img bottom

Landmannalaugur – tęczowe góry Islandii

O pięknie Islandii można by układać wiersze i piosenki (niektórzy pewnie nawet to robią). Chociaż kraj ten przede wszystkim kojarzy się z bielą lodowców, nie brak mu również innych kolorów, a Landmannalaugur jest tego najlepszym przykładem. To miejsce jest idealne, by w krótkim czasie zobaczyć wszystko to, co dla tego wyspiarskiego kraju jest charakterystyczne – wulkany, gorące źródła i skaliste góry. Co jeszcze wyróżnia Landmannalaugur? Co zobaczyć, będąc tam? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym islandzkim regionie.

Gdzie leży region Landmannalaugur?

Landmannalaugur, jak pokazuje mapa, to obszar położony na południu Islandii. Zajmuje południową część Wyżyny Islandzkiej i wchodzi w skład rezerwatu przyrody Fjallabak. Tym, co go wyróżnia, są malownicze góry ryolitowe (ryolit pod wieloma względami przypomina granit, jednak powstaje z magmy) mieniące się różnymi odcieniami, pola lawy porośnięte mchem, gorące źródła, a także liczne jeziora i wulkany.

Landmannalaugur – co zobaczyć?

Wystarczy przyjrzeć się, jak wygląda Landmannalaugur na zdjęciach, by samodzielnie się przekonać, że miejsce to jest wyjątkowo urokliwe i jest tam mnóstwo do zobaczenia. Piękne widoki zaczynają się jednak już po drodze, gdy można minąć położony w pobliżu wulkan Hekla, który jest nie tylko najwyższym czynnym wulkanem Islandii, ale również jednym z najbardziej aktywnych, czy stanowiące część systemu szczelin wulkanicznych jeziora kraterowe Ljotipollur oraz Hnausapollur (znane również pod nazwą Bláhylur) o krystalicznie czystej, niebieskiej wodzie.

 

Na terenie samego Landmannalaugur znajduje się natomiast jeden z najbardziej kolorowych wulkanów Islandii – Brennisteinsalda. Jego zbocza przyjmują odcienie od niebieskości, poprzez czernie, aż po czerwienie, co ma związek z pokrywającymi je wulkanicznymi popiołami oraz zastygłymi polami lawy, a także sporą zawartością żelaza, które barwi skały na kolor rudo-czerwony.

 

Inną atrakcją Landmannalaugar jest wulkan Bláhnjúkur (940 m n.p.m), z którego rozpościera się przepiękny widok na okoliczne wzniesienia i aż 5 lodowców. Jego nazwa oznacza dosłownie „niebieski szczyt”, co również ma związek z pokrywającymi jego zbocza lawą i popiołami wulkanicznymi.

Landmannalaugur – gorące źródła

Krajobraz Landmannalaugur to nie tylko góry oraz wulkany, ale i baseny termalne. Kąpiel w nich może być prawdziwym wybawieniem dla mięśni zmęczonych całodzienną wędrówką po okolicznych dolinach i wzniesieniach. Jednak warto uważać, bo niekiedy zamiast cieplutkiej wody, można trafić na zimny prąd, który już nie będzie tak przyjemny. W Landmannalaugur gorące źródła są darmowe, a wokół niektórych z nich zbudowano infrastrukturę umożliwiającą wygodne korzystanie z ich dobrodziejstwa.

Piesze wędrówki po Landmannalaugur

W Landmannalaugur znajdują się jedne z najpiękniejszych szlaków turystycznych, idealnych do pieszych wędrówek. Dostępne są zarówno trasy kilkugodzinne, jak i kilkudniowe, a ich różnorodność i zróżnicowany poziom trudności sprawia, że każdy znajdzie chociaż krótki odcinek dostosowany do swoich możliwości kondycyjnych. Wszystkie szlaki wytyczone są malowniczymi i wyjątkowo fotogenicznymi terenami, dlatego też wybierając się tam na wyprawę, warto zabrać również aparat fotograficzny – w Landmannalaugur zdjęcia wychodzą wręcz nieprawdopodobnie piękne.

 

Chociaż do Landmannalaugur przyjeżdża się przede wszystkim dla pieszych wędrówek i pięknych widoków, latem można uprawiać tam również jazdę konną oraz łowić ryby, natomiast zimą zaprawić się w narciarstwie biegowym.

Podcast podróżniczy o krainie ognia i lodu

Islandia z Solistami

Jeśli Landmannalaugur i Islandia, wraz ze swoimi spektakularnymi widokami i szerokimi możliwościami aktywnego spędzania czasu, wydają Ci się idealnym miejscem dla Ciebie, koniecznie dołącz do solistowej ekipy i weź udział w naszej islandzkiej przygodzie. Islandia Interior powstała z myślą właśnie o takich osobach jak Ty! Dzięki tej wyprawie zobaczysz najpiękniejsze miejsca na wyspie i dowiesz się, ile satysfakcji można wycisnąć z kilkugodzinnych pieszych wędrówek. Zobacz również inne wyprawy do Islandii, które przygotowaliśmy i już teraz zrób rezerwację – ten kierunek zawsze szybko się wyprzedaje!