Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Kiedy najlepiej lecieć do Meksyku? Pogoda i temperatura

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej jechać do Meksyku, to jesteś w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który da Ci wskazówki, czego spodziewać się po pogodzie w ciągu roku w różnych częściach tego kraju. Podpowiadamy także, kiedy są najlepsze okresy na zwiedzanie, plażowanie i inne aktywności turystyczne.

Klimat Meksyku

Meksyk zajmuje powierzchnię niespełna 2 mln km², a więc jest większy od Polski jakieś 6 razy. Wystarczy tylko rzucić sobie okiem na to porównanie, by zrozumieć, że trudno mówić o pogodzie w Meksyku, w odniesieniu do całego kraju. Co więcej, ze względu na dużą rozciągłość i zróżnicowane ukształtowanie terenu występuje tam kilka stref klimatycznych, a każda z nich wyróżnia się innymi cechami.

Wybrzeże Oceanu Spokojnego

Od zachodu i południa kraj sąsiaduje z Oceanem Spokojnym, który mocno wpływa na występujący tam tropikalny klimat i pogodę. W tej części Meksyku przez cały rok panują wysokie temperatury, a ŚREDNIE wahają się od 24 do 32°C. Różnice sezonowe są tam więc niewielkie. Ponadto, występują tylko dwie pory roku – sucha (listopad – kwiecień) i deszczowa (maj – październik). Ta część Meksyku narażona jest także na huragany, które szczególnie często występują w okresie polskiego lata i jesieni.

Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej

Południowa część Meksyku również leży w obszarze klimatu tropikalnego, tyle że z gorącymi latami i ciepłymi zimami. Średnie temperatury wahają się od 23 do 30°C. Sezon deszczowy trwa znów od czerwca do października, a huraganowy od czerwca do listopada.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Półwysep Jukatan

Położony w otoczeniu wód Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego półwysep Jukatan oferuje iście tropikalną pogodę. W części tej Meksyk latem jest upalny, zimą znów „jedynie” ciepły (średnie temperatury w ciągu roku wynoszą 24-32°C), co zachęca do różnych rodzajów aktywności. Od maja do października należy spodziewać się jednak ulewnych deszczów, które szczególnie obfite bywają w czerwcu i wrześniu.

Wyżyna Meksykańska

Wyżyna Meksykańska, zajmująca północną i centralną część kraju, wyróżnia się umiarkowanym klimatem z chłodnymi nocami i ciepłymi dniami przez cały rok. Temperatury są mocno zróżnicowane sezonowo, a ich średnie wahają się od 12 do 27°C w zależności od długości geograficznej i wysokości terenu. Miejscami występują też przymrozki. Natomiast od listopada do kwietnia trwa pora sucha.

Jak jest temperatura w Meksyku?

Pogoda w Meksyku oferuje różne warunki w zależności od rejonu i pory roku. Jak wyglądają temperatury w poszczególnych miesiącach?

Meksyk – temperatura w styczniu

Styczeń na wybrzeżach Meksyku to pora sucha. Na wybrzeżu Pacyfiku (Acapulco, Puerto Vallarta) panują średnie temperatury rzędu 20-28°C, a opady są umiarkowane i dochodzą do około 20-30 mm. Nieco chłodniej jest we wschodniej części kraju. Na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej temperatury średnio sięgają 18-25°C. Trochę więcej też pada. Podobnie Meksyk zimą rozpieszcza na półwyspie Jukatan – tam temperatury są jednak już bardziej zróżnicowane dobowo – średnio mają 19-28°C. Opady znów nie przekraczają 120 mm. Za to dość chłodno i sucho jest w części środkowej – w mieście Meksyk czy Puebla temperatury w styczniu nie przekraczają średnio 6-20°C, co jak na tropikalne wybrzeża daje sporą amplitudę dobową.

Meksyk – temperatura w lutym

Pogoda w Meksyku w lutym dysponuje podobnymi temperaturami, jak w styczniu, z tym że na półwyspie Jukatan i Wyżynie Meksykańskiej jest nieco cieplej – odpowiednio 20-29°C i 7-21°C. Jednocześnie w miastach położonych bardziej na północ (Sonora, stan Chihuahua) temperatury są niższe i wahają się w granicach 4-21°C. W całym kraju jest także dość sucho.

Meksyk – temperatura w marcu

Marzec w Meksyku wiąże się z wyraźnie niższymi opadami i wyższymi temperaturami. W rejonie Kalifornii Dolnej (wybrzeże Oceanu Spokojnego) średnie dochodzą do 29°C, a nad Zatoką Meksykańską do 27°C. Rośnie także temperatura na półwyspie Jukatan, osiągając już ponad 30°C. Noce tam też nie są wiele chłodniejsze. Z kolei w centralnej i północnej części kraju marzec oferuje średnie od 7/9 do 25°C.

Meksyk – temperatura w kwietniu

Kiedy u nas pojawia się wiosenna pogoda, Meksyk ma już mocno letnie temperatury. Na zachodzie i wschodzie ich średnie dobowe dochodzą do 22-30/32°C, z kolei na Wyżynie Meksykańskiej do 11-26°C. Jest ciepło i sucho praktycznie na całym obszarze kraju.

Meksyk – temperatura w maju

Maj w Meksyku wiąże się z nadejściem pory deszczowej. Chociaż na wybrzeżach temperatura nie spada, a jej średnie dobowe w ciągu dnia utrzymują się koło 30-33 kreski, zaczyna więcej padać. Szczególnie widać to u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i na półwyspie Jukatan, gdzie z miesiąca na miesiąc suma opadów wzrasta o drugie tyle. Za to środkowa część kraju oferuje przyjemne 13-26°C. Wartości te rosną jednak im dalej na północ – w stanie Chihuahua średnie dobowe wartości mogą przekraczać nawet 34°C. Wciąż jednak opady są tam znikome.

Meksyk – temperatura w czerwcu

Jeśli zastanawiasz się, kiedy lecieć do Meksyku, czerwiec może nie być dobrym momentem. Na wybrzeżach jest gorąco i deszczowo. Temperatury sięgają ponad 30°C i wcale nie spadają wyraźnie w nocy. Miesięczne opady osiągają znów tyle, ile w niektórym miejscach Wyżyny Meksykańskiej pada przez cały rok. Tam zresztą też jest gorąco, zwłaszcza na północy. Za to miasto Meksyk nadrabia, oferując średnią „ledwie” 24°C.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Meksyk – temperatura w lipcu

W lipcu w Meksyku jest bardzo gorąco i bardzo deszczowo. W większości kraju średnie temperatury w ciągu dnia sięgają co najmniej 33°C, a na północy, w stanie Chihuahua nawet 37°C! Opady również utrzymują się na stałym poziomie 150-250 mm na wybrzeżach i 100-150 mm w centralnej części.

Meksyk – temperatura w sierpniu

Sierpniowa pogoda w Meksyku na wybrzeżu kontynuuje swój upalny trend, za to na obszarze wyżynnym i górskim temperatury powoli zaczynają spadać. W tym okresie należy jednak szczególnie uważać na huragany, które chociaż trwają mniej więcej od czerwca, w sierpniu bywają najbardziej aktywne. Silnym wiatrom i opadom mogą towarzyszyć osunięcia ziemi i powodzie, dlatego warto uważać i słuchać komunikatów lokalnych władz.

Meksyk – temperatura we wrześniu

Wybrzeża Meksyku wciąż oferują średnie temperatury w zakresie 24-33°C oraz bardzo wysokie opady, nawet do 250 mm. W centralnej części kraju, w mieście Meksyk i okolicach można się jednak cieszyć przyjemnymi 20-kilku stopniami w ciągu dnia i kilkunastoma w nocy. W mieście Sonora, na północy, wciąż bywa powyżej 34-35°C w ciągu dnia i 20°C w nocy.

Meksyk – temperatura w październiku

Październik w wielu rejonach Meksyku oznacza koniec pory deszczowej, chociaż gdzieniegdzie wzmożone opady utrzymują się do listopada. U wybrzeży Pacyfiku wciąż jest gorąco ze średnimi rzędu 25-31°C. Podobnie jest zresztą na półwyspie Jukatan i u stóp Zatoki Meksykańskiej. Za to w środkowej i północnej części kraju temperatury wynoszą od kilkunastu do 20-kilku stopni.

Meksyk – temperatura w listopadzie

W listopadzie praktycznie już nie występują huragany, a średnia temperatur na wybrzeżu spada do około 23°C w nocy i 30°C w dzień. W wielu rejonach zmniejszają się także opady deszczu. Jednocześnie na wyżynie Meksykańskiej, jest ciepło i sucho – średnie nie przekraczają odpowiednio 7/9°C w nocy i 22°C w dzień.

Meksyk – temperatura w grudniu

Meksyk zimą jest bardzo przyjemny temperaturowo, przynajmniej w rejonach Dolnej Kalifornii i półwyspu Jukatan. Średnie w ciągu dnia sięgają tam „ledwo” 26-28 kreski, nocą znów około 20°C. Pada mało i jest wiele słonecznych dni. Z kolei w stanie Chihuahua pojawiają się przymrozki, a w ciągu dnia temperatury dobijają do około 20°C.

Co robić w Meksyku?

Idealna pora na wakacje w Meksyku zależy od tego, gdzie i jak chce się spędzić swoje wakacje. Co można robić tam w poszczególnych okresach roku?

Meksyk w styczniu

Meksyk w styczniu ma do zaoferowania dość sporo. Ze względu na stabilne warunki pogodowe w tym miesiącu można odwiedzić na przykład centralną część kraju i miasto Meksyk z licznymi atrakcjami. Miłośnikom turystyki ekologicznej z całą pewnością spodoba się znów możliwość obserwacji wielorybów w rejonie Los Cabos (Dolna Kalifornia).

Meksyk w lutym

Luty w Meksyku upływa pod znakiem tradycyjnych imprez. Na przykład w Veracruz zaczyna się jeden z największych karnawałów, pełen muzyki i kolorów. Wciąż także można podziwiać wieloryby u wybrzeża Oceanu Spokojnego.

Meksyk w marcu

Przyjemna marcowa pogoda z jednej strony zachęca do plażowania i imprezowania, z drugiej znów do podziwiania dzikiej przyrody. Na przełomie marca i kwietnia, w zależności od tego, kiedy przypada Wielkanoc, zaczynają się również publiczne obchody Wielkiego Tygodnia. To także dobry miesiąc na zwiedzanie Puebla i Oaxaca (odpowiednio środkowa i południowa część Meksyku).

Meksyk w kwietniu

W kwietniu świetną opcją na zwiedzanie i korzystanie z atrakcji jest Tulum oraz inne miejscowości półwyspu Jukatan. Można wówczas plażować, odwiedzać starożytne ruiny czy korzystać z dobrodziejstw przyjemnych wód zatoki i morza. Dobrym miejscem do wypoczynku są także cenoty, czyli naturalne studnie rozsiane w wielu rejonach Meksyku.

Meksyk w maju

Chociaż maj to początek sezonu deszczowego, zanim ten nadejdzie na dobre, wciąż można plażować i uprawiać snorkeling. Natomiast miłośnikom wspinaczki górskiej oraz trekkingów z pewnością spodoba się dość przyjemna pogoda w górach Sierra Madre Oriental. W maju wciąż trwa także sezon na festiwale i zwiedzanie.

Meksyk w czerwcu

Czerwiec to świetny czas na wizytę na plantacjach kawy w regionie Sierra Norte oraz degustację miejscowych specjałów. Co odważniejsi mogą także plażować, jednak spora ilość opadów może nieco krzyżować plany. Warto za to odwiedzić centralny Meksyk, gdzie panuje przyjemna letnia temperatura, a deszcz nie jest tak uciążliwy.

Meksyk w lipcu

Pomimo sezonu deszczowego wciąż czynne jest wiele lokalnych atrakcji w Dolnej Kalifornii i na półwyspie Jukatan. Korzystna pogoda zachęca także do odwiedzenia południowej i środkowej części Meksyku, w tym miasta Meksyk czy Chiapas.

Meksyk w sierpniu

Meksyk latem pozwala na praktycznie nieograniczone zwiedzanie i udział w lokalnych festiwalach. Można pokusić się także na surfowanie u wybrzeży Oceanu Spokojnego, któremu wówczas szczególnie sprzyjają wysokie fale, oraz plażowanie.

Meksyk we wrześniu

16 września w Meksyku jest obchodzony Dzień Niepodległości. W wielu miastach organizowane są wówczas ogromne imprezy z paradami i pokazami fajerwerków. Wrzesień jest także dobrym miesiącem na zwiedzanie oraz uprawianie sportów wodnych.

Meksyk w październiku

W październiku kończy się sezon huraganowy, co znacznie zwiększa możliwości wypoczynku. To doskonały czas na kąpiele w cenotach i zwiedzanie ruin starożytnych miast, których w Meksyku jest dość sporo. W wielu stanach mieszkańcy przygotowują się także do obchodów Dnia Zmarłych, który wiąże się z procesjami i festiwalami. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to wygląda: Meksyk Dia de los Muertos – wyprawa z Solistami da Ci ku temu świetną okazję.

Meksyk w listopadzie

Listopad to początek sezonu na obserwację wielorybów, które gromadnie przypływają w rejony Dolnej Kalifornii. W wielu miastach obchodzi się także Dzień Zmarłych oraz organizuje rozmaite festiwale i wydarzenia publiczne.

Meksyk w grudniu

Grudzień to idealna pora, aby odwiedzić Meksyk. Kiedy jechać? Przede wszystkim tuż przed Bożym Narodzeniem. W wielu miastach odbywają się wówczas świąteczne jarmarki, a przystrojone budynki zachwycają wyjątkowym urokiem. Do tego stabilna pogoda zachęca do plażowania i uprawiania sportów wodnych.

Meksyk z Solistami

Meksyk jest niesamowitym miejscem, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Pełen starożytnych zabytków, przepięknych krajobrazów i rajskich plaż kusi na wiele sposobów. Zresztą nie musisz daleko szukać, by się o tym przekonać – wyprawa do Meksyku z Soliści Adventure Club sprawi, że się zakochasz w tym kraju. Już teraz sprawdź, co przygotowaliśmy i kup wyprawę, zanim ktoś Cię ubiegnie!

Kiedy najlepiej lecieć do Meksyku? FAQ

Kiedy jest pora deszczowa w Meksyku?

Pora deszczowa w Meksyku przypada głównie na miesiące od maja do października, przy czym w niektórych rejonach, np. w północnej części kraju, okres ten jest krótszy. Wynika to między innymi z nieco bardziej suchego klimatu.

Jakie temperatury są w Meksyku?

Temperatury w Meksyku różnią się w zależności od regionu oraz wysokości nad poziomem morza. W centralnej części kraju latem wynoszą od 20 do nawet powyżej 30°C, zimą znów 5-15°C. Z kolei na wybrzeżach sięgają przez cały rok 25-35°C, dając niskie sezonowe amplitudy. Najgoręcej bywa w stanach północnych, gdzie panuje klimat umiarkowany. Tam latem słupki rtęci przekraczają nawet 40°C. Natomiast zimą nietrudno o przymrozki.

Kiedy najlepiej pojechać do Meksyku?

Meksyk jest dostępny dla turystów przez cały rok, a idealna pora na jego odwiedzenie zależy między innymi od rejonu, do którego się podróżuje i tego, co chce się zobaczyć lub doświadczyć. Plażowanie najlepiej jest planować na porę suchą, czyli polską zimę i wiosnę, jednak i poza nimi taka forma odpoczynku może być udana. Ze zwiedzania i sportów wodnych można korzystać praktycznie cały rok.