img bottom

Kuchnia Indonezji – poznaj smaki Indonezji, które trzeba spróbować

Gdyby trzeba było wymienić tylko jedną rzecz, z jaką kojarzy się Indonezja, jedzenie z pewnością znalazłoby się na szczycie takiej listy. Nic zresztą dziwnego – kuchnia indonezyjska jest jedyna w swoim rodzaju, a jej bogactwo i zróżnicowanie zachwyca wszystkich miłośników egzotycznych i nietypowych połączeń. Jak więc smakuje Indonezja?

Jaka jest kuchnia indonezyjska?

Jedzenie w Indonezji to istna mieszanka smaków, kolorów i aromatów. Bazująca na lokalnych produktach oraz zróżnicowana lokalnie (kraj zamieszkuje ponad 600 grup etnicznych o własnych tradycjach kulinarnych!) stanowi wyjątkowe dziedzictwo, które doceniają nie tylko turyści odwiedzający wyspy.

Co kulinarnie ma do zaoferowania Indonezja? Kuchnia tej części świata to niepodrabialna mieszanka smaków ostrych, słonych, kwaśnych i słodkich. Ważne miejsce w niej zajmują rosnące lokalnie warzywa i owoce, wśród których królują szpinak, bakłażan, bambus, mango, limonka, kokos, czy tamaryndowiec. Równie często sięga się po owoce morza pozyskiwane z okolicznych wód oraz mięso – wołowinę, baraninę, drób, czy kozinę. Natomiast jako bazę potraw kuchni indonezyjskiej wykorzystuje się przede wszystkim ryż. Ten podawany jest praktycznie do każdej potrawy. Czasami jednak zastępuje się go makaronem pszennym mie lub ryżowy bihun.

Chcesz tego wszystkiego spróbować? Teraz masz okazję. Sprawdź solistową wyprawę do Indonezji!

Smaki Indonezji to też przyprawy. Używa się ich często i chętnie, co sprawia, że dania mają oryginalny, wyrazisty aromat. Najczęściej doprawia się je imbirem, kolendrą, kardamonem, kminkiem, czy koprem włoskim. Dobrze znane są również kurkuma, galangal, pandan, trawa cytrynowa oraz liście limonki. Indonezyjskie jedzenie wzbogacają również ostre sosy i pasty. Przygotowuje się je między innymi z chili, czosnku i imbiru.

W przypadku kuchni indonezyjskiej silnie widoczne są rozmaite wpływy. Zróżnicowane etniczne, religia, czy zależności ekonomiczne mocno oddziaływało na to, co i w jaki sposób było spożywane. Doskonałą perspektywę dla zrozumienia tego są buddyjskie i hinduistyczne świątynie Indonezji: Borobudur, Prambanan, Tirta Empul, które stanowią ważne ośrodki życia religijnego.

Co się je w Indonezji?

Jedzenie w Indonezji przygotowuje się na różne sposoby, jednak raczej nie jest ono zbyt wyszukane. To często potrawy jednogarnkowe składające się zaledwie z kilku składników. Wśród tych najbardziej rozpoznawalnych znajdują się:

  • Nasi Goreng – to świetne danie na początek, by poczuć, jak smakuje Jedzenie to stanowi głównie smażony, mocno doprawiony ryż podawany z warzywami, jajkiem i mięsem. Sposób jego przygotowania sprawia, że jest wyjątkowo kolorowy i aromatyczny, a do tego doskonale zaspokaja głód.
  • Nasi Campur – dosłownie oznacza „mieszany ryż”. Łączy w sobie rozmaite składniki, które nakłada się osobno na jeden talerzu, co tworzy możliwość dowolnego komponowania smaków.
  • Rendang – to jedno z tych dań, bez których trudno wyobrazić sobie Indonezję i jej kuchnię. Na potrawę tę składa się długo gotowane, wyjątkowo aromatyczne mięso w gęstym sosie, podawane z ryżem.
  • Soto Ayam – stanowi rodzaj zupy z kurczaka, wołowiny lub mięsa bawoła, który dość ogólnie można porównać z naszym swojskim rosołem. Swój bogaty smak zawdzięcza przede wszystkim dodatkowi trawy cytrynowej, szalotki, czosnku i imbiru. Podawana może być z mięsem, jajkiem, warzywami lub/i makaronem.
  • Sambal – sambal nie jest daniem samym w sobie, jednak nie sposób o nim nie wspomnieć ze względu na rolę, jaką odgrywa w tamtejszej kuchni. To pikantny sos, dzięki któremu jedzenie w Indonezji nabiera pikantności i staje się jeszcze bardziej aromatyczne. Jego podstawowe składniki to przede wszystkim chili, cebula, czosnek, cukier oraz sok z limonki, jednak w zależności od regionu mogą się one różnić.

Co warto zjeść w Indonezji?

W Indonezji jedzenie jest oferowane zarówno w restauracjach, jak i na niewielkich stoiskach lub w lokalnych małych sklepikach. Noszą one nazwę warung i oferują przede wszystkim przekąski i dania gotowe. Popularne są tam także food trucki oraz ruchome stoiska, gdzie można zamówić jedzenie na wynos, głównie smażony ryż i makaron oraz sate – grillowane mięso, które swoją formą przypomina szaszłyka.

Co zjeść w Indonezji? Odwiedzając wyspy, warto sięgać przede wszystkim po świeże, lokalne dania. Szczególnie dobrą propozycją są różne wersje smażonego ryżu, czy makaronu, podawane z rozmaitymi dodatkami. Jeśli je się mięso, koniecznie trzeba spróbować także rendangu. Z kolei z napojów szczególnie godna polecenia jest Kopi Tubruk. To kawa parzona razem z cukrem i niekiedy przyprawami, podawana razem z fusami. Sposób jej przygotowania sprawia jednak, że ma głęboki, wyjątkowy smak.

Podróż pełna smaków – Indonezja z Solistami

W przypadku Indonezji kuchnia jest jedną z wielu rzeczy, która sprawia, że warto odwiedzić to miejsce. Jeśli chcesz poznać inne, już teraz zobacz nasz pomysł na podróż do tego zakątku świata. Wyprawa do Indonezji z Soliści Adventure Club to 2 tygodnie pełne niesamowitych wrażeń. Razem z nami zobaczysz między innymi świątynie buddyjskie, Park Narodowy Komodo, czy weźmiesz udział w trekkingu na wulkan – o tych ostatnich przeczytasz też tutaj: Trekking na wulkany Ijen i Bromo – Jawa – wyspa wulkanów.

Już teraz daj się porwać urokowi tego miejsca i znajdź czas, byś mógł/mogła do nas dołączyć!