img bottom

Majówka na Maderze – Madera w Maju, czy warto pojechać?

Mało które miejsce na świecie zachwyca tak, jak Madera w maju. Wiosna na wyspie to wyjątkowy czas – na odwiedzające ją osoby czeka nie tylko przyjemna temperatura z dość ciepłymi nocami, ale przede wszystkim wspaniałe widoki, które dzięki kwitnącym kwiatom prezentują się jeszcze bardziej okazale niż zwykle. Co wiosną ma do zaproponowania Madera? Jaka pogoda w maju tam dominuje? Już teraz odkryj razem z nami tę niesamowite portugalską wyspę, która nie bez powodu jest nazywana „wyspą wiecznej wiosny”!

Jaka pogoda jest w maju na Maderze?

Bez dwóch zdań, Madera w maju zachwyca swoją pogodą. Panują tam wówczas idealne warunki do wypoczynku – temperatura w ciągu dnia waha się średnio pomiędzy 17°C a 23°C, z kolei w nocy raczej nie spada poniżej 15°C. Podobnie wypada Ocean Atlantycki, którym otoczona jest Madera – temperatura wody w maju wynosi średnio 18°C. W niektórych rejonach wybrzeża wartości te mogą być jednak wyższe, a nawet tak wysokie, że możliwa będzie komfortowa kąpiel.

Co jeszcze do zaoferowania wiosną ma tamtejsza pogoda? Madera w maju wyróżnia dużą ilością słońca. Dzięki coraz dłuższym dniom liczba godzin słonecznych dobija nawet do 14 na dobę. Co więcej, pada tam wówczas bardzo rzadko, a jeśli już pojawia się deszcz, to jest on raczej krótkotrwały.

Nie trać czasu i nie pozwól, by majówka na Maderze Cię ominęła. Zapisz się na wyprawę – Madera

Kiedy kwitną kwiaty na Maderze?

Ze względu na specyficzne położenie i mikroklimat, z którego słynie Madera, maj na wyspie oznacza czas intensywnego kwitnienia pewnych gatunków kwiatów. Chociaż to niesamowite widowisko zaczyna się mniej więcej w marcu, to jednak właśnie w maju osiąga swoje apogeum. Dzięki temu decydując się na spędzenie majówki na Maderze, można zobaczyć, jak wyspa zmieniła się w odurzający kolorami i zapachami ogromny ogród. Kwitną wówczas między innymi hortensje, agawa, azalie, strelicje, czy migdałowiec. Już samo to sprawia, że nie ma się co zastanawiać, czy Madera na wczasy w maju jest dobrym pomysłem, bo właśnie ten okres może się okazać najlepszy na jej zwiedzanie.

Co zabrać na Maderę w maju?

Chociaż Madera w maju zapewnia raczej ciepłą i przyjemną pogodę, warto przygotować się także na „awaryjne” sytuacje – klimat subtropikalny, w którego strefie znajduje się wyspa, rządzi się jednak swoimi prawami. Czym w najgorszym wypadku może zaskoczyć Madera na majówkę? Są to przede wszystkim deszcze, czasami mocniejsze porywy wiatru. Burze w tym okresie są bardzo rzadkie.

Co zabrać na weekend majowy na Maderze? W walizce powinny znaleźć się przede wszystkim lekkie ubrania na cieplejsze dni oraz dodatkowe warstwy z długim rękawem, które zapewnią komfort w chłodniejsze wieczory, czy noce. Mogą się przydać również kostium kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne. Jednocześnie warto pamiętać, że chociaż miałaby być ładna pogoda w maju, Madera to rejon górzysty, a wędrując po wyższych partiach gór, można nieźle zmarznąć. Z tego też względu dobrze jest mieć ze sobą również kurtkę przeciwdeszczową, która chroni przed wiatrem, porządne buty oraz czapkę i rękawiczki. Spośród takich grubszych ubrań, może się przydać także długa piżama – chociaż na Maderze w maju temperatura bywa dość wysoka jak na polskie standardy, w nieogrzewanych mieszkaniach noce czasami są chłodne.

Co robić na Maderze w maju?

Majówka na Maderze daje jeszcze więcej możliwość do aktywnego spędzania czasu. Co można tam wtedy robić?

  • Zwiedzanie ogrodów botanicznych – Madera i maj to połączenie idealne. Wiosną tamtejsze ogrody botaniczne rozkwitają, dzięki czemu pobyt na wyspie jest jak kilka dni w raju. Bujną roślinność można podziwiać jednak również podczas pieszych wędrówek, a okazji do tych zdecydowanie nie będzie brakować ze względu na ukształtowanie Madery. W maju pogoda sprzyja także takim aktywnościom.
  • Trekkingi – ciekawą propozycją na majówkę na Maderze są także górskie wędrówki. Ciekawie o tej porze roku prezentują się między innymi znajdująca się w Parku Narodowym Ribeiro Frio trasa Vereda dos Balcões oraz szlak Levada das 25 fontes prowadzący wzdłuż kanału wodnego.
  • Plażowanie i sporty wodne – Ze względu na klimat, jakim wyróżnia się Madera, pogoda w maju jest na tyle dobra, że można tam uprawiać nie tylko sporty wodne, ale również plażować, a nawet kąpać się w oceanie. Pozwala na to szczególnie miasteczko Ponta do Sol, które jest najcieplejszym miejscem na wyspie.
  • Canyoning – kolejną atrakcją, którą warto zaplanować na Maderze na maj, jest canyonig. W jego trakcie uczestnicy poruszają się kanionami i wąwozami, skacząc lub zjeżdżając po wodospadach, pływając, czy przeciskając się szczelinami w skałach.
  • Lokalna kuchnia – bogate smaki i aromaty lokalnej kuchni to kolejna rzecz, którą ma do zaproponowania Madera. Wakacje w maju stanowią doskonałą okazję do spróbowania świeżych owoców egzotycznych oraz przepysznych dań z owoców morza i innych pochodzących z wyspy składników.

Czy warto więc pojechać na Maderę w maju? Opinie osób, które tam już wtedy były, są jednoznaczne!

Majówka z Soliści Adventure Club

Zastanawiasz się, co ma do zaproponowania Madera w maju? Czy warto wybrać się na nią właśnie wtedy? Już teraz odkryj nasze solistowe pomysły na zwiedzanie tej wyspy i przekonaj się, jak wiele atrakcji tam na Ciebie czeka! Wyprawa na Maderę z Solistami to doskonała okazja, by poznać najpiękniejsze zakątki tej zielonej enklawy na Oceanie Atlantyckim – w naszym planie znajduje się między innymi stolica kraju Funchal, najwyższy szczyt Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), klif Cabo Girão, czy inne ciekawe miejsca, z których słynie Madera. Temperatura w maju również może być obiecująca, więc nie ma co gdybać nad takim majówkowym wyjazdem, tylko po prostu się na niego pakować!