img bottom

Laguny Lodowcowe – perły Islandii

Laguny lodowcowe? Islandia jest miejscem, gdzie wyjątkowo łatwo uświadczyć ich majestatyczności! Co więcej, ze względu na malownicze położenie stwarzają wiele możliwości odpoczynku. Jakie laguny lodowcowe warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Oto lista tych najpiękniejszych wraz ze wskazówkami dotyczącymi zwiedzania i dojazdu.

Blue Lagoon Islandia

Błękitna Laguna na Islandii jest jedną z najbardziej znanych lagun lodowcowych na całej wyspie. Jej nazwa nawiązuje do wyjątkowego koloru wody, która jest – ni mniej, ni więcej – tylko mleczno-biała. Piorunujący efekt, który wywołuje, potęguje dodatkowo otoczenie. Laguna znajduje się w otoczeniu czarnego pola lawy porośniętego gdzieniegdzie szarym mchem. Co więcej, jako jedno z niewielu jezior tego typu zostało zagospodarowane i dzisiaj znajduje się tam słynne uzdrowisko nazywane przez Islandczyków Bláa Lónið, a przez resztę świata Blue Lagoon. Islandia, dzięki niemu, nie tylko dorobiła się kolejnej dużej atrakcji turystycznej, ale również pokazała, że jak nikt inny potrafi wykorzystać geotermalny potencjał.

Gdzie znajduje się Błękitna Laguna?

Uzdrowisko jest położone w południowo-zachodniej Islandii na półwyspie Reykjanes, niedaleko miasta Grindavík. Każdy, kto ma swój radar ustawiony na Islandię, pewnie dobrze kojarzy jego nazwę. Tak, to właśnie ono najmocniej obrywa (o ile w ogóle można tak powiedzieć) od szczeliny erupcyjnej, która otworzyła się pomiędzy Stora Skogfell i Hagafell, na północny wschód uzdrowiska Błękitna Laguna. Islandia, która zresztą słynie z bogatej aktywności wulkanicznej, podejmuje wiele działań, by zapewnić bezpieczeństwo ludności w tym obszarze. Dlatego, jeśli planujesz odwiedzenie półwyspu Reykjanes i jednocześnie słuchasz ostrzeżeń wydawanych przez służby i lokalne władze, nie musisz obawiać się zagrożenia erupcją.

Jak dojechać do Błękitnej Laguny?

Jak dotrzeć do Blue Lagoon? Islandia może nie jest pokryta wyjątkowo rozwiniętą siecią dróg, jednak akurat tutaj dojazd jest dość dogodny. Laguna znajduje się na północy miasteczka Grindavík. Aby do niej dojechać z tego właśnie kierunku, należy kierować się drogą nr 43 i później skręcić w drogę nr 426. Równie łatwo dotrzeć do Błękitnej Laguny na Islandii od strony głównego międzynarodowego portu lotniczego w Keflavík. Po wjechaniu na drogę nr 41 należy kierować się na południowy wschód tak, by dotrzeć do 43. Dalej trasa jest już prosta i kończy się podobnie – zjazdem na 426. Keflavík a uzdrowisko dzieli raptem 20 km, co nie stanowi jakiejś spektakularnej odległości. Natomiast z Reykjavíku do tego miejsca jest niewiele dalej, bo około 50 km, a w przeliczeniu – niespełna godzina jazdy samochodem.

Dlaczego woda w Blue Lagoon jest niebieska?

Tak spektakularny kolor jest zasługą specyficznego składu mineralnego wody znajdującej się w Blue Lagoon na Islandii. Obecna w niej jest między innymi krzemionka, której cząsteczki mają zdolność odbijania światła słonecznego w sposób sprawiający, że niebieskie fale świetlne są rozpraszane efektywniej niż te w innych kolorach. Niesamowity efekt jest zasługą także wysokiej czystości i przejrzystości basenu. Dzięki tym cechom odbite światło niebieskie jest jeszcze bardziej widoczne.

Czy warto odwiedzić Blue Lagoon?

Chyba nie ma drugiej tak wspaniałej laguny lodowcowej, jak Blue Lagoon na Islandii. Czy warto się tam wybrać? Zdecydowanie! Zwłaszcza że piękne widoki to nie wszystko, co ma do zaoferowania. Uzdrowisko jest doskonałym miejscem do odpoczynku, a dodatkowe prozdrowotne właściwości wody sprawiają, że skorzystanie z kąpieli można potraktować jako terapię (to tak dla tych, którzy potrzebują więcej niż jednego argumentu, żeby się tam wybrać).

Co jeszcze warto wiedzieć o Blue Lagoon, z której słynie Islandia? Bilety normalne na całodniowe wejście kosztują od 990 koron islandzkich, co obecnie po przeliczeniu daje mniej więcej 290 zł. W cenę tę są wliczone między innymi wejście, maska z krzemionki w Mask Bar, użyczenie ręcznika oraz jeden napój do wyboru. Można zdecydować się również na bardziej rozbudowane pakiety do uzdrowiska Błękitna Laguna na Islandii. Ceny są tutaj adekwatne do zawartości – w ciągu dnia można wykorzystać jeszcze, na przykład, dwie dodatkowe maski i mieć możliwość skorzystania ze szlafroka. Co więcej, goście mogą dodatkowo skorzystać także ze SPA, restauracji, hoteli i innych udogodnień znajdujących się na miejscu. Błękitną Lagunę można odwiedzać przez cały rok, zwłaszcza że jej wody mają zawsze temperaturę cieplutkich 39°C.

Laguna lodowcowa Jökulsárlón

Laguna lodowcowa Jökulsárlón to bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych i fotogenicznych miejsc Islandii. Powstała u stóp Vatnajökull, największego na wyspie i zarazem jednego z największych lodowców w Europie. Zasilana wodą powstającą w wyniku jego topnienia stanowi sporą atrakcję. Z kolei wśród tego, co można podziwiać w tamtejszej okolicy, znajdują się na przykład Diamond Beach z idealnie czarnym piaskiem oraz jaskinie lodowcowe, które naturalnie powstają w masywie lodowca. Należy jednak zaznaczyć, że są one dostępne sezonowo.

Jak dojechać do Jökulsárlón?

Jökulsárlón jest położony w południowo-wschodniej części Islandii, u stóp lodowca Vatnajökull i na terenie parku narodowego o tej samej nazwie. Ze względu na przebiegają w pobliżu obwodnicę Islandii (droga nr 1), zapewnia bardzo dogodny dojazd zarówno z północy, jak i południa. Od Reykjavíku do laguny lodowcowej Jökulsárlón jest około 5 godzin jazdy samochodem.

Co oferuje Jökulsárlón?

Laguna lodowcowa Jökulsárlón, ze względu na swoje położenie i ukształtowanie, stanowi nie lada atrakcję. Co jednak tak właściwie ma do zaoferowania?

  • pływające góry lodowe i kry – ze względu na to, że Jökulsárlón, kosztem lodowca, wciąż się powiększa, można na niej podziwiać góry lodowe, bryły i tafle lodu odrywające się od masywu. Sprawiają one niesamowite wrażenie, zwłaszcza że często przybierają intensywny, niebieski kolor.
  • ciekawa fauna – Jökulsárlón jest miejscem, gdzie można spotkać foki i różne gatunki ptaków, które ze względu na sporą obecność ryb, często polują w wodach jeziora.
  • wycieczki łodzią – latem, gdy laguna jest niemal całkowicie roztopiona, organizowane są wycieczki po jej wodach. Trwają około 30-40 minut i pozwalają z bliska przyjrzeć się tamtejszym gatunkom w ich naturalnym środowisku.
  • fotografia krajobrazowa – laguna lodowcowa Jökulsárlón jest tak pełna kontrastów, że nie sposób nie docenić jej piękna. To znów świetnie pokazują fotografie, które nie wymagają retuszu, by zachwycać.

Kiedy odwiedzić Jökulsárlón?

Lagunę lodowcową Jökulsárlón można odwiedzać przez cały rok. Latem warto zdecydować się na rejs po jeziorze oraz podziwianie przyrody, z kolei zimą sporą atrakcję stanowią jaskinie lodowcowe. Ich korytarze powstają bezpośrednio w masywie lodowca na skutek drążenia przez wodę lub działalności geotermalnej, która doprowadza do topnienia lodowca od spodu. Zwiedzanie jaskiń lodowcowych odbywa się wraz z przewodnikiem, dlatego raczej nie jest budżetową sprawą. Jednak wrażenia, które oferuje, są godne każdych pieniędzy!

Czy warto odwiedzić lagunę lodowcową Jökulsárlón?

Jeśli lubisz nieoczywiste krajobrazy albo chcesz przyjrzeć się fokom z bliska, laguna lodowcowa Jökulsárlón jest miejscem, które koniecznie musisz zobaczyć, odwiedzając Islandię. Co więcej, jezioro to jest nie tylko najgłębszym na wyspie, ale także oferuje sporo dodatkowych atrakcji, dzięki którym można spędzić tam bez mała cały dzień i wcale się nie nudzić.

Islandia z Soliści Adventure Club

Islandia przyciąga. Jeśli również należysz do jej wielbicieli, już teraz poznaj solistowe pomysły na jej zwiedzanie! Przygotowaliśmy aż 5 propozycji, które dzięki swojemu zróżnicowaniu, trafiają w gusta dosłownie wszystkich. Mamy i rodzinny trip, i poszukiwanie zorzy, i interior w wersji 4×4. Zobacz, jakie wyprawy do Islandii przygotowaliśmy i znajdź dogodny dla siebie termin. Ale – taka rada – lepiej się pospiesz, bo ten kierunek rozchodzi się u nas szybciej niż ciepłe bułeczki!

FAQ

Co to są laguny lodowcowe?

Laguny lodowcowe to pewnego rodzaju zbiorniki wodne, które powstają na ogół przy cofających się lodowcach. Topniejący lód wraz z wodami opadowymi uzupełnia wgłębienia w ziemi, gdzie jeszcze niedawno znajdował się lodowiec. Takie laguny mogą być bardzo rozległe, czego dowodem jest między innymi Jökulsárlón. Często też pływają po nich góry lodowe stanowiące oderwaną część lodowca.

Ile jest lagun lodowcowych na Islandii?

Ze względu na to, że procesy związane z powstawaniem i zasilanie lagun lodowcowych są bardzo dynamiczne, trudno ocenić, ile ich finalnie jest. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić między innymi: Jökulsárlón, Fjallsárlón czy Heinabergslón, które co ciekawe, są zasilane wodami z tego samego lodowca.

Jakie atrakcje są w pobliżu Blue Lagoon?

Na półwyspie Reykjanes jest sporo ciekawych miejsc, które mogą urozmaicić pobyt w Blue Lagoon. Islandia, jak pokazuje mapa tej okolicy, pozwala zobaczyć tutaj między innymi klify Reykjanes, Reykjanesviti – najstarszą latarnię morską na wyspie, czy most międzykontynentalny, który łączy dwie płyty tektoniczne.