img bottom

Koronawirus nietypowo. Jak żyć i nie zwariować?

Stało się to, co zanim nadszedł marzec 2020, było jedynie domeną fantastyki naukowej, filmów katastroficznych i horrorów. Koronawirus z Wuhan, którego nazwa brzmi SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, opanował świat. I to do tego stopnia, że coraz więcej państw stosuje bardzo rygorystyczną kwarantannę. Trzeba mieć świadomość, że przestrzeganie zaleceń wydanych przez WHO, Ministerstwo Zdrowia, Sanepid oraz pozostałe instytucje zajmujące się zagadnieniem koronawirusa, jest niezwykle istotne. Jednak nie ma też co poddawać się panice, a do problemu trzeba podejść na spokojnie. Bo tylko spokój nas uratuje. Spokój i poczucie humoru.

Koronawirus z humorem, ale na poważnie

Koronawirus, który przybył do nas z Chin, a w każdym razie tak się obecnie sądzi, jest poważnym problemem, z którym zmaga się cały świat. Efekty odbijają się nie tylko na naszym zdrowiu i powodują śmierć tysięcy osób, ale też dają negatywne skutki ekonomiczne w wielu branżach. Dla zachowania zdrowia psychicznego i niepoddawania się panice (która może być bardziej szkodliwa niż sam koronawirus z Wuhan), trzeba zachować zdrowy rozsądek i zadbać o nieco humoru (również czarnego). Bo jak mówią psychologowie, humor to sposób na radzenie sobie z traumą, stresem, napięciem i kryzysowymi sytuacjami.

 

Wiele osób podchodzi z dystansem do problemu (dystans to jednak nie to samo, co ignorancja), a wiele rządów państw lub organów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia publicznego podejmuje różnorakie działania, mające na celu uświadomienie ludzi o problemie. W zakres tych akcji wchodzi też nakłonienie do zachowania higieny, przestrzegania kwarantanny, a także rozładowanie negatywnych emocji.

Jak robi to Wietnam?

Wietnamskie Ministerstwo Zdrowia promuje zachowania bezpieczne, higienę i ochronę przed koronawirusem, przedstawiając informacje w nietypowy sposób, poprzez muzyczny, animowany klip wideo. Zabawna forma jest pretekstem do zaprezentowania poważnej zawartości, w jaki sposób Wietnam ma uchronić się przed koronawirusem. Poruszana jest kwestia tego, jak ważne jest mycie i dezynfekcja rąk, zasłanianie ust podczas kaszlu, czy noszenie maseczki ochronnej przez osoby chore. „Jealous Coronavirus” dostępny jest na YouTube.

 


 

 

Meksyk też ma swój utwór

Wirus z Chin przedostał się również do Meksyku, gdzie szybko zareagowano na tę sytuację, nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale też artystycznym. SARS-CoV-2 jest całkiem wdzięcznym tematem lokalnych twórców. W tym przypadku to nie rząd Meksyku przygotował wirusową piosenkę, a tamtejszy twórca muzyki Mr. Cumbia, specjalizujący się w graniu muzyki typowej dla Ameryki Środkowej i Południowej. Klip, mimo iż ma charakter memiczny i prześmiewczy, to jednak porusza poważną tematykę, tłumaczy co koronawirus robi z organizmem i stanowi poradnik jak ochronić się przed zachorowaniem.

 


 

 

Polacy też mają swój wkład

Koronawirus jest już w Europie i w Polsce, a to oznacza, że i u nas powstają różnego rodzaju przejawy artystyczne. Do kwarantanny zachęca na przykład rodzina z Otwocka, której piosenka szybko podbiła internet. Krótka, ale ma wszystko to, co najważniejsze.

 


 

 

Trochę mniej poważnie

Nie każdy utwór ma jednak charakter edukacyjny, niektóre powstają również po to, by rozbawić, rozładować napięcie, a jednocześnie przemycić w tle wątek edukacyjny. Taką piosenką jest na przykład prezentowana poniżej „The Coronavirus Song” (ft. NerdCity), która wpada w ucho i nie potrafi z niego wyjść, a w opinii autora tego wpisu jest to czyste szaleństwo i geniusz.

 


 

 

W Sieci nie brakuje również ciekawych kompilacji różnych metod prowizorycznej ochrony przed zachorowaniem, a także różnych sposobów na odreagowywanie stresu i radzenia sobie z obecną sytuacją.

 


 

 

 

I po co to wszystko?

Konkluzją wpisu jest to zdanie: przestrzegaj zaleceń, bierz zagrożenie na poważnie, ale nie daj się zwariować. Mimo iż koronawirus z Wuhan (SARS-CoV-2) stanowi realne zagrożenie, to jednak tak samo ważne jak zachowanie zasad bezpieczeństwa wirusologicznego, jest zachowanie zdrowego rozsądku i racjonalne rozładowywanie negatywnych emocji. Zachęcamy do zapoznania się z naszym merytorycznym artykułem na temat koronawirusa i podróżowania.

 

Trzymajcie się zdrowo!