img bottom

Malezja, czyli Azja Południowo-Wschodnia w pigułce

Azja jest ogromnym obszarem, tak różnorodnym, że odmienności kulturalne i światopoglądowe widać na każdym kroku. Azjatyckie państwa dzieli wiele, ale również sporo je też łączy, choćby wspólna religia, naleciałości z wiekowych tradycji i wspólne zwyczaje związane z mieszaniem się ze sobą kultur. Są też regiony, które diametralnie się wyróżniają ze względu na oddalenie, czy też małą dostępność. Chiny mocno różnią się od Japonii, a te od całego regionu Azji Południowo-Wschodniej. Można doszukiwać się wielu podobieństw, ale różnic jest jednak więcej. I to czyni tę część świata tak fascynującą.

Azja Południowo-Wschodnia

Azja Południowo-Wschodnia obejmuje Półwysep Indochiński, Archipelag Malajski oraz Filipiny. W jego skład wchodzą Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mjanma, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam. To spory kawałek kontynentu, jednak gdybyśmy spośród tych wszystkich państw mieli wskazać jedno, do którego warto pojechać, gdyż jest kwintesencją Azji Południowo-Wschodniej, wskazalibyśmy Malezję.

Gdzie leży Malezja i dlaczego właśnie ją wybraliśmy?

Kraj ten położony jest na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo, graniczy z Tajlandią oraz Indonezją. Jest zamieszkały przez Malajów, Chińczyków oraz Hindusów, a z mniejszości narodowych znajdą się też mieszkający na stałe Europejczycy, Australijczycy i Amerykanie.

 

Malezja jest więc mocno multikulturowa z naleciałościami z wielu innych azjatyckich krajów. Jednocześnie nie traci własnej tożsamości, gdyż zachowuje korzenie i tradycje. Znajdują się tam zarówno rozwinięte miasta jak np. Kuala Lumpur – stolica Malezji, zachwycająca nowoczesną architekturą, ale też małe wioski, w których życie toczy się powolnym tempem. W Malezji są drapacze chmur i ogromne blokowiska, są też tradycyjne ryneczki, zabytkowe uliczki i historyczna architektura. Do wyboru, do koloru. To sprawia, że Malezja to taka Azja Południowo-Wschodnia w pigułce. Jest tu dosłownie wszystko, co charakterystyczne dla regionu:

  • Religia muzułmańska i buddyjska? – Jest.

  • Przedstawiciele niemal wszystkich państw regionu? – Są.

  • Tradycyjne budowle związane z kultem religijnym? – Są.

  • Orientalna azjatycka kuchnia? – Jest.

  • Nowoczesne podejście do życia? – Jest.

  • Rajskie plaże i tropikalne lasy? – Są.

W Malezji znajdziemy, może nie wszystko, ale z pewnością sporą część tego, co kojarzy nam się z typową Azją. Ale skoro tak, to dlaczego warto pojechać właśnie do Malezji, a nie gdzieś indziej?

Malezja – wakacje. Czy warto?

Mimo iż w Malezji mieszają się różne kultury, kraj zachowuje swój niepowtarzalny, wyróżniający się charakter. A w dodatku jest tanio, co sprawia, że Malezja jest celem wielu podróżników nie tylko na wakacje, ale również na dłuższe wyjazdy (do Malezji można pojechać nawet na 3 miesiące bez wizy, a wystarczy przekroczyć tylko granicę, by móc odnowić wizę). Jest to więc dobra lokalizacja na dłuższe pobyty lub baza wypadowa do zwiedzania innych rejonów Azji. W Kuala Lumpur znajduje się międzynarodowy port lotniczy, a loty w rejonie są w przystępnych cenach, więc mając czas, chęci i zapał można zwiedzić spory kawał kontynentu.

 

Wakacje w Malezji są wspaniałą okazją, by przekonać się co Azja ma najciekawszego do zaoferowania. To może być swego rodzaju „zwiad” dla osób chcących uszczknąć co nieco Azji, zanim zdecydują się na odwiedzenie bardziej znanych i tłumniej odwiedzanych państw, które są zdecydowanie droższe. Zapewniamy, że gdy raz zakosztujesz w tamtejszej kulturze, sztuce i, oczywiście kuchni, zapragniesz więcej i więcej, i więcej. Twój apetyt na Azję wzrośnie, gdy zwiedzimy Cameron Higlands (pola herbaciane), stolicę Kuala Lumpur, czy też artystyczne miasto Georgetown.

 

Wakacje w Malezji to zdecydowanie dobry pomysł.

Azja Południowo-Wschodnia – co jeszcze?

Jeżeli chcesz lepiej poznać „jak smakuje Azja”, dowiedzieć się nieco więcej o Buddyzmie, o niesamowitej historii regionu, poznać zabytki i cuda świata, zobaczyć co nieco azjatyckiej fauny i flory, dzikich lasów, niespotykanych nigdzie indziej zwierząt i roślin, to wybierz się z nami na wyprawę obejmującą Malezję, Singapur i Kambodżę. Wyjazd taki jak ten, nastawiony jest na eksplorację i odkrywanie Azji – jej kultury, religii, zwyczajów ludności czy poznawanie regionalnej kuchni.