img bottom

Malezja – kiedy jechać i co warto zobaczyć?

Gorący klimat, piękne widoki, orientalna kultura, mnóstwo miejsc do zwiedzenia i uśmiechnięci, przyjaźni ludzie. Tak w skrócie można opisać Malezję, niewielkie państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Jeżeli jesteś miłośnikiem azjatyckiej kultury albo po prostu chcesz wyjechać w jakieś nietypowe miejsce, to ten region koniecznie powinien znaleźć się na Twojej liście celów. Malezja – co warto zobaczyć i dlaczego?

TO BRZMI EGZOTYCZNIE!

To azjatyckie państwo położone na Półwyspie Malajskim reprezentuje wszystko, co nam Europejczykom kojarzy się z egzotyką. Są tu gorące klimaty, piękne nadmorskie widoki, cudowna kultura, z którą warto się zapoznać i azjatycka kuchnia. Kraj ten graniczy z Tajlandią i Singapurem. Dlatego wybierając się w te rejony na dłużej, warto przynajmniej zahaczyć o sąsiadujące państwa. Można tam polecieć bez wizy na 90 dni, ale da się ten termin przedłużyć, wyjeżdżając na weekend do Singapuru lub Tajlandii, a po powrocie starając się o nową, 3-miesięczną wizę To raj na przykład dla freelancerów, pracujących zdalnie i podróżujących po świecie.

W tym zestawieniu odpowiemy na pytanie: Malezja – co zobaczyć i kiedy jechać? Przypominamy też, że na stronie „najbliższe wyprawy” możesz sprawdzić, czy mamy w planach wyjazd właśnie w tamte rejony.

MALEZJA – KIEDY JECHAĆ?

Ponieważ jest to kraj, w którym panują warunki równikowe z tendencjami do klimatu tropikalnego, temperatury latem mogą sięgać nawet 40°C, a średnia temperatura wynosi od 26 do 28°C. Na wyżej położonych obszarach, gdzie więcej pada, temperatury przeciętnie wynoszą od 15 do 20°C.

Układając plan podróży i zastanawiając się kiedy jechać do Malezji, trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki: opady deszczu oraz temperaturę. Najmniej obfite opady tropikalnego deszczu występują między lipcem a wrześniem, ale jest wtedy najgoręcej. Najmniej korzystne warunki do podróży występują podczas pór deszczowych od marca do maja i od września do listopada. Z drugiej strony, w miesiącach poza sezonowych temperatury oraz ceny są znacznie przystępniejsze. My na przykład preferujemy właśnie takie terminy wyjazdu do Malezji.

MALEZJA – CO WARTO ZOBACZYĆ?

To państwo tak różniące się od tego, z czym spotykamy się na co dzień, że absolutnie wszystko tam jest warte zwiedzenia. Malezja obfituje w atrakcje turystyczne, ale również w mniej oczywiste, a równie ciekawe miejsca.

Po pierwsze jest tam mnóstwo świątyń, pałaców, zabytków i obiektów architektury, z których wymienić należałoby chociażby: Batu Caves, Meczet Putrajaya, Meczet Sułtana Salahuddina Abdula Aziza, Thean Hou Temple i wiele innych.

Osobom preferującym inne rodzaje atrakcji turystycznych, zwłaszcza rodzinom z dziećmi, możemy polecić Legoland oraz Miasteczko Hello Kitty; z kolei turystom preferującym górskie wspinaczki polecamy Kota Kinabalu, najwyższy szczyt w Azji południowo-wschodniej albo wędrówki po dżungli.

Miejsc do zwiedzenia jest oczywiście zbyt dużo, byśmy mogli je tu wszystkie wymienić, dlatego skupimy się na tych najciekawszych, uznanych na całym świecie, z których słynie Malezja. Co zwiedzać, jeśli czasu mamy mało, a chcemy zobaczyć jak najwięcej?

  • Kuala Lumpur – zawsze wymieniany na pierwszym miejscu wśród największych atrakcji turystycznych Malezji. Jest to stolica i największe miasto tego kraju. Koniecznie trzeba zobaczyć wieże Petronas, świątynię Thean Hou, dzielnicę Little India, meczet narodowy i muzeum narodowe.

  • Cameron Highlands – zaledwie 5 godzin jazd od Kuala Lumpur znajdują się rozległe plantacje herbaty Cameron Highlands, czyli wzgórza porośnięte zielonymi krzakami herbaty.

  • Penang – to kolejne zaraz po Kuala Lumpur miasto, które trzeba odwiedzić. Kuchnia i architektura są przepełnione chińskim klimatem, ponieważ w Peang zamieszkuje liczna grupa mniejszości chińskiej. Szczególnie polecana do zwiedzania jest starówka Georgetown oraz drewniany port Jetty, znajdujący się na liście zabytków UNESCO.

  • Wyspy Perhentian – to to, co można nazwać kwintesencją azjatyckiego klimatu. Myśląc: Malezja i atrakcje, wiele osób ma przed oczami rajskie plaże, błękitne morze i koralowce. Wyspa ta jest ucieleśnieniem wszystkich wyobrażeń na temat „dzikich” wysp. Oczywiście to nie znaczy, że wyspa nie jest zagospodarowana, wręcz przeciwnie są tu knajpki i miejsca noclegowe, a nocami odbywają się imprezy. Mimo wszystko czuć ten dziki klimat. Warto wybrać się na 2-3 dni i skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje to miejsce.

  • Melakka – to kolejne obowiązkowe miejsce na liście co warto zobaczyć w Malezji. Jest to ośrodek kultury baba nyonya (potomków chińskich imigrantów). Można tu zwiedzić dawny pałac sułtana, piękną starówkę oraz spróbować przepysznych, egzotycznych potraw baba nyonya.

  • Palau Payar – miłośnikom mocnych wrażeń polecamy snorkeling na Palau Payar, czyli pływanie wśród rafy koralowej, ławic rybek oraz… rekinów.