img bottom

Koronawirus a podróże – fakty i mity

Rozprzestrzenianie się koronawirusa sprawiło, że podróżowanie jest utrudnione, a w wielu przypadkach niemożliwe podczas obowiązywania kwarantanny. Jak długo potrwa okres zagrożenia epidemiologicznego, tego nie wie nikt. W marcu i kwietniu 2020 roku problem jest aktualny. Warto jeszcze raz przypomnieć zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem, przedstawić fakty i mity oraz zastanowić się, jak koronawirus wpłynie na podróżowanie.

Koronawirus i zamknięte granice

Wiele państw całkowicie lub częściowo zamknęło granice dla cudzoziemców, a dla mieszkańców wprowadzone zostały restrykcje i obowiązkowa kwarantanna po przyjeździe do kraju. Przywódcy Unii Europejskiej w marcu zdecydowali o zamknięciu granic zewnętrznych w UE na okres 30 dni. Jeszcze do niedawna WHO nie zalecało podróży lotniczych i wyjazdów turystycznych, obecnie większość kierunków jest już zamkniętych i nie można wylecieć z kraju.

 

Stany Zjednoczone zablokowały wjazd dla wszystkich Europejczyków oraz dla przybyszów z Chin. Wśród krajów, które zamknęły granice przed cudzoziemcami (zwłaszcza z zagrożonych rejonów) lub wprowadziły pewne restrykcje znajdują się m.in.: Polska, Ukraina, Słowacja, Czechy, Słowenia, Malta, Cypr, Rosja, Węgry, Indie, Australia. Można przewidywać, że jeżeli pandemia nie osłabnie, coraz więcej państw zamknie granice ze względu na koronawirus. Już w tej chwili, nawet tam, gdzie nie ma zakazu wjazdu obowiązują restrykcje. Jakiekolwiek podróżowanie jest więc mocno ograniczone.

 

Kryzys koronawirusowy obecnie jest widoczny bardziej w Europie niż w Azji, ponieważ Chiny, Japonia oraz pozostałe azjatyckie kraje mają już główną falę zachorowań za sobą, restrykcje i kwarantanny przynoszą skutek, a ilość zachorowań spada. Chiny, Japonia, Wietnam szybko postawiły na izolację, co przyniosło dobry skutek, natomiast kraje takie jak Korea Południowa, Tajwan czy Singapur wprowadziły specjalne procedury, dzięki którym z dobrym skutkiem udało się ograniczyć zasięg epidemii. Obecnie wydaje się, że w Azji jest już bezpieczniej (co nie oznacza, że całkowicie bezpiecznie). Liczba infekcji w Chinach spada, zamykane są już szpitale przeznaczone na leczenie COVID-19, gdyż za mało jest przypadków, by opłacało się je utrzymywać. Gwałtowny spadek zachorowań notowany jest też w Korei Południowej.

W związku z sytuacją epidemiologiczną na całym świecie trudno przewidzieć jak w najbliższym czasie choroba wpłynie na podróżowanie. Koronawirus obecnie uniemożliwia planowanie podróży na najbliższy czas. Nie oznacza to jednak, że nie można planować wyjazdów w nieco późniejszym okresie. Prawdopodobnie w drugim półroczu, już na wakacje sytuacja powinna się ustabilizować na tyle, że wyjazdy będą możliwe, pod warunkiem zachowania pewnych zasad bezpieczeństwa.

 

Przeczytaj też: stanowisko Solistów na temat obecnej sytuacji i planowanych wyjazdów.

Koronawirus – zasady bezpieczeństwa

O tym, jak zachowywać się w obliczu pandemii i jakich zasad przestrzegać informują organizacje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Ministerstwo Zdrowia, Sanepid oraz inne instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym. Są wiarygodnym źródłem informacji i tylko one wydają zalecenia, które następnie są rozpowszechniane przez jednostki ochrony zdrowia.

 

Koronawirus a podróże – fakty i mity 3

 

Jak skutecznie myć ręce, źródło grafiki: gis.gov.pl

 

Zasady bezpieczeństwa, aktualne bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz:

 • Myj ręce przez co najmniej 30 sekund po każdym powrocie do mieszkania, po skorzystaniu z łazienki oraz zawsze, gdy dotykasz jakichś potencjalnie brudnych przedmiotów.

 • Chroń innych przed zachorowaniem: zasłaniaj usta, gdy kichasz, noś maseczkę ochronną jeżeli jesteś chory, dezynfekuj ręce.

 • Unikaj dużych skupisk ludzkich.

 • Stosuj się do zaleceń organów odpowiedzialnych za walkę z chorobą.

 • W trakcie kwarantanny zostań w domu.

Koronawirus a podróżowanie – zasady bezpieczeństwa

 • Jeżeli masz gorączkę lub inne objawy choroby, unikaj podróży.

 • Wystrzegaj się bliskiego kontaktu z osobami, które mają objawy chorobowe.

 • Zakrywaj usta i nos podczas kichania i kaszlenia.

 • Jeżeli zachorujesz niezwłocznie poinformuj o tym osobę odpowiedzialną i zwróć się po pomoc lekarską. Nie idź na SOR ani do szpitala, lecz poinformuj telefonicznie odpowiednie służby. W Polsce powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną (SANEPID), zadzwoń do NFZ lub zgłoś się do oddziału zakaźnego.

 • Stosuj zasady bezpieczeństwa żywności, zwłaszcza dbaj o dobre mycie i nie jedz żywności nieobrobionej termicznie.

 • Nie narażaj innych.

Infografiki pochodzą ze strony: www.pzh.gov.pl/jak-uchronic-sie-przed-koronawirusem-infografiki-swiatowej-organizacji-zdrowia-who/

 

Wszystkie zasady bezpieczeństwa zostały zebrane i opublikowane na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, skąd pochodzą powyższe informacje. Mamy nadzieję, że dzięki nim będziecie bezpieczniejsi, gdziekolwiek teraz się znajdujecie.

 

Już teraz sprawdźcie przyszłe terminy wypraw.