
Loch Ness słynie nie tylko z potwora. Dlaczego warto się tam wybrać?
Czy jest tutaj ktoś, kto nie słyszał o potworze z Loch Ness? Ręka w górę. Tak właśnie sądziliśmy. Jeśli chcesz się zmierzyć z jego legendą i przekonać się, czy Nessie faktycznie może istnieć, już teraz wyrusz razem z nami szlakiem szkockich legend! To wędrówka do miejsca położonego w sercu malowniczych gór, gdzie historia, natura i kultura łączą się w jedno, tworząc niezapomniane doświadczenie dla każdego, kto postanowi pozostawić umysł otwarty. Wspólnie poznajmy Loch Ness! Co warto zobaczyć w jego okolicy?
Gdzie jest Loch Ness?
Loch Ness leży w Szkocji, na południowy zachód od miasta Inverness w regionie Highland. Ma około 37 kilometrów długości oraz 1,5–1,8 kilometra szerokości i jako część Kanału Kaledońskiego, stanowi odcinek ważnej drogi wodną łączącej Morze Północne z Oceanem Atlantyckim.
Ze względu na to, gdzie jest Loch Ness, najlepiej dotrzeć tam samochodem z Inverness. Do wioski Dores znajdującej się nad brzegiem jeziora prowadzi droga B862, a jej pokonanie zajmuje z reguły około 15 minut.
Loch Ness odwiedzisz podczas naszej wyprawy do Szkocji!
Z czego znane jest Loch Ness?
Szkocja, Loch Ness. To miejsce, które na tapet bierze się często i chętnie. Dlaczego? Dużą zasługę w tym ma potwór z Loch Ness – ogromna bestia pojawiająca się w wodach jeziora co najmniej od kilkaset lat. Pierwsza zachowana wzmianka na jej temat pochodzi z podań „Żywot św. Kolumby”. Według nich św. Kolumba, irlandzki mnich i misjonarz, miał spotkać potwora około 565 roku i modlitwą odwieźć od pożarcia mężczyzny znajdującego się w wodach Ness.
Przez kolejne wieki doniesienia o potworze owszem pojawiały się, ale sporadycznie i przechodziły bez większego echa. Wszystko zmieniło się jednak w 1933 roku za sprawą pary kierowców, która podzieliła się z lokalną gazetą informacją o ogromnym zwierzęciu przypominającym smoka lub prehistorycznego gada. Miało ono przebiec przed ich samochodem, a następnie zniknąć w jeziorze. Rok później pojawiło się TO zdjęcie. Chociaż dzisiaj już wiemy, że zostało sfabrykowane, legenda o Nessie wciąż żyje swoim życiem, rozsławiając jezioro Loch Ness daleko poza granicami Szkocji.
Jak głębokie jest jezioro Loch Ness?
Chociaż można dyskutować, czy potwór z Loch Ness istnieje, jezioro i bez niego jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną. Przede wszystkim jest to jedne z najgłębszych jezior w Szkocji i Wielkiej Brytanii. Średnio Loch Ness ma około 132 metrów głębokości, jednak miejscami wartość ta przekracza 227–230, a nawet 240 metrów! Dzięki temu szacuje się, że akwen zawiera ogromną objętość wody – około 7,45 km³, a więc więcej niż wszystkie jeziora i rzeki w Anglii i Walii razem wzięte. Robi wrażenie, co nie?
Co jest fajnego nad Loch Ness?
Zastanawiasz się, co zobaczyć nad Loch Ness? Okolice jeziora, podobnie jak ono samo, mają sporo do zaoferowania. Można tam bez mała spędzić cały dzień i ani trochę się nie nudzić!


Zamek Urquhart
Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów nad Loch Ness są ruiny zamku Urquhart. Usytuowany na zachodnim brzegu jeziora jest jednym z niemych światków burzliwej historii Szkocji. Spacerując po jego kamiennych murach, można poczuć się dosłownie jak Claire Beauchamp Randall (a potem i Fraiser) w „Outlanderze”, gdy przenosi się z XX wieku do XVII, by finalnie poślubić szkockiego górala. Na uwagę zasługuje jednak również jego przepiękne otoczenie z wyjątkowymi widokami na taflę jeziora.
Kanał Kaledoński
Kanał Kaledoński ciągnie się od Morza Północnego aż po Ocean Atlantycki. To sztucznie utworzona droga wodna wykorzystująca naturalne rzeki i jeziora, w tym: Loch Ness, Loch Oich i Loch Lochy. Na jej trasie znajduje się osiem śluz, które umożliwiają pokonywanie różnic poziomów wód, co na początku XIX wieku, kiedy powstawała, było nowatorskim rozwiązaniem technicznym.
Dzisiaj Kanał Kaledoński to duża atrakcja turystyczna. Podróż nim pozwala na podziwianie spektakularnych krajobrazów Highlands oraz dzikiej przyrody. Wzdłuż kanału można spotkać między innymi orły przednie, sokoły wędrowne, łosie, a w wodach przybrzeżnych także foki i delfiny. Co więcej, droga ta oferuje sporo możliwości spędzania wolnego czasu – kursują po nim statki rejsowe, można też zaplanować kajaki, wędkowanie czy piesze i rowerowe wycieczki po ciągnących się w pobliżu szlakach.
Lokalne wioski i muzea
Atrakcje turystyczne Loch Ness to także urokliwe wioski, które zachwycają tradycyjną architekturą i gościnnością mieszkańców. Warto odwiedzić zwłaszcza Drumnadrochit, gdzie dzięki Loch Ness Centre and Exhibition ożywa legenda Nessie. To niezwykłe muzeum jest poświęcone jednak nie tylko legendzie potwora, ale także historii i przyrodzie regionu.
Inverness
Inverness uchodzi za stolicę Highlands, a dla fanów wspomnianego już „Outlandera” miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. Znajduje się tam wiele atrakcji historycznych i kulturowych. W Inverness Museum and Art Gallery można poznać historię, kulturę i przyrodę regionu, łącznie z pamiątkami po powstaniu jakobickim i sztuką współczesną. Z kolei okolice zamku Inverness stanowią świetne miejsce do odpoczynku i poczucia ducha miasta.
Co można zrobić nad Loch Ness?
Atrakcje Loch Ness, podobnie jak inne atrakcje turystyczne Szkocji, nie pozostawiają miejsca na nudę. Prócz tradycyjnego zwiedzania można tam zaplanować również wiele ciekawych aktywności:
Rejsy po jeziorze – w odniesieniu do Loch Ness znaczenie ma nie tylko, co zobaczyć, ale również jak to zrobić. Prócz spaceru brzegiem jeziora można bowiem zaplanować sobie dodatkowo rejs statkiem po jego wodach. To ciekawa atrakcja, która pozwoli zobaczyć z zupełnie innej perspektywy najciekawsze atrakcje turystyczne Loch Ness – w tym zamek Urquhart czy Drumnadrochit.
Wędrówki piesze i wycieczki rowerowe – wokół jeziora znajduje się wiele malowniczych i dobrze utrzymanych szlaków pieszych oraz rowerowych. Każdy ich kilometr umożliwia odkrywanie piękna i przyrody szkockich Highlands. Co więcej, pozwalają one na zwiedzanie nie tylko brzegów jeziora, ale dotarcie także do licznych punktów widokowych oraz pobliskich wodospadów, w tym Rogie Falls czy Invermoriston Falls.
Kiedy jechać nad Loch Ness?
Pogoda nad Loch Ness najbardziej sprzyja od maja do września, kiedy śnieg już stopnieje, a temperatury będą się utrzymywać na przyjemnym poziomie. Wciąż jednak należy pamiętać, że również i wtedy pogoda w Szkocji bywa zmienna i trzeba być przygotowanym praktycznie na wszystko.
Kiedy lecieć do Szkocji? Wiosną i latem Highlands zachwyca bujną zielenią i kwitnącymi wrzosami. Jesienią góry przyoblekają się znów w niesamowicie barwny płaszcz z czerwono-pomarańczowo-żółtych liści, dzięki czemu wszystko wygląda jeszcze piękniej. Zastanawiając się nad tym, kiedy jechać nad Loch Ness, można rozważyć również zimę. Ta pora roku w szkockich górach nie jest jednak łaskawa, a niskie temperatury oraz opady mogą dać się mocno we znaki.
Szkocja z Soliści Adventure Club
Tegoroczne wakacje za granicą mogą być inne niż zwykle! Dzięki naszej wyprawie do Szkocji przekonasz się, że czasami najwięcej do zaoferowania mają właśnie te najbardziej nieoczywiste kierunki. W trakcie tych kilku dni, które spędzimy na szkockiej ziemi, odkryjemy najpiękniejsze zakątki kraju. Będziemy zwiedzać, wędrować, smakować, odkrywać tajemnice… Czeka na nas naprawdę wiele, więc nie zwlekaj i już teraz rezerwuj miejsce na przygodę życia! Sprawdź szczegóły: wyprawa do Szkocji.