img bottom

Meksykańska kuchnia. Czego trzeba spróbować?

Meksyk powinien znaleźć się w topce obowiązkowych krajów do odwiedzenia dla miłośników turystyki kulinarnej. Kuchnia meksykańska ma naprawdę wiele do zaoferowania; jest wyrazista, różnorodna, nie brakuje w niej pikantności, ale fani łagodniejszych potraw też znajdą coś dla siebie. Jest odmienna od tego, co zwykle znajduje się na polskich stołach, ale jednocześnie nie jest aż tak odległa, by próbowanie meksykańskiego jedzenia wiązało się z wrażeniem jedzenia czegoś, do czego trzeba się przełamać. Tak naprawdę sporą część dań i przekąsek, w takiej czy innej formie prawdopodobnie znasz całkiem dobrze. Rzecz jasna to nie jest to samo, co oryginalna kuchnia meksykańska; żeby spróbować oryginału, trzeba pojechać do Meksyku.

Turystyka kulinarna – co jedzą w Meksyku?

Dania kuchni meksykańskiej są niezwykle różnorodne ze względu na silny historyczny wpływ innych kuchni świata, zwłaszcza: francuskiej, włoskiej, chińskiej, austrowęgierskiej, tureckiej, libańskiej, filipińskiej oraz afrykańskiej. Taka różnorodność jest związana z trudnymi czasami kolonizacji.

 

W czasach przedhiszpańskich głównymi produktami spożywczymi były rośliny i warzywa, gdyż nie hodowano tam zwierząt oprócz indyków. Z najpopularniejszych roślin uprawnych można wymienić: kukurydzę, fasolę, chia, chilli, pomidory, dynie, bataty, awokado, kakao, czy orzeszki ziemne.

 

W czasach kolonizacji Ameryki kuchnia meksykańska zyskała wpływy hiszpańskie, a sami Hiszpanie bardzo zasmakowali w tamtejszych potrawach, ale jednocześnie prowadzili działania mające na celu udomowienie i spopularyzowanie składników znanych z Europy. To właśnie te czasy wywarły największy wpływ na kuchnię meksykańską i chociaż same skutki kolonizacji były niezwykle dramatyczne, to w tym zakresie udało się stworzyć kontrastujące, przeciwwstawne, ale bardzo pasujące do siebie połączenia smaków, zwłaszcza kwaśnych i ostrych.

 

Kuchnia meksykańska, jej tradycje i sposób przygotowania ma spory związek z religią i tradycjami. Ponieważ religia była niezwykle istotną częścią życia Mezoamerykanów, nie ma się co dziwić, że odcisnęła swoje piętno również na sferze kulinarnej. Według wierzeń wszystko istnieje dzięki bogom, ale sami bogowie również musieli się odżywiać, dlatego jedzenie oraz wszystkie czynności związane z przygotowywaniem produktów i pokarmów były (i są) podporządkowane religii.

Dania i składniki kuchni meksykańskiej

W 2010 roku tradycyjna kuchnia meksykańska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

 

Wiele meksykańskich potraw u podstawy składa się z masy otrzymywanej z przemiału ziaren kukurydzy. Przygotowuje się ją w specyficzny, tradycyjny sposób pozwalający na zachowanie ważnych aminokwasów. Metoda ta nadaje kukurydzy bardzo charakterystycznego smaku.

 

Dostępne dla nas przepisy kuchni meksykańskiej wykorzystują mąkę kukurydzianą, która nie pozwala na odtworzenie tego unikalnego smaku. Dlatego takiej tortilli jak w Meksyku nie zjesz nigdzie indziej.

 

Czego koniecznie musisz spróbować w Meksyku?

  • Tacos – znane ma całym świecie placki kukurydziane wypełnione różnymi nadzieniami.
  • Tortas – niby zwykła bułka z mięsem i porcją dodatków, a jednak coś więcej. Smakuje wyjątkowo.
  • Pozole – lokalna zupa gotowane na bazie mięsa i kukurydzy z dodatkiem ostrego sosu i limonki.
  • Huevos rancheros – smażone jajka podane na tortillach, z kawałkami awokado i polana sosem pomidorowym.
  • Chilaquiles – smażone kawałki tortilli podane z pomidorowym sosem oraz jajkiem lub mięsem.
  • Mole – to z kolei bardzo ciekawy sos meksykański, który robiony jest inaczej w zależności od regionu. Mole może być ostre lub słodkawe, z dodatkiem orzechów, czekolady, chilli i innych przypraw.
  • Queso relleno – ser nadziewany mięsem mielonym z dodatkiem sosów z mąki kukurydzianej i pomidorowego, a to wszystko okraszone przyprawami.

Na uwagę zasługują też potrawy takie jak: molletes, longaniza, tlayuda, empanady, ceviche, chimichanga, picadillo o wiele innych.

Popularne meksykańskie napoje to z kolei: Sangria (napój alkoholowy z wina z dodatkiem owoców, soków owocowych, lodu i wzmacniaczy smakowych), Agua fresca (typ chłodzących napojów robionych z owoców, zbóż, cukru i wody), Margarita (alkoholowy koktajl na bazie tequili i soku z cytryny lub limetki), Café de olla (meksykańska kawa parzona w tradycyjny sposób).

 

W kuchni meksykańskiej bardzo ważna jest dbałość o kompozycje smaków i zgodność z tradycyjnymi metodami gotowania, na przykład wykorzystywanie tradycyjnych narzędzi kuchennych, metod przygotowywania i podawania. To przywiązanie do tradycji sprawia, że kuchnia meksykańska jest niepodrabialna w innych rejonach świata. Jeżeli interesuje Cię zwiedzanie tej części świata i chcesz przekonać się, jak smakuje jedzenie w Meksyku, sprawdź propozycję wyprawy śladami Majów i Azteków.