tam przede wszystkim wielbłądy dwugarbne lepiej przystosowane do poruszania się zarówno po piasku, jak i po twardych, skalistych powierzchniach.
Kiedy jechać do Mongolii?
Pogoda w Mongolii ma typowy kontynentalny charakter, co oznacza, że panują tam duże wahania temperatur. Zimy są mroźne i długie, z kolei lata krótkie i gorące. W północnych i centralnych częściach kraju pomiędzy grudniem a lutym temperatury mogą spadać nawet do -40°C. Z kolei wiosna to okres, kiedy warunki powoli zmieniają się na plus, jednak i w kwietniu mogą zdarzać się mrozy. Lato trwa znów około 3 miesięcy i wiąże się z występowaniem rzadkich, choć obfitych opadów. Jesień w Mongolii jest natomiast dość przyjemna. Temperatury, przynajmniej w pierwszych miesiącach nie są uciążliwe, a krajobrazy przywdziewające złote i czerwone odcienie bywają szczególnie urokliwe.
Kiedy jechać do Mongolii? Najlepszy czas na odwiedzenie Mongolii przypada latem. Można wówczas planować długie wędrówki piesze, jazdę konną po stepach czy podróże na wielbłądzie po pustyni Gobi. To również okres, kiedy odbywa się Naadam, jedno z najważniejszych świąt w mongolskiej kulturze. Jego obchody trwają aż 3 dni i towarzyszą im rozmaite wydarzenia, w tym zawody złożone z 3 konkurencji symbolizujących tradycyjne mongolskie wartości i umiejętności. Są to walka mongolska, wyścigi konne i łucznictwo.
Co jest fajnego w Mongolii?
Biorąc pod uwagę to, z czego słynie Mongolia i jakie atrakcje tam czekają, wcale nie tak trudno zacząć myśleć o tym kierunku w kategorii „a gdyby…?”. My też tak kiedyś gdybaliśmy. Teraz jednak możemy z dumą powiedzieć, że wyprawa do Mongolii, którą przygotowaliśmy, stanowi spełnienie podróżniczych marzeń. Chcąc zaoferować naszym Solistom jak najwięcej, wypchaliśmy jej plan po brzegi – o ile w ogóle można tak powiedzieć. Uwzględniliśmy w niej to wszystko, co warto zobaczyć w Mongolii, by doświadczyć tego kraju w pełni. Zadbaliśmy również o bezpieczeństwo i komfort uczestników. Każdej wyprawie towarzyszy doświadczony podróżnik, nasz topowy lider, dzięki któremu nawet najtrudniejsze wyzwanie zmieni się w pozytywną przygodę. Już teraz dołącz do nas i odkryj w stylu Soliści Adventure Club, jak niezwykłym krajem jest Mongolia!