img bottom

Starożytne miasto Bagan – atrakcje, ciekawostki i co warto zobaczyć?

Bagan, czy też Pagan, nie bez powodu uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast w Mjanmie. Słynie jednak nie tylko z bogatej, podobno sięgającej starożytności, historii, ale także spektakularnej liczby obiektów związanych z wierzeniami buddyjskimi. Co jeszcze wyróżnia Bagan? Czy warto je odwiedzić? Poznaj to mistyczne miejsce razem z nami!

Dlaczego Bagan w Birmie jest słynne?

Chociaż o Bagan mówi się jako o mieście, ma ono niewiele wspólnego z tym, jak powszechnie rozumie się to słowo. Nie spotka się w nim domów, czy budynków związanych z administracją – cały jego obszar pokrywają niemal wyłącznie obiekty sakralne, wszystkie poświęcone buddyzmowi. Co więcej, obejmuje on nie tylko pozostałości dawnego miasta Bagan, które przez niemal 250 lat było stolicą księstwa o tej samej nazwie, ale także okoliczne miejscowości, w tym Wetkyi-in, Nyaug U, czy New Bagan. Wszystkie razem wchodzą w skład Strefy Archeologicznej Bagan rozciągającej się długości 13 km i zajmującej szerokość 8 km. Znajduje się tam aż 2230 budynków, w tym między innymi 524 pagody, 911 świątyń i 415 klasztorów, z których część jest zamieszkana przez mnichów. To wszystko sprawia, że Bagan w Birmie porównywane jest często do Angkor Wat w Kambodży i niekiedy określa się je nawet mianem „Świętego Miasta”.

Chcesz zobaczyć Bagan na własne oczy? Zapisz się na wprawę do Birmy!

Co zobaczyć w Bagan?

Atrakcje Bagan, ze względu na charakter miasta, są wyjątkowo liczne. Które z nich są szczególnie godne uwagi? Co warto zobaczyć w Bagan?

  • Świątynia Annada – zwiedzanie Bagan warto zacząć od położonej centralnie świątyni Annada. Jest ona uważana za jedną najstarszych – pochodzi z początku XII wieku – ale także najlepiej zachowanych świątyń w kompleksie. Do tego wyróżnia się imponującą architekturą i licznymi, starannie wykonanymi detalami, które dodatkowo potęgują wrażenie, jakie wywołuje. Natomiast we wnętrzach świątyni można podziwiać 4 ogromne posągi Buddy. Każdy z nich ma inny wyraz twarzy i jest zwrócony w innym kierunku świata.
  • Świątynia Dhammayangyi – to kolejna budowla, którą warto zobaczyć, zwiedzając Bagan. Atrakcje turystyczne taka, jak te, przyciągają na wiele sposobów. Po pierwsze stoi za nią mnóstwo mrocznych opowieści, w których krew leje się strumieniami, a trup ściele się gęsto. Po drugie, jest uważana za największą i zarazem najwyższą świątynię w Bagan w Birmie. I w końcu po trzecie – stanowi przykład doskonałości buddyjskich założeń architektonicznych. Pomimo tego, że nie została nigdy ukończona, zaskakuje dużą ilością detali – jej ściany są pokryte ornamentami oraz płaskorzeźbami z wyobrażeniami mitycznych postaci i scenami życia Buddy. Z kolei we wnętrzach znajdują się liczne rzeźby.
  • Shwezigon Pagoda – budowla ta stanowi nie tylko za jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta Bagan, ale również, z uwagi na przechowywane w niej relikwie Buddy Gautamy, ważne miejsce pielgrzymkowe. Została wybudowana pod koniec XI wieku, co jednocześnie plasuje ją w czołówce najstarszych bagańskich pagód. Jednak tym, czym przede wszystkim zwraca na siebie uwagę, są kunsztowne zdobienia i rzeźby oraz fasada pokryta złotem. Ta, mieniąc się w słońcu, sprawia, że trudno jej nie zauważyć, również z daleka.

Poznaj inne świątynie w Mjanmie: Niesamowite Świątynie Birmy – święte miejsca, które warto zobaczyć.

Kiedy jechać do Bagan?

Miasto Bagan najlepiej jest zwiedzać w okresie sprzyjającej, stabilnej pogody. Najlepiej pod tym względem wypadają miesiące od listopada do marca. Można wówczas liczyć na średnie temperatury rzędu 17-30 stopni Celsjusza i jedynie sporadyczne opady deszczu przy dużej ilości słonecznych dni. W tym czasie bywają jednak chłodne wieczory i noce, dlatego też planując połączenie zwiedzania Bagan z oglądaniem wschodów lub zachodów słońca ze świątyń, warto się odpowiednio przygotować.

Czy warto jechać do Bagan?

Biorąc pod uwagę to, z czego słynie Bagan, co zobaczyć można podczas wizyty w mieście, czy jak różnorodne są tamtejsze budowle, można łatwo stwierdzić, że koniecznie trzeba je zobaczyć. Miejsce to jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych i historycznych w całej Mjanmie, a zdumiewająca jak na taką powierzchnię liczba obiektów sakralnych sprawia, że cała wizyta w Strefie Archeologicznej Bagan na długo pozostaje w pamięci.

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Birmę? Przeczytaj: Tajlandia i Birma – kulturowy miks i niebiańskie plaże.

Birmańska przygoda z Soliści Adventure Club

Jeśli czujesz, że Bagan w Birmie to Twoje klimaty, już teraz dołącz do Solistów i wyrusz z nami do Azji Południowo-Wschodniej! Czekają na Ciebie 2 tygodnie wspaniałej zabawy w doborowym towarzystwie miłośników podróżowania, którzy tak, jak Ty lubią doświadczać, eksplorować i odkrywać. Możemy zagwarantować, że każdy dzień wyciśniemy do cna tak, byś po powrocie powiedział tylko: „ja chcę jeszcze raz”. Zobacz, co ma do zaoferowania nasza wyprawa do Birmy!