img bottom

Kolumbia – w sercu amazońskiej dżungli

Jeśli sądzisz, że Ameryka Południowa kończy się na Brazylii, Meksyku, czy Peru, to chyba nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz! W północno-zachodniej części kontynentu leży Kolumbia, która ma naprawdę wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne. Szczególnie że w jej obrębie znajdują się i Andy, i kawałek puszczy amazońskiej, i jedne z najpiękniejszych plaż Karaibów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie!

Kolumbia – kraj, który koniecznie trzeba odwiedzić

Kolumbia to kraj, którego różnorodność zaskakuje. Wybierając się tam, trzeba przygotować się na wiele mocnych wrażeń, płynących nie tyle z niecodziennej scenerii, ile z kontrastów pojawiających się praktycznie na każdym kroku. Krajobrazy przyrodnicze, obyczajowe i społeczne zmieniają się w Kolumbii tak szybko, że pewnie nie raz zapytasz sam siebie, czy to wciąż ten sam kraj, w którym wylądowałeś. Wybierając się w podróż z Solistami, zapewnisz sobie ostrą jazdę bez trzymanki, bo zabierzemy Cię w miejsca tak wyjątkowe, że już zawsze będą pojawiały się przed oczami na myśl o Kolumbii.

Dowiedz się, co przewiduje plan naszej podróży do Kolumbii.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Kolumbii

Ciudad Perdida – Zaginione Miasto

Lista atrakcji wartych odwiedzenia w Kolumbii mogłaby być naprawdę długa. Ograniczony czas wymaga jednak nadzwyczajnych środków, dlatego najlepiej wybrać się do miejsc, w których można odnaleźć czystą esencję tego niezwykłego państwa. Jednym z nich jest niewątpliwie Ciudad Perdida, znane również jako Zaginione Miasto. Zlokalizowane w kolumbijskiej puszczy, w Parku Narodowym Sierra Nevada de Santa Marta, stanowi największą chyba atrakcję turystyczną regionu. Na Zaginione Miasto składają się liczne wielopoziomowe tarasy, z których rozciąga się przepiękny widok na okoliczne lasy i ruiny dawnej osady. Aby odwiedzić to miejsce, trzeba wyruszyć w kilkudniową pieszą wyprawę. Z pewnością jednak warto zadać sobie wiele trudu, by tam dotrzeć.

 

Park Narodowy Tayrona, Santa Marta i plaże jak z obrazka

Zupełnie inne oblicze Kolumbii można poznać, odwiedzając plaże leżące w Parku Narodowym Tayrona i okolicach miasta Santa Marta. Nazwa parku pochodzi od Indian Tayrona, którzy zbudowali Ciudad Perdida. Sam park rozciąga się na powierzchni około 30 tysięcy hektarów morza i 150 tysięcy hektarów lądu. Z tego względu jest bardzo zróżnicowany pod względem przyrodniczym, pozwalając odkryć zarówno zakamarki gęstej dżungli, jak i piękno rajskich plaż. Te, dzięki miękkiemu piaskowi, czystej wodzie i bujnej zieleni, stanowią idealne miejsce do relaksu. Natomiast o mieście Santa Marta warto wiedzieć, że zalicza się ono do najstarszych w Kolumbii. Z racji swojego położenia jest bardzo dobrą bazą wypadową. Jej wizytówką jest kolonialna architektura stanowiąca pozostałość po hiszpańskich osadnikach, którzy niegdyś mieszkali w tym regionie.

 

Dolina Cocora

Valle de Cocora, Dolina Cocora to kolejne ważne miejsce na turystycznej trasie Kolumbii. Można do niej dojść, przechodząc przez mglisty las, w którym występuje duża wilgotność powietrza wpływająca na ciągłą kondensację pary wodnej. To stwarza idealne warunki do rozwoju tropikalnych roślin, w tym wielu gatunków storczyków i bromelii. Niedaleko lasu znajduje się rezerwat kolibrów Acaime, gdzie można podziwiać aż 10 gatunków tych mikroptaków.

 

Sama Dolina Cocora słynie przede wszystkim z ogromnych palm woskowych dorastających nawet do 60 metrów i żyjących około 200 lat. Rozsiane po miękkich wzgórzach stanowią bardzo ciekawy i nietypowy widok, zwłaszcza że pierwotnie stanowiły część bardziej złożonego ekosystemu, który jednak został zmieniony przez człowieka. Obecnie, pomimo ochrony ze względu na zagrożenie wyginięciem, ich liczba ciągle maleje. Chcąc je zobaczyć, warto się pospieszyć!

 

Odwiedzając dolinę Cocora, koniecznie trzeba zahaczyć o miasteczko Salento, gdzie warto popodziwiać kolorowe kamieniczki i udać się na punkt widokowy Alto de la Cruz. Miejsce to, całkiem słusznie, kojarzy się również z wyborną kawą uprawianą na okolicznych plantacjach, której koniecznie trzeba spróbować.

Kolumbia – sposób na udane wakacje

Wybór Kolumbii jako wakacyjnego kierunku może nie jest tak bardzo oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Sam kraj ma wiele do zaoferowania, dlatego warto go odwiedzić, najlepiej podążając razem z Solistami poza utartym szlakiem w taki sposób, by jeszcze pełniej wykorzystać czas tam spędzony. Możemy zagwarantować, że będzie to podróż pełna pozytywnych wrażeń i wielu zaskoczeń.